Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Έχασε έλεγχο, νίκη και διαφορά

Έχασε έλεγχο, νίκη και διαφορά

Δεν ήταν καλός ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ απέναντι στη Φενέρμπαχτσε για τη 10η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας, με αποτέλεσμα να χάσει με 64-73 και να πέσει στο 8-2. Η ήττα σημαίνει ότι πια έχουμε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή του ομίλου και η μάχη για τις δύο θέσεις που δίνουν πλεονέκτημα έδρας θα συνεχίσει να μαίνεται. Ο Ολυμπιακός έχασε και τη διαφορά του από τη Φενέρ, με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να είναι από πάνω σε περίπτωση ισοβαθμίας, γεγονός που μάλλον έκανε ιδιαίτερα χαρούμενο τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ο οποίος μετά το ματς πέρασε τη νύχτα του στον… Αντώνη Ρέμο.

Δεν βρήκε ρυθμό ο Ολυμπιακός στην επίθεση στο ματς, παρότι δεν μάτωσε πάρα πολύ απ’ την άμυνα, αν αφαιρέσει κανείς τα τρίποντα. Όμως, το γεγονός ότι σχεδόν όλοι από τους παίκτες του υστέρησαν επιθετικά, τον ανάγκασε να κυνηγά στο σκορ σε όλο τον αγώνα και να μην μπορεί να περάσει μπροστά και να επιβάλλει το ρυθμό του, με τα γνωστά αποτελέσματα που ίσως τα βρει μπροστά του. Είχε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να κλείσει μια και καλή το θέμα «πλεονέκτημα έδρας» αλλά δεν τα κατάφερε. Τώρα είναι μαζί με ΤΣΣΚΑ και Φενέρ στο 8-2 και μόνο οι δύο από τις τρεις θα έχουν πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά. Μπορεί να μην συζητιέται το θέμα της πρόκρισης, ο 5ος απέχει 4 νίκες (και ο 4ος) αλλά η πρωτιά (ή η 2η θέση) τίθεται πια εν αμφιβόλω.

Κοιτώντας λίγο τα στατιστικά του αγώνα θα δει κανείς ότι ο Ολυμπιακός είχε 46% στα δίποντα και 24% στα τρίποντα (38% και 55% η Φενέρ με 11/20 τρίποντα), τα ριμπάουντ ήταν 29-42 (με τα επιθετικά εντελώς χαμένα στο 4-12), οι ασίστ 16-15, τα κλεψίματα 5-8 και τα λάθη 11-13. Ο Ολυμπιακός κρατήθηκε κοντά από τις βολές του, 23/28 και 82%, αλλά στο τέλος δεν πήρε το μεγάλο σουτ που θα ήθελε.

Και πώς να το πάρει, βέβαια, όταν σχεδόν κανείς παίκτης του δεν ήταν σε καλή μέρα. Ο Σπανούλης μοίραζε καταπληκτικά την μπάλα, 10 ασίστ, αλλά είχε 5 πόντους με 1/8 σουτ, ο Μάντζαρης έπαιζε με ένεση και πήρε ένα σουτ εντός παιδιάς σε 20 λεπτά, ο Ντάρντεν είχε 3 πόντους σε 23 λεπτά, ο Λοτζέσκι ήταν άποντος με 0/3 στα 17 λεπτά, ο Σλούκας είχε 9 πόντους με 1/4 σουτ, ο Αγραβάνης έπαιξε 8 λεπτά και έμεινε άποντος, ενώ ο Παπαπέτρου δεν πάτησε παρκέ. Από εκεί και πέρα ο Ντάνστον ήταν αρκετά καλός με 12 πόντους και 5/6 σουτ (όχι και ο Χάντερ, 6 πόντοι με 2/7, αλλά οι δυο τους έπαιξαν σχεδόν το ίδιο, 21 λεπτά ο Ντάνστον και 18 ο Χάντερ), ενώ ο Πρίντεζης είχε 11 πόντους με 4/9 σουτ. Άφησα για το τέλος τον Λαφαγιέτ που ήταν ο καλύτερος του Ολυμπιακού, είχε 14 πόντους με 4/8 σουτ, αλλά έπαιξε μόλις 20 λεπτά (19:45 για την ακρίβεια).

Έχω την αίσθηση ότι ο Σφαιρόπουλος προσπαθούσε να κρατήσει με την άμυνα τη Φενέρ, αλλά κρίνοντας εκ του αποτελέσματος αυτό ξεκάθαρα δεν του βγήκε. Γιατί ο Ολυμπιακός σκόραρε 64 πόντους και μάλιστα με μόλις 18 εύστοχα σουτ εντός παιδιάς (σε 49 προσπάθειες). Και δεν κράτησε καν τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Οπότε μπορεί οι 73 πόντοι που δέχτηκε να μην είναι πολλοί, αλλά ο αμυντικός προσανατολισμός των πεντάδων του Σφαιρόπουλου, το γεγονός ότι ο Ντάνστον έπαιξε 3 λεπτά παραπάνω από τον Χάντερ, ή ότι ο Λαφαγιέτ έπαιξε 3 λεπτά λιγότερο από τον Ντάρντεν και 2 περισσότερο από τον άποντο Λοτζέσκι, ήταν επιλογές που μπορεί να πει κανείς ότι δεν δικαίωσαν τον προπονητή του Ολυμπιακού.

Για τους Τούρκους ο Γκάντλοκ είχε 24 πόντους με 9/15 σουτ και ανάμεσά τους 6/7 τρίποντα, γονατίζοντας τον Ολυμπιακό, ο Μπιέλιτσα ήταν εξίσου καλός με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ με 5/11 σουτ. Ο Βέσελι με τον Πρέλντζιτς ήταν καλοί, το ίδιο και ο Χίκμαν, παρότι ήταν άστοχος (1/7 σουτ). Ουσιαστικά μόνο τον Μπογκντάνοβιτς κατάφερε να εξαφανίσει ο Ολυμπιακός (5 πόντοι, με 2/7).

Το ματς ξεκίνησε με 4-1 για τον Ολυμπιακό από τον Σπανούλη και τον Ντάρντεν για να απαντήσει Ο Μάντζαρης έφερε το ματς στο 6-3 με τη Φενέρ να σκοράρει για πρώτη φορά εντός παιδιάς μετά από 3:30 αγώνα με τον Μπογκντάνοβιτς, για να γράψει ο Γκάντλοκ το πρώτο του τρίποντο για το 6-8. Ο Πρίντεζης και ο Ντάνστον ισοφάρισαν δύο φορές για το 10-10, με τον Γκάντλοκ να σκοράρει για το 10-13. Ο Πρίντεζης έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό στο 14-13, ο Μάντζαρης το ξανάκανε στο 16-15, με τον Σλούκα να γράφει τρίποντο για το 19-17 στα 51 δευτερόλεπτα και τον Μπιέλιτσα να σκοράρει από επιθετικό ριμπάουντ στην εκπνοή της περιόδου, 19-19.

Ο Χίκμαν και ο Βέσελι έγραψαν το 19-25 στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου, ολοκληρώνοντας ένα 0-8 των Τούρκων, που από επιθετικό ριμπάουντ έφτασαν στο 22-27 μετά το τρίποντο του Λαφαγιέτ. Ο Ντάνστον σκόραρε για το 25-28, με τον Γκάντλοκ να γράφει το 3ο του τρίποντο και τον Βέσελι 1/2 βολές για το 25-32. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 8-1 με τον Ντάνστον και 5 μαζεμένους πόντους του Λαφαγιέτ για να ισοφαρίσει σε 33-33, με τον Μπιέλιτσα και τον Γκάντλοκ να πετυχαίνουν τρίποντα για το 33-39 λίγο πριν το ημίχρονο.

Ο Ντάνστον μπήκε με κάρφωμα στην επανάληψη, 37-39, με τον Μπιέλιτσα να απαντά και τον Μπογκντάνοβιτς να καρφώνει για το 37-43. Ο Πρίντεζης έγραψε το 41-43, με τον Ντάνστον να φτάνει τα 5/5 στο ματς για να ισοφαρίσει. Το ίδιο έκανε και ο Σπανούλης με τρίποντο μετά το 5ο εύστοχο του Γκάντλοκ, με τον Γκάντλοκ να πετυχαίνει το 6ο του τρίποντο με 4:08 για την περίοδο, 48-51. Ο Βέσελι έφερε το ματς στο 50-55 στο 30ο λεπτό, με τον Σαβάς και τον Πρέλντζιτς να σκοράρουν στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου για το 51-60. Ο Λαφαγιέτ μείωσε και ο Χάντερ έγραψε το 56-60, αλλά ο Μπιέλιτσα στο πεντάλεπτο σκόραρε τρίποντο.

Το ντράιβ του Γκαντλοκ έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 9 πόντους, 56-65, με τον Μπιέλιτσα να καθαρίζει ουσιαστικά το ματς όταν με 2:20 για το φινάλε έγραψε τρίποντο για το 56-68. Ο Σλούκας είχε 4/4 βολές ως το 60-70, με τον Λαφαγιέτ να κλέβει και τον Πρίντεζη να σκοράρει για το 62-70 στα 18 δευτερόλεπτα, με το ματς να έχει κριθεί και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να κρατήσει τη διαφορά με το μέρος του. Ο Μπογκντάνοβιτς μπορεί να αστόχησε στο σουτ του, αλλά ο Ολυμπιακός μετά από 2/2 βολές του Λαφαγιέτ και ένα καλάθι του Πρέλντζιτς, αστόχησε στο τρίποντο που θα ισοφάριζε τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Η συνέχεια λέει Λαμποράλ εκτός έδρας για τον Ολυμπιακό, σε ένα ματς που πρέπει οπωσδήποτε να κερδίσει. Όχι γιατί η Λαμποράλ τον κυνηγά (4-6 οι Ισπανοί στην 5η θέση μονομαχούν με Εφές για την πρόκριση), αλλά για να μείνει με πλεονέκτημα στη μάχη για την πρωτιά, που είναι πολύ πιθανό να κριθεί στις ισοβαθμίες. Μετά υποδέχεται την Εφές, σε έναν ακόμα σημαντικό αγώνα, πριν έρθει το ματς με την ΤΣΣΚΑ. Αν σε αυτό πάει με 10-2, τότε είναι πιθανό να ξέρει αν θα του φτάνει η διαφορά για τις δυο πρώτες θέσεις ή αν χρειάζεται και νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-39, 50-55, 64-73.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6 (4ρ. 2κλ.), Ντάνστον 12 (5ρ.), Σπανούλης 5 (2ρ. 10ασ.), Σλούκας 9 (1), Πρίντεζης 11 (3ρ.), Αγραβάνης, Μάντζαρης 4, Λαφαγιέτ 14 (3τρ. 3ρ. 2ασ.), Ντάρντεν 3 (3ρ.), Λοτζέσκι.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Γκάντλοκ 24 (6), Ζήσης 1 (4ασ.), Χίκμαν 7 (7ρ. 2κλ.), Μπιέλιτσα 16 (3τρ. 9ρ.), Ερντέν 4 (3ρ.), Μπογκντάνοβιτς 5 (3ασ.), Σαβάς 4 (4ρ. 2κλ.), Βέσελι 7 (6ρ. 2ασ.), Πρέλντζιτς 5 (1τρ. 4ρ.).