Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Την τύχη του στα χέρια του

Την τύχη του στα χέρια του

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεπεράσει τις πάρα πολλές απουσίες λόγω τραυματισμού και να κερδίσει στο ΣΕΦ την Αναντολού Εφές με 86-75 για τη 12η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας, ώστε να συνεχίσει να κρατά στα χέρια του την τύχη του στο θέμα του πλεονεκτήματος έδρας. Αυτό δεν είναι εύκολο να έρθει, καθώς απαιτείται πλέον νίκη στη Μόσχα, αλλά το θέμα είναι ότι οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν για ακόμα μια φορά χαρακτήρα και πήραν έναν πολύ δύσκολο αγώνα, κάνοντας το ξέσπασμα στην 4η περίοδο.

Χωρίς τον Σπανούλη, χωρίς τον Σλούκα, χωρίς τον Πετγουέι και χωρίς τον Τσαϊρέλη, ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ μυαλωμένα, βρήκε πολύτιμες βοήθειες από τον Παπαπέτρου, που έδειξε ψήγματα του τεράστιου ταλέντου του, ενώ είδε 5 παίκτες να σκοράρουν διψήφιο αριθμό πόντων και 7 παίκτες να έχουν διψήφιο ranking. Κοιτώντας το ματς κανείς έβλεπε μια ομάδα που έδειχνε να είχε συσπειρωθεί στην προσπάθειά της να ξεζουμίσει το 100% από κάθε παίκτης της για να καλύψει την τεράστια απουσία του Σπανούλη (αλλά και τις υπόλοιπες). Το κατάφερε για να φτάσει στο 9-3 στον όμιλο, μία νίκη κάτω από τη Φενέρ και την ΤΣΚΚΑ Μόσχας. Την ερχόμενη εβδομάδα ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στη Μόσχα και θέλει μόνο νίκη για να ανέβει στη 2η θέση στον όμιλο, που θα του δώσει πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά. Με τη νίκη επί της Εφές έκλεισε και τυπικά το θέμα της πρόκρισης, αφού ο Ολυμπιακός την πήρε και μαθηματικά, αλλά στην ουσία αυτό είχε τελειώσει εδώ και πολύ καιρό.

Ο Ολυμπιακός σούταρε με 58% στα δίποντα και 37% στα τρίποντα στο ματς (η Εφές με 32% και 43% αντίστοιχα), είχε 42-35 τα ριμπάουντ (10-6 τα επιθετικά), οι ασίστ ήταν 19-17, τα κλεψίματα 4-3 και τα λάθη 8-8.

Κατάφερε να κρατήσει τον Ντρέιπερ άποντο με μόλις δύο σουτ στο ματς, τον Λασμ επίσης άποντο (έπαιξε μόλις 8:24), ενώ και ο Οσμάν είχε 0/5 σουτ. Απ’ την άλλη ο Περπέρογλου ήταν ασταμάτητος με 8/15 σουτ και 23 πόντους, ο Σάριτς είχε double-double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κρστιτς 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ (και, κλασσικά, πολλά νεύρα), ενώ και ο Μπατούκ είχε 9 πόντους με 3 τρίποντα με τον Ερτέλ να γράφει 6 πόντους και 7 ασίστ. Επιθετικά δεν τα πήγε άσχημα η Εφές, οι παίκτες της δημιούργησαν προβλήματα, ιδίως με τα 12/28 τρίποντα (όσοι ευστόχησαν σε τρίποντο είχαν συνολικά 12/21!), αλλά στο 4ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν ανίκητος.

Για τον Ολυμπιακό Πρίντεζης ήταν ο καλύτερος, έκανε double double με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ έχοντας 6/11 σουτ. Ο Λαφαγιέτ είχε 17 πόντους και 3 ασίστ με 7/14, ο Παπαπέτρου 12 πόντους με 4/7 σουτ σε 14 λεπτά και 5 κερδισμένα φάουλ, ο Λοτζέσκι 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Μάντζαρης, 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Ντάνστον και ο Χάντερ είχαν 19 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ με 9/15 σουτ ματς. Με τόσους πολλούς παίκτες να ξεχωρίζουν δεν ήταν δυνατόν να χαθεί το ματς, ιδίως από τη στιγμή που ο καθένας έκανε και κάτι διαφορετικό καλά, από τα ριμπάουντ του Πρίντεζη, ως το all around παιχνίδι του Μάντζαρη και του Λοτζέσκι.

Το ματς ξεκίνησε από τον Ντάρντεν και τον Μάντζαρη για το 6-2 του Ολυμπιακού με τον Σάριτς να απαντά με 5 μαζεμένους πόντους για το 6-7 της ομάδας του. Ο Τζάνινγκ έβαλε δύο κολλητά τρίποντα (με ένα λάθος του Λοτζέσκι στο ενδιάμεσο) για το 8-13, ενώ Σάριτς και Περπέρογλου έφεραν την Εφές στο 10-16. Στο τελευταίο λεπτό της περιόδου ο Χάντερ με τον Πρίντεζη σκόραραν για να προσπεράσει ο Ολυμπιακός με 17-16.

Μπιέλιτσα και Κρστιτς έγραψαν το 17-22 για την Εφές, με τον Κατσίβελη και τον Λαφαγιέτ να απαντούν για το 21-22. Οι Τούρκοι κράτησαν το προβάδισμα με τον Μπατούκ για το 23-27, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 6-0 από τον Παπαπέτρου και τον Λαφαγιέτ, ενώ ο Χάντερ λίγο μετά έγραψε το 31-28 από επιθετικό ριμπάουντ. Ο Περπέρογλου έβαλε ξανά μπροστά την Εφές με το ημίχρονο να κλείνει στο 35-35.

Στην επανάληψη Περπέρογλου και Πρίντεζης μπήκαν με τρίποντα με τον Κρστιτς να φέρνει το ματς στο 38-42. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε δύο φορές με Μάντζαρη και Χάντερ, 42-42 και 44-44, αλλά ο Ερτέλ με τον Περπέρογλου έφεραν την Εφές μπροστά με 46-50, σε ένα δεκάλεπτο που οι Τούρκοι ήλεγχαν. Ο Μπατούκ έγραψε το 49-53, με τον Πρίντεζη να ισοφαρίζει σε 53-53, αλλά την Εφές να κλείνει το δεκάλεπτο με τον Ερτέλ να γράφει το 53-57.

Στην 4η περίοδο ο Παπαπέτρου έγραψε τρίποντο για το 56-57, ενώ ο Λαφαγιέτ έγραψε το 59-57 για τους «ερυθρολεύκους». Ο Περπέρογλου απάντησε με δικό του τρίποντο για να γράψει ο Μπιέλιτσα το 59-62 για το τελευταίο προβάδισμα της Εφές στον αγώνα με 8 λεπτά για το τέλος. Ο Παπαπέτρου απάντησε με καλάθι και φάουλ για να ισοφαρίσει, ενώ ο Ντάνστον έγραψε το 64-62. Ο Σάριτς ισοφάρισε με βολές, αλλά ο Λαφαγιέτ με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 67-64. Ο Σάριτς και πάλι από τη γραμμή μείωσε σε 67-66 αλλά κάπου εκεί ο Ολυμπιακός έγραψε δύο συνεχόμενα τρίποντα με Παπαπέτρου και Λαφαγιέτ για το 73-66 μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Μπατούκ απάντησε με τρίποντο, αλλά ο Ολυμπιακός με τον Ντάνστον και τον Πρίντεζη έφτασε στο 77-69. Ο Λοτζέσκι στα 2:33 πέτυχε τρίποντο για το 80-71, με τον Περπέρογλου να μειώνει στο 1:27 με τρίποντο σε 80-75, αλλά τον Πρίντεζη να απαντά αμέσως μετά για το 83-75, καθαρίζοντας οριστικά το ματς, με τον Λοτζέσκι να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ στο τέλος για το 86-75.

Η επόμενη εβδομάδα έχει Μόσχα και ΤΣΣΚΑ για τον Ολυμπιακό. Εδώ που έχει φτάσει η σεζόν, οι «ερυθρόλευκοι» για να πάρουν το εισιτήριο για το φάιναλ φορ θέλουν ένα μεγάλο διπλό (μετά την ήττα στο ΣΕΦ από τη Φενέρ). Αυτό θα πρέπει να έρθει είτε στη Μόσχα είτε μετά στα προημιτελικά (Βαρκελώνη;), αφού αν χαθεί το ματς στη Μόσχα, ο Ολυμπιακός σίγουρα θα παίξει με μειονέκτημα έδρας στην οκτάδα. Πρώτη ευκαιρία, λοιπόν, στη Μόσχα, μια νίκη εκεί θα απλοποιήσει σχετικά τη συνέχεια για τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 35-35, 53-57, 86-75.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 10 (3ρ.), Ντάνστον 9 (4ρ. 2ασ. 2κλ.), Παπαπέτρου 12 (2), Πρίντεζης 15 (3τρ. 12ρ.), Αγραβάνης, Μάντζαρης 10 (1τρ. 5ρ. 7ασ. 5κ.φ.), Κατσίβελης 2, Λαφαγιέτ 17 (2τρ. 3ασ.), Ντάρντεν 3 (1), Λοτζέσκι 8 (1τρ. 6ρ. 6ασ.).

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Οσμαν, Περπέρογλου 23 (5τρ. 4ρ.), Μπατούκ 9 (3), Σάριτς 10 (10ρ. 2ασ.), Ντρέιπερ (3ρ.), Κρστιτς 12 (4ρ. 3ασ.), Λασμ, Τζάνινγκ 6 (2), Ερτέλ 6 (2τρ. 7ασ.), Μπιέλιτσα 9 (3ρ.).