Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Σημαντικές νίκες για Pick ‘n’ Troll, Ατρόμητο!

Σημαντικές νίκες για Pick ‘n’ Troll, Ατρόμητο!

Την πρώτη τους νίκη στον 4ο όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» πέτυχαν οι Pick ‘n’ Troll επικρατώντας με 51-43 των Κένταυρων για την 7η αγωνιστική. Ο Ατρόμητος Αιγάλεω συνέχισε αήττητος μετά το 54-50 επί του Γ.Α.Σ.Τ., ενώ οι Rocks B.C. έμειναν ψηλά με το 56-48 απέναντι στους Filoiadelfia 76ers. Τέλος, οι Halia Mavericks κέρδισαν με 49-42 την X-Team για να τη φτάσουν σε νίκες.

Κένταυροι – Pick ‘n’ Troll 43-51

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν τους Κένταυρους με 43-51 με το ματς να ξεκινά με 6-8 και 8-10 για τους νικητές που έκλεισαν την περίοδο στο 8-11 για να πάνε στο 8-13 στο 2ο δεκάλεπτο. Οι Κένταυροι απάντησαν για το 13-17, αλλά οι Pick ‘n’ Troll ξέφυγαν με 15-23 και 17-31 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο έφτασαν στο 18-35 και το 21-38, με τους Κένταυρους να μειώνουν σε 26-40 και 28-42 στο 30ο λεπτό, για να φτάσουν στο 32-42 λίγο μετά και να πλησιάσουν ως και τους 4 πόντους, περνώντας από το 35-42 για το 41-45. Όμως, οι Pick ‘n’ Troll απάντησαν με ένα 0-5 για το 41-50 για να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Χιουτακακος είχε 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες, ο Λυραντζης είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Κατσας είχε 9 πόντους. Για τους Κένταυρους ο Παππάς είχε 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Σκλαβούνος 13 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Γ.Α.Σ.Τ. – Ατρόμητος Αιγάλεω 50-54

Ο Ατρόμητος Αιγάλεω κέρδισε με 50-54 τον Γ.Α.Σ.Τ. για να παραμείνει αήττητος. Το ματς άρχισε με 2-5 από τον Βατίστα για να απαντήσουν ο Αδαμαντίδης με τον Χαλδαίογια το 8-5 και το 10-7 της ομάδας τους. Ο Ατρόμητος Αιγάλεω ισοφάρισε σε 10-10 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-13. Στη 2η περίοδο ο Τζοβαρας με τον Τσουνια σκόραραν για το 13-19 με τον Ατρόμητο Αιγάλεω να φτάνει στο 17-22 πριν ο Μιλσης απαντήσει για το 20-22 και ο Αδαμαντίδης σκοράρει για το 22-25. Ο Βατίστας με τον Τζοβαρα έφεραν την ομάδα τους στο 22-29, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Χαλδαίο στο 25-29. Στην επανάληψη ο Χαλδαίος με τον Κοντεκάκη και τον Αδαμαντίδη έβαλαν μπροστά τον Γ.Α.Σ.Τ. με 36-31, αλλά η απάντηση από τον Ατρόμητο Αιγάλεω ήταν άμεση, ο Τζοβαρας με τον Βατίστα έγραψαν το 36-37. Ο Γ.Α.Σ.Τ. πήρε προβάδισμα στη λήξη της περιόδου, 40-39, ο Αναστασίνης έγραψε το 42-39, αλλά ο Βατίστας απάντησε για το 44-47 της ομάδας του. Ο Τζοβαρας έφερε τον Ατρόμητο Αιγάλεω στο 45-49, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να έχει και πάλι αντίδραση, 50-49 από τον Κοντεκάκη. Όμως, η τελευταία λέξη ανήκε στον Ατρόμητο Αιγάλεω, προσπέρασε στο 50-51 και με 2/2 βολές του Βατίστα πήρε τη νίκη με 50-54.

Για τους νικητές ο Τζοβαρας είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Τσουνιας 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Βατίστας 10 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Αδαμαντίδης είχε 13 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Κοντεκάκης 12 πόντους και 2 ριμπάουντ, ο Διαμαντόπουλος 3 πόντους και 13 ριμπάουντ.

X-Team – Halia Mavericks 42-49

Οι Halia Mavericks κέρδισαν με 42-49 την X-Team με το ματς να ξεκινά για τη δεύτερη πάρα πολύ καλά, αφού προηγήθηκε με 13-0 από τον Νάσσιο, τον Μουταφη, τον Βήχο και τον Βασιλούνη. Οι Halia Mavericks απάντησαν με τον Διακονικολάου και τον Μανουσο για το 13-4 της περιόδου και έφτασαν το δικό τους σερί στο 0-10 με τον Διακονικολάου για να πλησιάσουν σε13-10. Ο Βασιλούνης έφερε την ομάδα του στο 15-10, για να απαντήσει ο Αγγελωνίτης Π. για το 15-13. Ο Νάσσιος με τον Αραβογιαννη σκόραραν για το 22-14 της X-Team στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Αγγελιδέλη και τον Κυριαζόπουλο να απαντούν στην 3η περίοδο για το 24-19. Ο Μανουσίδης με τον Μουταφη έφεραν το ματς στο 29-19, ενώ ο 2ος έγραψε και το 31-21. Με σερί 1-9 ο Κλιμαντήρης Σ. με τον Αγγελωνίτη βοήθησαν τους Halia Mavericks να πλησιάσουν σε 32-30 στο 30ο λεπτό για να απαντήσουν ο Μασουρος με τον Μουταφη για το 36-30. Ο Κλιμαντήρης Σ. έγραψε το 36-38 για την ομάδα του, που έγραψε και στο 36-44 λίγο μετά και πριν το τρίποντο του Κουτρη. Ο Διακονικολάου σκόραρε για το 39-46, με τους Halia Mavericks να πηγαίνουν στο 39-48 και να παίρνουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Διακονικολάου είχε 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ενώ ο Κλιμαντήρης Σ. είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για την X-Team ο Νάσσιος είχε 11 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μουταφης 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Filoiadelfia 76ers – Rocks B.C. 48-56

Οι Rocks B.C. κέρδισαν τους Filoiadelfia 76ers με 48-56 με το ματς να ξεκινά κλειστό, 2-2 και 5-6, για να προηγηθούν οι Filoiadelfia 76ers με 9-8 και 15-11 με τον Βαφειάδη, τον Μαζωνάκη και τον Ζιάγκα. Οι Rocks B.C. απάντησαν με τον Μηχαλάκη για να κλείσει η περίοδος στο 15-14. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Rocks B.C. ισοφάρισαν και προσπέρασαν με 17-19, για να απαντήσει ο Μπελιώτης για το 21-20. Ο Χατζηστρογγόλης έβαλε την ομάδα του μπροστά, αλλά ο Ζιάγκας έγραψε το 25-22. Ο Καμαριωτάκης με τον Γκιουλφέση απάντησαν για το 27-32 στο ημίχρονο με τους Rocks B.C. να φτάνουν στο 27-36 στην 3η περίοδο. Ο Βαφειάδης μείωσε σε 29-36, με τον Χατζηστρογγόλη να γράφει το 29-38. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 33-41 από τον Μπελιώτη, ενώ ο Διαμαντής μείωσε σε 35-42 στην 4η περίοδο. Μετά το 37-44 από τον Χατζηστρογγόλη, οι Filoiadelfia 76ers πλησίασαν σε 42-44, αλλά ο Παραράς κράτησε την ομάδα του μπροστά, 42-46. Ο Ζιάγκας μείωσε σε 46-49, αλλά οι Rocks B.C. ξέφυγαν με 46-54 για να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Παραράς είχε 14 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Παπαδάκης 13 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Καμαριωτάκης 6 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Χατζηστρογγόλης 11 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Διαμαντής είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Ζιάγκας 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μπελιώτης 8 πόντους.