Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκη δυάδας για Victorious, στο όριο ο Άφοβος

Νίκη δυάδας για Victorious, στο όριο ο Άφοβος

Η Victorious κέρδισε με 55-49 τους Αστέρες B.C. για τη 15η αγωνιστική στον 3ο όμιλο του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να φτάσει πια μια ανάσα από τη 2η θέση του ομίλου, αφού έχει και το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τους τρίτους Αστέρες B.C.. Οι Faiters νίκησαν με 65-51 τον Άφοβο Σεπολίων, για να τον φέρουν στο όριο να κυνηγά πια τις τελευταίες του ελπίδες για πρόκριση.

Victorious – Αστέρες B.C. 55-49

Η Victorious κέρδισε με 55-49 τους Αστέρες B.C. με το ματς να ξεκινά με 7-2 για τους νικητές από τον Τσιακα, τον Θεοδωρόπουλο και τον Χριστόπουλο, για να απαντήσει ο Ξένος. Ο Θεοδωρόπουλος με τον Χριστόπουλο και τον Αντωνίου έφεραν τον αγώνα στο 16-4, με τον Μαγκαφά και τον Γαβριηλίου να απαντούν για το 18-10, πριν κλείσει το δεκάλεπτο ο Χρυσανθακόπουλος στο 20-10. Στη 2η περίοδο ο Μπαντας με τον Καρακώστα σκόραραν για το 21-14 και στο 23-16, με τον Σταυρινούδη και τον Κουρουβανη να φέρουν τον αγώνα στο 25-20. Ο Αντωνίου απάντησε, αλλά ο Ξενος έκλεισε το ημίχρονο στο 27-22. Στην επανάληψη ο Καρακωστας έφερε το ματς στο 27-26, με τον Τσιακα, τον Χριστόπουλο και τον Χρυσανθακόπουλο να απαντούν με 10-0 σερί για το 37-26. Ο Μπαγκαφάς μείωσε σε 39-31 με τον Θεοδωρόπουλο να γράφει το 42-31. Ο Ξένος έφερε το ματς στο 42-35 στην 4η περίοδο, με τον Χρυσανθακόπουλο να απαντά. Ο Μπαλοπητος ήταν που σκόραρε για το 44-39 και το 46-41 με ένα καλάθι του Λιανού στο ενδιάμεσο. Ο Λιανός με τρίποντο και καλάθι και φάουλ στις δύο επόμενες φάσεις έφερε το ματς στο 52-42, ενώ ο Χρυσανθακόπουλος έγραψε το 54-44. Ο Μπαντας με τον Σταυρινούδη μείωσαν σε 55-49 στο τελευταίο λεπτό, αλλά οι Αστέρες B.C. δεν σκόραραν πίσω από τα 6.75 για να ρίξουν περισσότερο τη διαφορά με τη Victorious να παίρνει τη νίκη.

Για τους νικητές ο Χριστόπουλος είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Λιανός 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Χρυσανθακόπουλος 8 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους Αστέρες B.C. ο Ξένος είχε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Καρακώστας 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Άφοβος Σεπολίων – Faiters 51-65

Οι Faiters κέρδισαν τον Άφοβο Σεπολίων για να τον φέρουν σε οριακή θέση όσον αφορά στη μάχη για την πρόκριση. Το ματς ξεκίνησε με 2-7 για τους Faiters με τον Καφφετζάκη, τον Κολλα και τον Κωνσταντίνου, για να απαντήσουν ο Τραϊφόρος με τον Καραντζούνη για το 7-8. Ο Κωνσταντίνου έγραψε το 7-12, με τον Καρουτα να μειώνει σε 11-12 και 13-14. Μετά το καλάθι του Καφφετζάκη ο Ποντικόπουλος έφερε το ματς στο 15-17, ενώ ο Κολλας με τον Κοντινο απάντησαν για το 15-23 και το 16-25. Ο Άφοβος Σεπολίων με τον Καραντζούνη και τον Καρουτα μείωσε σε 20-25 και 22-28 στο ημίχρονο, για να ρίξουν τη διαφορά στον πόντο Καραντζούνης και Λοράνδος στις αρχές της επανάληψης, 28-29. Ο Κοντινός απάντησε για το 28-33, με τον Καραντζούνη και τον Λοράνδο να ισοφαρίζουν το ματς στο 35-35. Ο Κοζομπολης έγραψε το 35-38, ο Καραντζούνης μείωσε σε 39-40, με τον Κωνσταντίνου, τον Κοντινό και τον Κολλά να γράφουν το 39-49 για την ομάδα τους στις αρχές της 4ης περιόδου. Ο Άφοβος Σεπολίων με τον Καρουτα και τον Λοράνδο απάντησε για το 43-51, με τον Κολλα και τον Καφφετζάκη να γράφουν το 43-56 και τον Κωνσταντίνου να φέρνει το ματς στο 45-60. Ο Κοντινος σκόραρε για το 48-63 της ομάδας του, που έφτασε στη νίκη με 51-65 παρά τις προσπάθειες του Καρουτα στο τέλος.

Για τους νικητές ο Κολλας είχε 18 πόντους, 17 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Καφφετζάκης 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κοντινος 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κωνσταντίνου 9 πόντους και 15 ριμπάουντ. Για τον Άφοβο Σεπολίων ο Καραντζούνης είχε 25 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Καρουτας 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Λοράνδος 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.