Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Κέρβερους, Boom Shakalaka!

Νίκες για Κέρβερους, Boom Shakalaka!

Άναψε η μάχη στον 2ο όμιλο του Challenge League μετά τη 10η αγωνιστική του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με τους Κέρβερους να κερδίζουν με 64-52 τους Pistons και την Boom Shakalaka να επικρατεί με 61-48 των Μπίρι-μπίρι. Τέλος, οι Shooting Stars έμειναν στην κορυφή κερδίζοντας με 41-31 τα Σφυριά.

Boom Shakalaka – Μπίρι-μπίρι 61-48

Η Boom Shakalaka κέρδισε με 61-48 τους Μπίρι-μπίρι με το ματς να ξεκινά με 7-1 για να απαντήσουν οι Μπίρι-μπίρι για το 10-7. Η Boom Shakalaka πήγ ε στο 12-7 και το 19-11 για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 19-17. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Μπίρι-μπίρι απάντησαν για να προσπεράσουν με 24-25 και 25-27, με την Boom Shakalaka να αντιδρά για το 31-27 και το 33-29 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι Μπίρι-μπίρι μείωσαν σε 33-32, και προσπέρασαν με 37-39 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ένα 5-0 της Boom Shakalaka την έφερε μπροστά με 42-39 για να πάμε μετά στο 44-41 και το 47-43 πριν ξεφύγει η Boom Shakalaka με 53-43. Οι Μπίρι-μπίρι απάντησαν για το 55-48 με το ματς να κλείνει με 61-48.

Για τους νικητές ο Γεωργίου είχε 27 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Ηλιόπουλος 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα. Για τους Μπίρι-μπίρι ο Ευαγγελίδης είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Παπανδρέου 8 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Σαγιας 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κουφαλης 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Κέρβεροι – Pistons 64-52

Οι Κέρβεροι κέρδισαν τους Pistons με 64-52 με το ματς να ξεκινά με 2-5 από τον Μαράντο και τον Βαρλάγκα για να απαντήσουν ο Σκληράκης με τον Συλιγνάκη. Ο Δρίβας με τον Βαρλάγκα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 8-12, ενώ ο Δρίβας έφερε την ομάδα του στο 8-14. Ο Δριβάκος μείωσε σε 15-16 με τους Κέρβερους να προσπερνούν φτάνοντας το σερί τους στο 17-2 για το 25-16. Ο Μαράντος με τον Τρίκκα απάντησαν για το 27-20 και το 29-25 λίγο μετά για να κλείσει το ημίχρονο στο 30-25. Στην επανάληψη ο Δριβάκος έφερε το ματς στο 35-25, με τον Καρυδη να σκοράρει για το 40-30. Ο Μαραντος με τον Τρίκκα σκόραραν για το 40-38, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 46-38. Ο Μαράντος μείωσε σε 46-41 στην 4η περίοδο, ο Συλιγνάκης με τον Κανέλλο απάντησαν για το 53-41, με τους Κέρβερους να φτάνουν στο 56-41 και το 60-43 λίγο μετά. Ο Λυρας μείωσε, αλλά οι Κέρβεροι έφεραν τον αγώνα στο 64-48.

Για τους νικητές ο Κασαγιάννης είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μπαος 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Δριβακος 9 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Pistons ο Μαράντος είχε 31 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Βαρλάγκας 8 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα Σφυριά – Shooting Stars 31-41

Οι Shooting Stars κέρδισαν με 31-41 τα Σφυριά με το ματς να ξεκινά με 0-10 για τους νικητές με τον Σταύρου, τον Σαλτούρο και τον Γεωργόπουλο για να φέρει ο Ζαφειρατος το παιχνίδι στο 1-12 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σταύρου έγραψε το 2-17, με τον Ζαφειράτο να γράφει το 3-19. Ο Μουρτζος με τον Μακρή μείωσαν σε 7-19, με τον Σαλτούρο να κλείνει το ημίχρονο στο 7-23. Στην επανάληψη ο Κοτσαμπάς έγραψε το 9-24, με τον Σταύρου να απαντά για το 9-27. Ο Κοτσαμπάς με τον Τσίτο σκόραραν για το 14-29, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-34 από τον Μενουδάκο. Στην 4η περίοδο ο Μούρτζος με τον Σιαμαντά έγραψαν το 18-35, με τα Σφυριά να πλησιάζουν σε 22-35 και μετά σε 28-37 με Κοτσαμπά και Μούρτζο, για να απαντήσουν ο Σταύρου με τον Ζαφειράτο για το 28-40.

Για τους νικητές ο Σταύρου είχε 15 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Ζαφειράτος 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Γεωργόπουλος 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Για τα Σφυριά ο Κοτσαμπάς είχε 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μουρτζος 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.