Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μεγάλες νίκες για C-Drifters!

Μεγάλες νίκες για C-Drifters!

Το καλύτερο δυνατό φίνις πριν το Πάσχα έκαναν οι C-Drifters, αφού με το 58-42 επί της Re-peat για τη 12η αγωνιστική του 1ου ομίλου στο Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» της έσπασαν το αήττητο στον όμιλο, ενώ μαζί με το 79-40 επί των Σουβλέηκερς σε εξ αναβολής αγώνα έκαναν άλμα πρόκρισης για τα νοκ άουτ. Ψηλά στον όμιλο έμειναν οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων μετά το 62-53 επί των Σουβλέηκερς, αλλά και η Μαύρη Θύελλα μετά το 63-34 επί των Κλαρινογαμπρών.

C-Drifters – Rep-eat 58-42

Οι C-Drifters κέρδισαν τη Rep-eat με 58-42 με το ματς να ξεκινά με 7-0 για τους νικητές, που πήγαν στη συνέχεια στο 11-4 και το 15-6 για να ανέβουν στο 22-9 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο οι C-Drifters κράτησαν τον έλεγχο και προηγήθηκαν με 29-13, για να απαντήσει η Rep-eat και να πλησιάσει σε 33-23 και 36-26 στο ημίχρονο ρίχνοντας τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους στη συνέχεια, 38-30. Όμως, οι C-Drifters κράτησαν τον έλεγχο και μετά το 40-31 έφτασαν στο 45-31 και το 48-35 στο 30ο λεπτό. Στο 4ο δεκάλεπτο μετά το 51-39 το ματς ξέφυγε για το 58-39 πριν κλείσει στο 58-42.

Για τους νικητές ο Κουτέλας Π. είχε 19 πόντους και 4 ριμπάουντ ο Κουτέλας Χ. 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μενιδιάτης 6 πόντους και 9 ριμπάουντ ο Ζαφειράκης 6 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τη Rep-eat ο Μαμάκος είχε 9 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κακιώνης 6 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Λατανης 7 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Σουβλέηκερς 62-53

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν με 62-53 τους Σουβλέηκερς με το ματς να ξεκινά με 9-0 από τον Νικα και τον Κοσμίδη. Ο Βασσης με τον Γιαννικακη απάντησαν για το 11-6 για να ξεφύγουν οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων με τον Σαρικάκη και τον Νίκα με 19-6, πριν ο Βάσσης κλείσει το δεκάλεπτο στο 19-8. Στη 2η περίοδο ο Εξαρχος μείωσε σε 21-15 με τον Σαρικάκη να απαντά και τον Νικα να γράφει το 28-15, πριν ο Σαρικάκης πάλι κλείσει το ημίχρονο στο 33-18. Στην επανάληψη ο Συκαρας έφερε το ματς στο 37-18, ο Μαυρομάτης με τον Μαστοράκη απάντησαν για το 37-22, με τους δυο τους να γράφουν και το 39-28 λίγο μετά. Ο Νίκας απάντησε για το 43-30, με τον Σταμπολτζή να μειώνει σε 45-39 στο τέλος της περιόδου. Ο Βασσης έριξε ακόμα χαμηλότερα τη διαφορά, 45-41, ο Νίκας απάντησε, ο Μαργουτας έφερε το ματς στο 49-44,αλλά ο Σαρικάκης συνέχισε για το 51-44. Οι Σουβλέηκερς έμειναν κοντά, 52-48 με τον Γιαννικάκη και 54-50 με τον Βασση, αλλά ο Σαρικάκης ήταν που έγραψε το 59-53 για να δώσει στην ομάδα του τη νίκη.

Για τους νικητές ο Σαρικάκης είχε 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Νίκας 23 πόντους κα 6 ριμπάουντ, ο Κοσμίδης 7 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Για τους Σουβλέηκερς ο Βασσης είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Γιαννικάκης 10 πόντους και 7 ριμπάουντ ο Μαργουτας 9 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Σταμπολτζής πρόσθεσε άλλους 9 πόντους.

Κλαρινογαμπροί – Μαύρη Θύελλα 34-63

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε τους Κλαρινογαμπρούς με 34-63 με το ματς να ξεκινά με 2-5 και 5-10 για τους νικητές, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 7-14. Το 2ο δεκάλεπτο πήγε στο 10-18 με τη Μαύρη Θύελλα να απαντά για το 10-20, πριν οι Κλαρινογαμπροί πλησιάσουν και πάλι σε 13-21. Η Μαύρη Θύελλα απάντησε για το 13-27 και το 15-29 με το ημίχρονο να κλείνει στο 17-31. Στο 2ο ημίχρονο η Μαύρη Θύελλα ξέφυγε με 19-38 και 23-41, με το ματς να πηγαίνει στο 25-45 και το 25-50 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο το παιχνίδι πέρας από το 29-54 και το 34-58 για να φτάσουμε στο τελικό 34-63.

Για τους νικητές ο Κουλουμπος είχε 19 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Σταθόπουλος 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σταματελόπουλος 9 πόντους, ο Αναστασόπουλος 8 πόντους. Για τους Κλαρινογαμπρούς ο Μερτικας είχε 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γουρνελος 8 πόντους και 9 ριμπάουντ.

.

Σουβλέηκερς – C-Drifters 40-79

Σε εξ αναβολής αγώνα οι C-Drifters κέρδισαν με 40-79 τους Σουβλέηκερς, ανεβάζοντας το σκορ μετά την πρώτη περίοδο. Στο 1ο δεκάλεπτο το ματς ήταν κλειστό στο 12-14, με τους C-Drifters να ξεφεύγουν στη 2η περίοδο με επιμέρους σκορ 11-25 για να φτάσουν στο 23-39 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, το 8-21 της 3ης περιόδου έφερε τους C-Drifters στο 31-60, με τη διαφορά να ανεβαίνει και στο 4ο δεκάλεπτο, 9-19 εκεί το επιμέρους σκορ, για το τελικό 40-79.

Για τους νικητές ο Μενιδιάτης είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κουτέλας Χ. 12 πόντους και 3 ασίστ, ο Τσαγκουρνος 11 πόντους, ο Κουτέλας Π. 9 πόντους και 9 ριμπάουντ με 2 κλεψίματα, ο Ζαφειράκης 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα. Για τους Σουβλέηκερς ο Σταμπολτζής είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Βασσης 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μαργουτας 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ.