Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Στην εκπνοή οι Red Hot Chili Hoopers!

Στην εκπνοή οι Red Hot Chili Hoopers!

Φινάλε πλέι οφς, αντάξιο όλων αυτών που θα περιμέναμε στο πρώτο ματς της σειράς ανάμεσα στους Cleveland Paraliers και τους Red Hot Chili Hoopers για τους «16» του Α1. Μέσα σε 6 δευτερόλεπτα άλλαξε όλος ο αγώνας, από το 61-63 στο 63-66 με buzzer-beater, για να κάνουν στην εκπνοή οι Red Hot Chili Hoopers το 1-0 στη σειρά.

Cleveland Paraliers – Red Hot Chili Hoopers 63-66
(Σκορ σειράς: 0-1)

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 63-66 στην εκπνοή για το 0-1 στη σειρά με το ματς να ξεκινά με 4-2 από τον Κοντοπυράκη για τους Cleveland Paraliers για να απαντήσουν ο Ζυγουμης με τον Σακλαρίδη για το 6-10 των Red Hot Chili Hoopers. Οι Cleveland Paraliers με τον Κοντοπυράκη και τον Πίτλογλου απάντησαν για το 11-10, αλλά ο Σακλαρίδης με τον Κεφαλόπουλο έφεραν το ματς στο 12-18. Στη 2η περίοδο ο Ζυγούμης σκόραρε για το 14-21 της ομάδας του, με τον Ιωαννίδη να απαντά, 17-21. Ο Κοντοπυράκης μείωσε σε 21-23, με τον Γεωργαρο να ισοφαρίζει σε 23-23, αλλά τους Red Hot Chili Hoopers με τον Ζυγούμη και τον Σακλαρίδη να απαντούν για το 26-29. Το ημίχρονο έκλεισε στο 28-29, με τον Κωνσταντίνου να σκοράρει για το 30-29 των Cleveland Paraliers στις αρχές της επανάληψης. Ο Ζυγούμης ήταν και πάλι εκεί, με τους Cleveland Paraliers να ισοφαρίζουν σε 36-36 με τον Ιωαννίδη. Ο Σακλαρίδης έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του, αλλά ο Κοντοπυράκης με τον Αραβανη ισοφάρισαν σε 41-41 και έδωσαν προβάδισμα με 44-43 στους Cleveland Paraliers. Οι Red Hot Chili Hoopers αντέδρασαν σωστά και με 0-8 σερί έκλεισαν την 3η περίοδο στο 44-51. Ο Κοντοπυράκης μείωσε σε 49-51 στην 4η περίοδο με τον Σακλαρίδη να κρατά την ομάδα του, 49-54. Οι Cleveland Paraliers με τον Κωνσταντίνου ισοφάρισαν σε 54-54, για να έρθει ο Φραγκογιάννης για το 54-56, πριν ο Κωνσταντίνου δώσει προβάδισμα στους Cleveland Paraliers με 58-56 και 61-60. Ο Φραγκογιάννης απάντησε για το 61-62 στα 17 δευτερόλεπτα, με τον Κωνσταντίνου να ισοφαρίζει σε 63-63 στα 3 δευτερόλεπτα. Οι Red Hot Chili Hoopers είχαν την επαναφορά μετά από τάιμ άουτ και ο Ζυγούμης στην εκπνοή σηκώθηκε από την κορυφή και στην εκπνοή έγραψε το 63-66 για τη νίκη της ομάδας του!

Για τους νικητές ο Ζυγούμης είχε 27 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Σακλαρίδης 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Φραγκογιάννης 10 πόντους και 4 ασίστ, ο Κυριάκογλου 7 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Cleveland Paraliers ο Κοντοπυράκης είχε 19 πόντους και 25 ριμπάουντ, ο Κωνσταντίνου 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ντάσκας 8 πόντους και 8 ριμπάουντ.