Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μεγάλες νίκες για Paraliers, Κυψέλη!

Μεγάλες νίκες για Paraliers, Κυψέλη!

Οι Cleveland Paraliers πέτυχαν μια πολύ σημαντική νίκη κερδίζοντας με 60-47 την Α.Ε.Π.Ε. για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου στο Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε με 60-58 τους Θαλασσόλυκους για την 3η του νίκη, ενώ η S-Parta B.C. επιβλήθηκε με 66-52 των Big Ballers για να παραμείνει στην κορυφή.

Α.Ε.Π.Ε. – Cleveland Paraliers 47-60

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν την Α.Ε.Π.Ε. με 47-60 με το ματς να ξεκινά με 4-5 με τους νικητές να φτάνουν στο 5-15 στη συνέχεια με 1-10 σερί. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 7-19, με την Α.Ε.Π.Ε. να μειώνει σε 11-19 αλλά τους Cleveland Paraliers να ξεφεύγουν και πάλι, 11-24 και 15-27 για να πάμε στο 17-33. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο 22-35 με την Α.Ε.Π.Ε. να πλησιάζει σε 28-38 στην επανάληψη. Όμως, οι Cleveland Paraliers απάντησαν και ανέβασαν τη διαφορά στο 32-50. Η 3η περίοδος τελείωσε στο 37-50, για να πλησιάσει η Α.Ε.Π.Ε. ως το 41-52 στη συνέχεια. Οι Cleveland Paraliers αντέδρασαν και κρατήθηκαν σε διψήφια απόσταση, 44-58, με το ματς να κλείνει στο 47-60.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Πίτλογλου 17 πόντους, ο Κοντοπυράκης 10 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για την Α.Ε.Π.Ε. ο Τσάμης είχε 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Καμζέλας 7 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Γ.Σ. Κυψέλης – Θαλασσόλυκοι 60-58

Ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε τους Θαλασσόλυκους με 60-58 με το ματς να ξεκινά με 2-4 από τον Δασκαλάκη για να απαντήσουν ο Παπουτσής με τον Αγγελόπουλο και τον Σταθόπουλο για το 11-7. Ο Μαράκης έφερε το ματς στο 11-10, ενώ ο Παπουτσής έγραψε το 15-10 και το 17-12 για την ομάδα του, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-16. Ο Παπουτσής με τον Τριαντάφυλλο σκόραραν για το 24-16 στη 2η περίοδο, με τον Λέντζο Γ. και τον Καραγιαννίδη να μειώνουν σε 26-21. Ο Λέντζος Φ. έφερε το ματς στο 28-25, με το ημίχρονο να κλείνει από Σταθόπουλο και Παπουτσή στο 34-27. Στην επανάληψη ο Ορφανουδάκης έφερε το ματς στο 38-27, με τον Λέντζο Φ. και τον Λέντζο Γ. να απαντούν για το 38-37 με σερί 0-10 για την ομάδα τους. Ο Παπουτσής απάντησε για το 45-37, με τον Δασκαλάκη να κλείνει την περίοδο στο 45-40. Στο 4ο δεκάλεπτο Τεντόμας και Γερμενής σκόραραν για το 45-44, με τον Γ.Σ. Κυψέλης να παίρνει σκορ από Παπουτσή και Τριαντάφυλλο για να φτάσει στο 54-46, ενώ ο Ορφανουδάκης σκόραρε για το 58-50. Ο Μαράκης απάντησε για το 58-53 και ο Γερμενής έφερε το ματς στο τρίποντο, αλλά ο Τριαντάφυλλος σκόραρε για το 60-55 και ο Γ.Σ. Κυψέλης κρατήθηκε στη νίκη παρά τις προσπάθειες του Γερμενή.

Για τους νικητές ο Παπουτσής είχε 27 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ορφανουδάκης 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Αγγελόπουλος 7 πόντους και 16 ριμπάουντ. Για τους Θαλασσόλυκους ο Δασκαλάκης είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μαράκης 10 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Λέντζος Φ. 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Big Ballers – S-Parta B.C. 52-66

Η S-Parta B.C. κέρδισε τους Big Ballers με 52-66 μπαίνοντας δυνατά στο ματς, 0-8 από τον Ερμιδη και τον Ορνιθόπουλο. Ο Νικολαΐδης απάντησε, με τον Λόντο και τον Κυριαζίδη να φέρνουν το ματς στο 9-12 για να κλείσει η περίοδος από τον Φουτση στο 12-13. Στο 2ο δεκάλεπτο Λόντος και Σταυριανόπουλος έδωσαν προβάδισμα στους Big Ballers με 17-15, για να ισοφαρίσει ο Γκατζιας. Ο Φουτσης με τον Σταυριανόπουλο σκόραραν για το 26-22, αλλά ένα 0-7 από Κουζουβουνά Μ. και Λουπαση έκλεισε το ημίχρονο στο 26-29 για την S-Parta B.C.. Στην επανάληψη ο Λουπασης με τον Κουζουβουνά Μπ. και τον Ορνιθόπουλο έφεραν το ματς στο 30-42 για να γράψει ο Μακρίδης το 34-47 λίγο μετά και να κλείσει ο ίδιος το δεκάλεπτο στο 35-49. Στην 4η περίοδο ο Κυριαζίδης απάντησε, με τον Λόντο να γράφει το 42-54. Ο Τσικλος με τον Μακρίδη έτρεξαν ένα 0-7 για το 42-61, με τον Λόντο και τον Μπιζίκο να απαντούν για το 48-63 και τον Φουκα να κλείνει το ματς στο 52-66.

Για τους νικητές ο Ορνιθόπουλος είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Λουπασης 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κουζουβουνάς Μπ. 9 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Big Ballers ο Λόντος είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Φουτσης 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.