Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Συνεχίζει η Dirtus Bologna, νίκες για Devils, Νεροχύτες

Συνεχίζει η Dirtus Bologna, νίκες για Devils, Νεροχύτες

Η Dirtus Bologna παρέμεινε αήττητη στον 1ο όμιλο του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας την Τιρινίνι με 75-60 για τη 10η αγωνιστική του γύρου. Οι Red Devils έμειναν ψηλά μετά το 80-46 επί των Π.Σ.Γ., ενώ οι Νεροχύτες κέρδισαν με 89-60 τους Superhonics, για να πάνε κι αυτοί στο 7-3.

Τιρινίνι – Dirtus Bologna 60-75

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 60-75 την Τιρινίνι με το ματς να ξεκινά με 2-5 και 7-7 για να πάμε στο 10-11 και το 12-12 πριν η Τιρινίνι τρέξει σερί για να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο στο 19-12. Στη 2η περίοδο η Τιρινίνι έφτασε στο 24-17 πριν η Dirtus Bologna ισοφαρίσει σε 26-26 για να κλείσει το ημίχρονο στο 30-26. Στο 3ο δεκάλεπτο η Τιρινίνι πήγε στο 36-29 για να απαντήσει η Dirtus Bologna και να προσπεράσει με 40-42. Μετά το 42-42 ένα 0-8 της Dirtus Bologna την έφερε στο 44-51 με την Τιρινίνι να απαντά για το 44-51 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο το ματς πήγε στο 51-62 για να μειώσει η Τιρινίνι σε 57-64 και 59-66 πριν ένα σερί 1-9 στο τέλος του αγώνα κλείσει το ματς στο 60-75 για την Dirtus Bologna που έφτασε το σερί της στο 20-0 στο φετινό πρωτάθλημα.

Για τους νικητές ο Σπυρόπουλος είχε 22 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ράνης 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Αλεξόπουλος 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Χαλκιάς 12 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για την Τιρινίνι ο Λεγάκης είχε 17 πόντους, ο Γιαμαίος 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Γαλανόπουλος 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Superhonics – Νεροχύτες 60-89

Οι Νεροχύτες κέρδισαν με 60-89 τους Superhonics με το ματς να ξεκινά με 10-4 από τον Μπαρδανη και τον Οικονομου για να απαντήσει ο Κιούσης για το 12-9 και το 15-12. Ο Νίνας με τον Κωστόπουλο έγραψαν το 15-19 στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Πουρπουτίδη να μειώνει σε 18-19. Ο Νίνας με τον Κιούση έφεραν το ματς στο 18-27, ο Βασιλείου με τον Οικονόμου προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά ο Κωστόπουλος έγραψε το 29-42 με το ημίχρονο να κλείνει στο 32-42 από τον Μαστοράκη. Στην επανάληψη οι Superhonics πλησίασαν σε 43-44 με τον Γογιο, αλλά ο Βρέλλης με τον Κιούση κράτησαν μπροστά την ομάδα τους, 44-50 και 46-57 από τον Νινα. Μετά το καλάθι του Οικονομου ο Νινας έκλεισε την περίοδο στο 49-62 με τον Βρέλλη να φέρνει τον αγώνα στο 49-67. Ο Αντωνιάδης μείωσε σε 55-69, με τον Κωστόπουλο και τον Βρέλλη να απαντούν για το 55-76. Μετά το καλάθι του Μαστοράκη οι Νεροχύτες έφτασαν στο 58-87 με 1-11 σερί, για να κλείσει το ματς στο 60-89 από Χατζησταύρου και Νίνα.

Για τους νικητές ο Βρέλλης είχε 26 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Κωστόπουλος 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Νίνας 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Κιούσης 13 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Superhonics ο Γογιος είχε 22 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 13 πόντους, ο Αντωνιάδης 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Red Devils – Π.Σ.Γ. 80-46

Οι Red Devils κέρδισαν τους Π.Σ.Γ. με 80-46 με το ματς να ξεκινά με 4-4 από Πουμπουρίδη και Γεωργούση για να φέρνουν ο Μελισσινός με τον Κρινή το ματς στο 10-4. Ο Ζαργάνης κράτησε την ομάδα του κοντά, πριν ο Κρινής με τον Στόλη και τον Κωστόπουλο γράψουν το 22-6. Η πρώτο περίοδος έκλεισε στο 24-10, με τον Πουμπουρίδη, τον Τριανταφύλλου και τον Στόλη να φέρνουν το παιχνίδι στο 37-10 στη 2η περίοδο με σερί 13-0. Ο Ρέππας απάντησε για το 37-13, με τον Μελισσινό και τον Στόλη να σκοράρουν για το 43-13. Ζαργάνης και Τσέκος σκόραραν στο τέλος του ημιχρόνου για το 45-20, με τους Red Devils να πηγαίνουν στο 51-22 στην 3η περίοδο με τον Τριανταφύλλου. Ο Κωστόπουλος σκόραρε για το 55-24, με τον Καντζιλάκη και τον Οικονομίδη να απαντούν, πριν ο Τριανταφύλλου γράψει το 61-31. Ο Οικονόμου μείωσε με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 65-36 και τον Ρέππα να φέρνει το ματς στο 67-39 λίγο μετά. Ο Γεωργούσης μείωσε σε 69-41, με τον Κρινή να απαντά για το 71-41 και το 77-46 λίγο μετά με το ματς να κλείνει στο 80-46.

Για τους νικητές ο Κρινής είχε 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Τριανταφύλλου 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Στόλης 14 πόντους και 9 ασίστ, ο Πουμπουρίδης 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μελισσινός 11 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Π.Σ.Γ. ο Ζαργάνης είχε 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Γεωργούσης 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.