Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Τη σκόρπισε και ετοιμάζεται για τη Μαδρίτη!

Τη σκόρπισε και ετοιμάζεται για τη Μαδρίτη!

Ο Παναθηναϊκός έκανε την πλάκα του απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, την οποία και κέρδισε με 82-58 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Top-16 της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» ήταν επιβλητικοί, είχαν τον έλεγχο από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό του αγώνα και κέρδισαν φτάνοντας τη διαφορά στους 30 πόντους στο 30ο λεπτό του ματς. Έφτασαν στο 7-4, βρίσκονται στην 4η θέση του ομίλου, αλλά η Μάλαγα πέρασε από τη Μαδρίτη και συνεχίζει να είναι κακός βραχνάς πίσω από τον Παναθηναϊκό στο 6-5 (και με το πλεονέκτημα επί των «πρασίνων»).

Το διπλό της Μάλαγα με 75-77 στη Μαδρίτη δεν άρεσε καθόλου στον Παναθηναϊκό (σε αντίθεση με την Εφές που πια κυνηγάει την πρωτιά). Η επόμενη εβδομάδα θα βρει τον Παναθηναϊκό στη Μαδρίτη να αντιμετωπίζει τη Ρεάλ, σε ένα ματς που καλό θα ήταν να πάρει (όπως έχουν έρθει τα πράγματα) το «τριφύλλι». Ο Παναθηναϊκός παίζει στη Μαδρίτη με τη Ρεάλ και μετά έχει αγώνα εκτός έδρας με την Μπαμπέργκ για να υποδεχτεί την ΤΣΣΚΑ στο ΟΑΚΑ και να κλείσει το Top-16. Με 3 νίκες έχει προκριθεί σίγουρα, αλλά κάθε ήττα θα τον κάνει αν εξαρτάται από τα αποτελέσματα της Μάλαγα.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας παίζει εντός έδρας με την ΤΣΣΚΑ την ερχόμενη εβδομάδα και μια νίκη των Ρώσων εκεί θα μειώσει τις ελπίδες του Παναθηναϊκού για την 3η θέση στον όμιλο, αλλά μάλλον θα του χαρίσει ουσιαστικά την πρόκριση, δεδομένου ότι η Μάλαγα αγωνίζεται στην Τουρκία με την Εφές την προτελευταία αγωνιστική (πριν υποδεχτεί την Άλμπα στο φινάλε). Εν ολίγοις, όσες ήττες κάνει η Μάλαγα, τόσες ήττες περιθώριο έχει να κάνει και ο Παναθηναϊκός στη μάχη της πρόκρισης. Αυτές είναι οι συνέπειες της άδοξης ήττας από τη Μάλαγα την περασμένη εβδομάδα.

Το ματς με την Άλμπα, πάντως, ο Παναθηναϊκός το έκανε πολύ εύκολα τυπική διαδικασία. Πήρε 10 πόντους διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, τους αύξησε κατά 12 στη 2η περίοδο, για να πάει στο +22 στο ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος σούταρε με 13/17 δίποντα (7/23 η Άλμπα), ενώ είχε και 12-7 τις ασίστ, με τα 8-1 κλεψίματα και τα 3-9 λάθη να δίνουν την εικόνα του ματς.

Ουσιαστικά δεν άλλαξε κάτι ως το τέλος. Η διαφορά πήγε στους 30 πόντους στην 3η περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να χαλαρώνει στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου (δέχτηκε ένα σερί 2-13), αλλά να κρατάει τελικά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Οι «πράσινοι» σούταραν με 67% στα δίποντα (29% η Άλμπα), με 43% στα τρίποντα (53% η Άλμπα με 8/15), είχαν 31 ριμπάουντ (28 η Άλμπα), με τις ασίστ να είναι 24-14, τα κλεψίματα 12-2 και τα λάθη 11-16.

Το παιχνίδι «έγειρε» γρήγορα και από το ξεκίνημα ουσιαστικά, αφού ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς με Ούκιτς και Σχορτσανίτη για το 6-0. Μετά την απάντηση του Ντζέντοβιτς, ο Μασιούλις πέτυχε το πρώτο του τρίποντο (είχε 4/4 στο ματς) για το 9-2, ενώ ο Ούκιτς με τον Γκιστ έφεραν το ματς στο 14-2. Ο Ιντμπίχι κράτησε για λίγο τη διαφορά κάτω από τους 10, με τον Διαμαντίδη και τον Γκιστ να γράφουν το 19-6, ο δεύτερος μετά το κλέψιμο του Ξανθόπουλου.

Με το τρίποντο του Σαφάρτζικ η Άλμπα μείωσε σε 21-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ ο Φόστερ τον μιμήθηκε για το 21-14 στο ξεκίνημα της δεύτερης. Κάπου εκεί έχασε την επαφή της με το σκορ η γερμανική ομάδα, ο Λασμ έβαλε 4 μαζεμένους πόντους για το 25-15, με τον Μπανκς να ακολουθεί με 5 συνεχόμενους δικούς του για το 30-15 του Παναθηναϊκού, σερί 9-1 για τους «πρασίνους». Διαμαντίδης και Λασμ έφεραν το ματς στο 35-18 στο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου και ήταν πια εμφανές ότι η Άλμπα ήδη ετοιμαζόταν να ρίξει λευκή πετσέτα. Με 1-9 ως τότε στον όμιλο και κανένα βαθμολογικό κίνητρο, δύσκολα αντέχεις να παλέψεις μετά από τέτοιες διαφορές.

Το τρίποντο του Μπάιαρς
έριξε τη διαφορά στους 13 πόντους, 37-24, αλλά Σχορτσανίτης και Μασιούλις έκαναν το 42-24, με τον Λιθουανό να γράφει καλάθι και φάουλ για το 45-26 στη συνέχεια. Ο Ντζέντοβιτς σκόραρε μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου (είχε 2/3 δίποντα, με την υπόλοιπη Άλμπα να γράφει 5/20 στο πρώτο μέρος), με τον Διαμαντίδη να σκοράρει τρίποντο και τον Ούκιτς να κλέβει και να τελειώνει μπροστά για το 50-28 της ανάπαυλας.

Ο Παναθηναϊκός πήγε στο 52-28 με τον Σχορτσανίτη στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, στο 57-33 με το 3ο τρίποντο του Μασιούλις, για να γράψει ο Λασμ το 59-33 στο πεντάλεπτο περίπου μετά από 2 λεπτά επιθετικής ανομβρίας, σε ένα παραδόξως (για τόσο υψηλή διαφορά) σκληρό 3ο δεκάλεπτο. Οι ομάδες έκαναν άλλα 2 λεπτά να σκοράρουν εντός παιδιάς, με την Άλμπα να βρίσκει βολές με τον Τραορέ και το ματς να πηγαίνει στο 61-37 στο τελευταίο δίλεπτο για να τρέξει ο Παναθηναϊκός ένα 6-0 στο τέλος της περιόδου, λέι απ του Γκιστ και τρίποντο του Μπανκς μετά από κλέψιμο του Γκιστ, για το 67-37 στο 30ο λεπτό.

Οι «πράσινοι» μπήκαν στην 4η περίοδο με τις μηχανές εντελώς σβηστές, η Άλμπα με δύο τρίποντα από τον Γουντ μείωσε σε 67-43, ενώ ο Τόμπσον έφερε το ματς στο 69-48 για να κάνει ο Τραορέ το 69-50 με 6:40 για το τέλος. Το 2-13 των Γερμανών σε 3:20 δεν απειλούσε τον Παναθηναϊκό για τη νίκη, αλλά ουσιαστικά σήμαινε ότι οι «πράσινοι» ήταν τόσο χαλαροί που… δεν κρατούσαν ούτε τα προσχήματα.

Το τρίποντο του Μπράμου
έστειλε ξανά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, 72-50, με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει ως το τέλος χωρίς να χαλαρώσει πάλι υπερβολικά. Ο Λασμ έκανε το 74-52, ενώ στο τρίποντο του Σαφάρτζικ απάντησε με το 4ο δικό του ο Μασιούλις για το 77-55. Στο τέλος του ματς, Γιαννόπουλος και Σκορδίλης ήταν που σκόραραν για το 82-56, με τον Φόστερ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Το ματς ήταν αρκετά εύκολο για τον Παναθηναϊκό, ο Πεδουλάκης είχε την ευκαιρία να κάνει μεγαλύτερο ροτέισον απ’ ότι συνήθως, χαρακτηριστικό ότι κανείς δεν έπαιξε παραπάνω από τα 26 λεπτά του Διαμαντίδη. Ο Ξανθόπουλος αγωνίστηκε 13 λεπτά, ο Γιαννόπουλος 4, ο Σκορδίλης 3:30. Καλύτερος του γηπέδου ο Μασιούλις με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, με 5/6 σουτ. Πολύ καλοί Διαμαντίδης, Λασμ, Ούκιτς (οι δυο περιφερειακοί είχαν 15 ασίστ και 2 λάθη!), ενώ ο Σχορτσανίτης είχε 10 πόντους με 4/4 και 5 ριμπάουντ σε 13 λεπτά, αν τα βάλουμε κάτω διεκδικεί το βραβείο του παίκτη… οικονομία (που λέγαμε παλιά) στην Ευρωλίγκα.

Η συνέχεια δεν είναι καθόλου εύκολη
για το «τριφύλλι», την ερχόμενη Πέμπτη ο Παναθηναϊκός θα ταξιδέψει στη Μαδρίτη για να παίξει με τη Ρεάλ. Εκεί είχε χάσει στην κανονική περίοδο, αλλά τώρα ελπίζει να είναι διαφορετική η κατάσταση. Εξάλλου, πρέπει να της ρεφάρει την εντός έδρας ήττα (με 54-58), ήττα που τον έχει κάνει τώρα να σκέφτεται την 5η Μάλαγα αντί για την πρωτιά του ομίλου. Πιθανή νίκη θα ισοδυναμεί με… μισή πρόκριση για να πούμε και καμία από τις γραφικές στερεότυπες εκφράσεις που συνηθίζονται. Σε κάθε περίπτωση, στα τέλη του Μάρτη, τέτοιο ματς είναι σίγουρα ένα τεστ για τις δυνατότητες της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα:
21-11, 50-28, 67-37, 82-58.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 4 (1τρ. 3ρ.), Μασιούλις 16 (4τρ. 6ρ. 3κλ. 4κ.φ.), Ούκιτς 8 (6ασ.), Λασμ 14 (3ρ. 4κ.φ.), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 8 (2τρ. 9ασ. 7κ.φ.), Γκιστ 6 (5ρ. 2κλ.), Μπανκς 8 (2), Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Σκορδίλης 2, Σχορτσανίτης 10 (5ρ.).

Άλμπα Βερολίνου
(Ομπράνοβιτς): Σούλτζε, Σαφάρτζικ 6, Τόμπσον 5 (7ρ.), Μπάιαρς 4, Ντζέντοβιτς 8, Μιράγες 4, Γουντ 9 (3), Τραορέ 6 (6ρ.), Φόστερ 5 (1τρ. 3ασ.), Ιντμπίχι 6, Μόρλεϊ 5.