Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μεγάλες νίκες για Ήρεμη Δύναμη, Raptors

Μεγάλες νίκες για Ήρεμη Δύναμη, Raptors

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 59-57 την Oklaχώμα Thunder για την 7η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Challenge League στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να την πιάσει στη βαθμολογία. Έτσι, με το 53-42 επί των Aces, οι Raptors ανέβηκαν στην πρώτη θέση του ομίλου. Οι Remal Madri κέρδισαν με 66-57 τους Ατρόμητους, ενώ οι Τριπόντιοι επικράτησαν με 53-31 των Athens Supergrungers.

Ήρεμη Δύναμη – Oklaχώμα Thunder 59-57

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 59-57 την Oklaχώμα Thunder με το ματς να ξεκινά με 5-3 από τον Μπουρα και τον Τσιβρα, για να απαντήσει ο Πετρόπουλος. Ο Τσιβρας έφερε το ματς στο 9-5, με τον Δαββέτα να σκοράρει για το 9-10. Ξανά ο Τσίβρας ήταν που σκόραρε για το 11-10, η Oklaχώμα Thunder πήρε προβάδισμα με τον Δαββέτα και πάλι, αλλά ο Τσιβρας ολοκλήρωσε ένα πολύ δυνατό πρώτο δεκάλεπτο για το 16-14. Η Oklaχώμα Thunder με τον Δαββέτα, τον Βολτέα και τον Γιαννιτσιώτη απάντησε για το 16-20 στο 2ο δεκάλεπτο, αλλά ο Τσιβρας με τον Τσιρκο έβαλαν ξανά μπροστά την Ήρεμη Δύναμη στο 23-20. Ο Βολτέας ισοφάρισε, με τον Κωλετσα να κλείνει το ημίχρονο στο 25-23. Στην επανάληψη οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την Ήρεμη Δύναμη να προηγείται με 38-37 και 41-40, για να απαντήσει δύο φορές ο Δαββέτας για το 41-43, πριν ο Στυλλος γράψει το 43-46. Στο 4ο δεκάλεπτο Πετρόπουλος και Δαββέτας έφεραν την ομάδα τους στο 43-54. Ο Τσιβρας με τον Τσιρκο και τον Κωλέτσα απάντησαν όμως, με τρομερό σερί 16-0 για να γράψουν το 59-54 και να χαρίσουν στην Ήρεμη Δύναμη τη νίκη.

Για τους νικητές ο Τσιβρας είχε 33 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Κωλετσας 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Τσιρκος 7 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για την Oklaχώμα Thunder ο Δαββέτας είχε 18 πόντους, ο Πετρόπουλος 14 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Aces – Raptors 42-53

Οι Raptors κέρδισαν με 42-53 τους Aces με το ματς να ξεκινά πολύ καλά για τους νικητές, 0-11 από τον Παπαδόπουλο και τον Γρανισιώτη. Ο Κυριακόπουλος απάντησε, αλλά η περίοδος έκλεισε στο 2-15 για τους Raptors. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αλευριάδης έφερε το ματς στο 6-17, με τον Κούπα να σκοράρει για το 9-21 και ο Περγαντής για το 11-22. Ο Ντραγκοτι απάντησε, με τον Κυριακόπουλο να γράφει το 14-25, πριν ο Λεφακίνης κλείνει το ημίχρονο στο 14-29. Στην επανάληψη ο Αλευριάδης προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του κοντά, αλλά με τον Σπανό οι Raptors έφτασαν στο 21-38 και το 21-41 λίγο μετά, πριν ο Καπέτης κλείσει το δεκάλεπτο στο 23-41. Στην 4η περίοδο ο Κούπας με τον Κυριακόπουλο έφεραν το ματς στο 35-47, με τον Σπανό να απαντά, πριν ο Κούπας σκοράρει για το 42-52 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Παπαδόπουλος είχε 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Σπανός 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Λεφακίνης 8 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Aces ο Καπέτης είχε 10 πόντους και 15 ριμπάουντ με 3 τάπες, ο Κυριακόπουλος 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κούπας 11 πόντους και 4 κλεψίματα.

Τριπόντιοι – Athens Supergrungers 53-31

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν τους Athens Supergrungers με 53-31 με το ματς να ξκεινά με 5-5 από Φαλελάκη και Λιουτα, για να ξεφύγουν στη συνέχεια οι Τριπόντιοι με σερί 12-0 από τον Τσουτη, τον Δαμιανάκη και τον Παντελεο. Στη 2η περίοδο ο Τσιπρας έφερε την ομάδα του στο 19-16, με τον Τσουτη να σκοράρει για το 25-16 και τον Ράλλη να γράφει το 27-16. Το ημίχρονο έκλεισε στο 27-18, με τον Τσουτη να γράφει το 32-18 στην 3η περίοδο, και τον Τσαφαντάκη να απαντά για το 34-24. Ο Κατσαμπανης σκόραρε για το 38-24, με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 39-25. Στην 4η περίοδο ο Ράλλης με τον Φαλελάκη ήταν που σκόραραν για το 43-27, ενώ ο Τσουτης με τον Ράλλη έφεραν το ματς στο 50-27, πριν απαντήσει ο Λιουτας.

Για τους νικητές ο Ράλλης είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Τσουτης 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Παντελιος 10 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Athens Supergrungers ο Κατσαμπανης είχε 9 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τσιπρας 8 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Χιμος 7 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ατρόμητοι – Remal Madri 57-66

Οι Remal Madri κέρδισαν με 57-66 τους Ατρόμητους για τη 2η τους νίκη στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 2-10 για τους νικητές, που έφτασαν στο 4-13 πριν μειώσουν οι Ατρόμητοι για να κλείσει στο 9-16 το πρώτο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο μετά το 16-20 οι Remal Madri έφτασαν στο 16-24. Οι Ατρόμητοι απάντησαν με σερί 8-0 για να ισοφαρίσουν τον αγώνα στο 24-24, με το ημίχρονο να κλείνει στο 26-30. Στην επανάληψη οι Remal Madri προηγήθηκαν με 26-34 και 30-39, για να ανεβάσουν στη συνέχεια την απόσταση που τους χώριζε από τους αντιπάλους τους πάνω από τους 10 πόντους, 35-47. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 41-49, με τους Ατρόμητους να μειώνουν σε 47-53 λίγο μετά. Όμως, οι Remal Madri αντέδρασαν σωστά και έφτασαν στο 49-64 και το 50-66 για να κερδίσουν τον αγώνα.

Για τους νικητές ο Κυρανος είχε 27 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Κακλέας 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μινογιαννης 11 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Ατρόμητους ο Φουνταδάκης είχε 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Σιολας Α. 8 πόντους και 3 ριμπάουντ με 3 ασίστ.