Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες στην παράταση για Raptors, Aces!

Νίκες στην παράταση για Raptors, Aces!

Οι Raptors κέρδισαν με 40-31 την Oklaχώμα Thunder στην παράταση για την 8η αγωνιστική στον 3ο όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να παραμείνουν στην κορυφή του γκρουπ. Νίκη στην παράταση και για τους Aces, που επικράτησαν με 58-57 των Ατρόμητων, ενώ οι Remal Madri κέρδισαν με 62-52 τους Τριπόντιους για να ωθήσουν τριπλή ισοβαθμία στην 5η θέση. Τέλος, οι Athens Supergrungers νίκησαν με 61-37 τους Mentores για την 5η τους νίκη.

Oklaχώμα Thunder – Raptors 31-40παρ.

Οι Raptors κέρδισαν με 31-40 στην παράταση την Oklaχώμα Thunder με το ματς να ξεκινά με 4-0 από τον Πετρόπουλο, για να απαντήσει ο Ντραγκότι για το 4-5, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 5-5. Στη 2η περίοδο ο Γιαννιτσιώτης με τον Τσάπαλο έφεραν το ματς στο 13-5, με τους Raptors να αντιδρούν για να μειώσουν με τον Σπανό σε 13-10 με το ημίχρονο να κλείνει στο 15-10. Στην 3η περίοδο ο Τσάπαλος σκόραρε για το 17-10, με τον Ταμβακολόγο, τον Μολιο και τον Γρανισιώτη να απαντούν για να ισοφαρίσουν οι Raptors και τον Γκανετσο να τους βάζει μπροστά με 17-19, πριν ο Τσάπαλος γράψει το 21-19. Ο Γκανέτσος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 21-24, ο Πετρόπουλος με τον Φασια απάντησαν για το 26-24, με τους Raptors να ισοφαρίζουν με βολές και τον Γκανέτσο να γράφει τρίποντο για το 26-29. Όμως, στην εκπνοή του αγώνα ο Πετρόπουλος έγραψε τρίποντο για την ισοφάριση σε 29-29 και την παράταση. Εκεί ο Σπανός έφερε το ματς στο 29-32 με τον Σουφλερη να απαντά για το 31-33, πριν ο Γκανετσος με τον Σπανό και τον Λεφακίνη τρέξουν ένα 0-7 για το τελικό 31-40.

Για τους νικητές ο Σπανός είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Γκανέτσος 11 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Λεφακίνης 3 πόντους και 17 ριμπάουντ. Για την Oklaχώμα Thunder ο Πετρόπουλος είχε 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τσάπαλος 8 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Aces – Ατρόμητοι 58-57παρ.

Οι Aces κέρδισαν τους Ατρόμητους με 58-57 στην παράταση με το ματς να ξεκινά με 2-15 για τους Ατρόμητους από τον Κομνηνό, τον Σιολα και τον Αρκουδη, πριν ο Φελεμέγκας απαντήσει. Ο Κελαϊδής με τον Θεοχάρη έφεραν τον αγώνα στο 5-21, με τον Φελεμέγκα να γράφει το 8-21 στο δεκάλεπτο. Ο Αρκουδης με τον Κομνηνό ήταν που έφεραν τους Ατρόμητους στο 13-29, με τον Χαρατσαρη να γράφει το 15-31, πριν οι Aces απαντήσουν για το 22-32 του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 15 πόντους όταν ο Θεοχάρης με τον Χαρατσάρη έγραψαν το 22-37, αλλά οι Aces απάντησαν με τον Φελεμέγκα, τον Κούπα και τον Κυριακόπουλο για να πλησιάσουν σε 34-39, ενώ ο Κούπας έκλεισε το δεκάλεπτο στο 36-41. Ο Καλοπητας έφερε το ματς στο 38-41, με τους Ατρόμητους να κρατούν το προβάδισμα, 38-43 με τον Χαρατσαρη και 40-47 με τον Θεοχαρη λίγο μετά. Όμως, με τον Φελεμέγκα και τον Καπέτη οι Aces απάντησαν για να προσπεράσουν σε 49-48, με το ματς τελικά να οδηγείται στην παράταση στο 50-50. Εκεί ο Κελαϊδής έβαλε την ομάδα του μπροστά, 52-55, αλλά ο Φελεμέγκας απάντησε για το 55-53 με τους Aces να προηγούνται με 57-53 για να αντέξουν και να πάρουν τη νίκη με 58-57.

Για τους νικητές ο Φελεμέγκας είχε 33 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 κλεψίματα με 9/21 τρίποντα σε μια μεγάλη παράσταση, ο Αλευριάδης είχε 10 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Ατρόμητους ο Σιόλας είχε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Γιάχος 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κελαϊδής 9 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τριπόντιοι – Remal Madri 55-62

Οι Remal Madri κέρδισαν με 52-62 τους Τριπόντιους με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τους νικητές, 2-6 από τον Ντάσιο και τον Κακλεα, για να απαντήσουν ο Καραδήμας με τον Καλορίτη για το 8-8. Ο Μινογιάννης έφερε τον αγώνα στο 8-13, με τον Κακλέα να γράφει το 10-15, πριν απαντήσει ο Χασόγιας για το 13-15 της περιόδου. Με τον Ράλλη οι Τριπόντιοι προσπέρασαν στο 2ο δεκάλεπτο, 16-15, αλλά ο Κακλεας με τον Μοτσαρο έφεραν την ομάδα τους στο 18-21 για να γράψει ο Τσολάκης το 20-26 λίγο μετά. Ο Ντάσιος έφερε τον αγώνα στο 21-30, με τον Ράλλη και τον Φαλελάκη να απαντούν για το 25-30 του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο ο Κακλεας έγραψε το 27-35, με τον Φαλελάκη και τον Ράλλη να απαντούν ξανά μειώνοντας σε 33-37, πριν οι Remal Madri φτάσουν στο 35-43 στο 30ο λεπτό με τον Τυραννο. Με τον Κακλεα ανέβασαν τη διαφορά στους 12 πόντους, 36-48, για να απαντήσουν ο Καλορίτης με τον Καραδήμα για το 42-48. Ο Κακλεας έφερε το ματς στο 44-55, με τον Καραδήμα να μειώνει σε 50-57, τον Ράλλη σε 52-58 και τον Καραδήμα ξανά σε 55-58. Όμως, ο Κακλεας με τον Ντάσιο και Τυραννο έκλεισαν τον αγώνα στο 55-62.

Για τους νικητές ο Κακλεας είχε 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Τυραννος 18 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Μινογιαννης 8 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Τριπόντιους ο Καραδημας είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Ράλλης 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Φαλελακης 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Athens Supergrungers – Mentores 61-37

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν με 61-37 τους Mentores με το ματς να ξεκινά με 6-2 για τους νικητές από τον Χιμο, με τον Τσικα και τον Κλαπη να απαντούν. Ο Τσιπρας με τον Τάτση έφεραν το ματς στο 8-8 με τον Θεοδώρου να κλείνει την περίοδο στο 10-8. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Θεοδώρου με τον Βαρβαρίγο και τον Τσίπρα σκόραραν για το 20-9 των Athens Supergrungers, με τον Αβραμίδη να απαντά και τον Τσικα να φέρνει την ομάδα του στο 22-16. Ο Θεοδώρου με τον Βαρβαρίγο σκόραραν ξανά για το 28-16, με τον Τσίπρα να κλείνει το ημίχρονο στο 30-16. Στην επανάληψη ο Χιμος με τον Λιουτα μπήκαν δυνατά και με 10-0 σερί έγραψαν το 40-16, με τον Αβραμίδη και τον Τάτση να σκοράρουν για το 40-20. Μετά το καλάθι του Κατσαμπάνη ο Αβραμίδης μείωσε σε 44-25 στο 30ο λεπτό, ενώ έγραψε και το 46-27 και το 48-29 λίγο μετά. Ο Χιμος έφερε την ομάδα του στο 51-29 και ο Κατσαμπανης στο 54-33, με τον Κλαπη να σκοράρει στο ενδιάμεσο. Από τον Βαρβαρίγο και τον Θεοδώρου πήγαμε στο 59-35, με τον Αβραμίδη να κλείνει λίγο μετά το ματς στο 61-37.

Για τους νικητές ο Χιμος είχε 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Θεοδώρου 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Βαρβαρίγος 8 πόντους, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Mentores ο Αβραμίδης είχε 17 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Τσίκας 12 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.