Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Κι άλλο σκαλπ οι Paltovic, μεγάλη νίκη για Δικαστές!

Κι άλλο σκαλπ οι Paltovic, μεγάλη νίκη για Δικαστές!

Ποια ομάδα έχει κερδίσει ήδη δύο από τις 4 του περσινού final four (και δεν θα συναντήσει τρίτη πριν τον τελικό); Οι Paltovic είναι η απάντηση μετά το 57-51 που πέτυχαν επί των Στιγκιντριακών για την 8η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Δικαστές κέρδισαν με 78-73 τους Zeppelin στην παράταση, ενώ η Laser Derm επικράτησε με 72-65 του Santa Nionios. Τέλος, τα Κουλουβάχατα νίκησαν με 62-45 την El Chapu, με τη μάχη για την τετράδα να μαίνεται.

Paltovic – Στιγκιντριακοί 57-51

Οι Paltovic κέρδισαν τους Στιγκιντριακούς με 57-51 με το ματς να ξεκινά με 1-5 για τους Στιγκιντριακούς που έφτασαν στο 5-11 λίγο μετά. Οι Paltovic απάντησαν για το 10-13, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-20. Στη 2η περίοδο ένα 5-0 έφερε τους Paltovic μπροστά με 21-20, για να απαντήσουν οι Στιγκιντριακοί για το 24-30. Όμως, μέχρι το ημίχρονο οι Paltovic έτρεξαν σερί 13-0 για να ξεφύγουν στα μισά με 37-30. Στην επανάληψη το σκορ πήγε από το 39-34 στο 43-40 και το 46-40, για να κλείσει η 3η περίοδος στο 46-41. Οι Paltovic συνέχισαν δυνατά και στο 4ο δεκάλεπτο, 52-41 λίγο μετά την αρχή του, για να ανεβάσουν τη διαφορά στο 56-43, πριν οι Στιγκιντριακοί επιχειρήσουν την ύστατη αντεπίθεση, πλησιάζοντας σε 56-51, με τους Paltovic, όμως, να παίρνουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Μισιακος είχε 16 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Πεταλας 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και ο Μελας 10 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Στιγκιντριακούς ο Γαβρίδης είχε 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Γράψας 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Zeppelin – Δικαστές 73-78παρ.

Οι Δικαστές κέρδισαν τους Zeppelin με 73-78 στη δεύτερη παράταση με το ματς να ξεκινά πολύ καλύτερα για τους νικητές που ήλεγχαν την κατάσταση στο πρώτο ημίχρονο, μετά το 2-4 φτάσαμε στο 4-14. Οι Zeppelin απάντησαν για το 8-14 και το 13-18, αλλά οι Δικαστές κράτησαν το προβάδισμα, 16-26 και 22-31 στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος, οι Δικαστές ξέφυγαν με 29-41 και 33-44, με τους Zeppelin να απαντούν για να μειώσουν σε 41-45, με την 3η περίοδο να κλείνει στο 41-48. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Zeppelin πλησίασαν πιο πολύ, 54-56, για να ισοφαρίσουν σε 57-57 λίγο μετά και να προσπεράσουν με 1:52 για το τέλος με 59-57. Έφτασαν στο 61-57 με τους Δικαστές στα 27 δευτερόλεπτα να ισοφαρίζουν σε 61-61 και με βολές εκατέρωθεν στα τελευταία 7 δευτερόλεπτα να φτάσουμε στο 62-62 και την πρώτη παράταση. Εκεί οι Δικαστές μπήκαν καλύτερα, 62-64 και 65-67, με τους Zeppelin να απαντούν για το 67-67. Οι Δικαστές έφτασαν στο 67-70, οι Zeppelin απάντησαν με 5-0 σερί για το 72-70 με το ματς να πηγαίνει σε 2η παράταση με 2/2 βολές στα 18 δευτερόλεπτα, 72-72. Οι Δικαστές εκεί κατάφεραν και προηγήθηκαν με 72-74 και 73-76 για να πάρουν τη νίκη με 73-78.

Για τους νικητές ο Συκαράς είχε 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τούμπας 18 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Λιολιος 14 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Zeppelin ο Παπαδάτος είχε 20 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Αντωνίου 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Θωμάς 6 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Τσαντζαλής 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.

Santa Nionios – Laser Derm 65-72

Η Laser Derm κέρδισε με 65-72 τον Santa Nionios με το ματς να ξεκινά από τον Τσουλφα και τον Ριγόπουλο με 4-0 και 11-4 για τον Santa Nionios για να απαντήσουν ο Σέχου με τον Τολια για το 13-13. Ο Santa Nionios με τον Ριγόπουλο και τον Μπελεχάκη έφτασε στο 21-13, με τον Λεγγα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 23-13. Στη 2η περίοδο ο Κυζιρίδης με τον Έλληνα και τον Τολια μείωσαν σε 23-20, ο Ριγόπουλος με τον Γαλανόπουλο απάντησαν για το 28-21, με τον Τολα και τον Κυζιριδη να φέρνουν το ματς στο 30-31 για τη Laser Derm και το ημίχρονο να κλείνει στο 35-37. Στην επανάληψη ο Μπεμπελος έγραψε το 37-41, με τον Τολια και τον Καψοκολη να σκοράρουν για το 39-45. Ο Santa Nionios πλησίασε στο καλάθι με τον Καψοκολη και τον Κυζιριδη να γράφουν το 47-53, τον Μπεμπελο το 50-56 στο τέλος της περιόδου και τον Σεχου το 50-60 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου. Ο Τσουλφας απάντησε, με τον Σέχου να στέλνει το ματς στο 57-68, πριν ο Τσουλφας με τον Μπελεχάκη μειώσουν σε 62-68. Ο Κυζιρίδης έγραψε το 62-70, ο Ριγόπουλος μείωσε σε 65-70, με τη Laser Derm να παίρνει τη νίκη με 65-72.

Για τους νικητές ο Κυζιριδης είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Καψοκόλης 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Τολιας 17 πόντους, ο Σεχου 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μπεμπελος 9 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τον Santa Nionios ο Μαργαρης είχε 16 πόντους, 16 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Μπελεχάκης 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τσουλφας 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Γαλανόπουλος 12 πόντους και ο Ριγόπουλος 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Κουλουβάχατα – El Chapu 62-45

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 62-45 την El Chapu με το ματς να ξεκινά με 0-4 από τον Παπαζαχαριου και τον Καραμανώλη, για να γράψει ο Γιαννόπουλος το 2-8. Ο Κοκονίδης απάντησε για το 8-10, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Καραγιάννη με τα Κουλουβάχατα μπροστά με 14-12. Στη 2η περίοδο ο Κουμεντάκης με τον Τσιλάβη έγραψαν το 18-14, με την El Chapu να απαντά αλλά τον Μπάιλαν και τον Κοκονίδη να σκοράρουν για το 25-17 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Μπάιλαν έφερε την ομάδα του στο 27-17, με την El Chapu να μειώνει σε 27-22 και με τον Ζαφειρόπουλο και τον Καραμανώλη σε 32-27 λίγο μετά. Ο Καραγιάννης ανέβασε τη διαφορά, με τον Γιαννόπουλο να γράφει το 37-32, με τα Κουλουβάχατα να φτάνουν με Κοκονίδη και Παπαδόπουλο στο 42-32 του 30ου λεπτού. Ο Κοκονίδης με τον Παπαδόπουλο έγραψαν και το 46-33 στην 4η περίοδο, με τον Παπαδόπουλο να στέλνει το ματς στο 53-35, πριν μειώσει η El Chapu σε 56-43, όμως μείνουν μπροστά τα Κουλουβάχατα για το τελικό 62-45.

Για τους νικητές ο Κοκονίδης είχε 17 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Καραγιάννης 13 πόντους και 19 ριμπάουντ, ο Μπάιλαν 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα. Για την El Chapu ο Καραμανώλης είχε 16 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Γιαννόπουλος 13 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ζαχαρόπουλος 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.