Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Οριακές νίκες για Γιανγκ Μπόυζ, Miners

Οριακές νίκες για Γιανγκ Μπόυζ, Miners

Οι Γιανγκ Μπόυζ κέρδισαν με 75-74 τους Big Ballers μετά από ένα πολύ σκληρό ντέρμπι για την 5η αγωνιστική στο 2ο όμιλο του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Miners επικράτησαν με 51-46 των Cleveland Paraliers ανακατεύοντας την τράπουλα στο γκρουπ, ενώ η S-Parta B.C. νίκησε με 67-60 τον Γ.Σ. Κυψέλης.

Big Ballers – Γιανγκ Μπόυζ 74-75

Οι Γιανγκ Μπόυζ κέρδισαν με 74-75 τους Big Ballers με το ματς να ξεκινά με 5-5 από τον Κατσικλή, για να απαντήσουν ο Κυριαζίδης με τον Μαζαράκα για το 10-7. Ο Λόντος με συνεχή τρίποντα έφερε την ομάδα του στο 19-8, για να μειώσουν οι Γιανγκ Μπόυζ με τον Τιμπα να σκοράρει για το 23-16, πριν η 1η περίοδος κλείσει στο 24-20. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κατσικλής μείωσε σε 24-23, με τον Νικολαΐδη να γράφει το 28-25. Οι Γιανγκ Μπόυζ με τον Τιμπα και τον Κρανιώτη έφτασαν στο 28-35, αλλά ο Φουτσης με τον Βασιλειάδη απάντησαν για το 32-37, με τον Χατζημιχαήλ να απαντά και το ημίχρονο να τελειώνει στο 34-44. Στην επανάληψη ο Λόντος μείωσε σε 40-44, με τον Χατζημιχαήλ να απαντά, αλλά τους Big Ballers να πλησιάζουν σε 45-48. Ο Κυριαζίδης μείωσε κι άλλο με τους Big Ballers να ισοφαρίζουν το ματς σε 50-50 και τον Τιμπα να απαντά για το 50-54, με τον Κρανιώτη να κλείνει την 3η περίοδο στο 52-57. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Big Ballers πλησίασαν σε 56-57, ενώ λίγο μετά με τον Λόντο προσπέρασαν σε 61-60. Έμειναν μπροστά ως το 64-63, με τους Γιανγκ Μπόυζ να απαντούν για το 68-70, αλλά τους Big Ballers να προσπερνούν ξανά στο 72-70 και να πηγαίνουν στο 74-71 με τον Γιαννόπουλο. Ο Κατσικλής απάντησε με τρίποντο για την ισοφάριση, 74-74, με τον Τιμπα να γράφει μια βολή για το 74-75, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, αφού οι Big Ballers δεν μπόρεσαν να απαντήσουν στο τέλος.

Για τους νικητές ο Τιμπας είχε 29 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κατσικλής 24 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους Big Ballers ο Λόντος είχε 29 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Φουτσης 11 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Κυριαζίδης 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Γ.Σ. Κυψέλης – S-Parta B.C. 60-67

Η S-Parta B.C. κέρδισε τον Γ.Σ. Κυψέλης με 60-67 με το ματς να ξεκινά με 6-6 για να πάρει προβάδισμα ο Γ.Σ. Κυψέλης με 14-8 και 19-12. Η πρώτη περίοδος έληξε στο 19-16, με την S-Parta B.C. να ισοφαρίζει σε 19-19 και να φτάνει το σερί της στο 0-15 για να προσπεράσει με 19-27. Ο Γ.Σ. Κυψέλης απάντησε και μείωσε σε 26-32 με το ημίχρονο να τελειώνει στο 28-34. Στην επανάληψη ο Γ.Σ. Κυψέλης έφτασε ως το 33-36, με την S-Parta B.C. να κρατά το προβάδισμα για να πάει στο 37-45, το 40-48 και να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 40-51. Στην 4η περίοδο ο Γ.Σ. Κυψέλης μείωσε σε 48-53 και μετά το 52-59 πλησίασε σε 58-59. Όμως, η S-Parta B.C. κράτησε το προβάδισμα, 58-64, και παρά τις προσπάθειες του Γ.Σ. Κυψέλης, που πλησίασε σε 60-64, πήρε τη νίκη με 60-67.

Για τους νικητές ο Κουζουβουνάς Μπ. είχε 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Τσικλος 17 πόντους, ο Λουπασης 9 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Παπουτσής είχε 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Δερβίσης 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Cleveland Paraliers – Miners 46-51

Οι Miners κέρδισαν με 46-51 τους Cleveland Paraliers με το ματς να ξεκινά με 2-12 για τους νικητές για να απαντήσουν οι Cleveland Paraliers για το 5-12 της περιόδου. Μετά το 8-14, οι Miners ξέφυγαν με 8-16, για να πλησιάσουν σε 14-16 οι Cleveland Paraliers και να προσπεράσουν στο 17-16. Οι Miners απάντησαν για το 20-22, με το ημίχρονο να κλείνει στο 22-22. Στην επανάληψη οι Cleveland Paraliers ξέφυγαν με 27-24, για να ισοφαρίσουν οι Miners στο 29-29. Το ματς πήγε στο 31-29 πριν οι Miners απαντήσουν για το 32-34 για να κλείσει η 3η περίοδος στο 34-37. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Miners έφτασαν στο 36-42, με τους Cleveland Paraliers να απαντούν για το 41-42 ισοφαρίζοντας σε 44-44. Όμως, οι Miners είχαν τον τελευταίο λόγο στο ματς, αφού με σερί 2-7 έφτασαν στο 46-51 και τη νίκη.

Για τους νικητές ο Παπαδόγιαννης είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Κωτσίδης 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Κυνηγόπουλος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα. Για τους Cleveland Paraliers ο Κοντοπυράκης είχε 13 πόντους και 17 ριμπάουντ, ο Αραβανης 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.