Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Γ.Α.Σ.Τ., Ατρόμητο, Filoiadelfia!

Νίκες για Γ.Α.Σ.Τ., Ατρόμητο, Filoiadelfia!

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε με 48-44 την X-Team για τη 12η αγωνιστική στον 4ο όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση. Ο Ατρόμητος Αιγάλεω έμεινε στην κορυφή μετά το 51-49 επί των Pick ‘n’ Troll, ενώ οι Rocks B.C. κέρδισαν με 66-33 τους Halia Mavericks. Τα Χώματα επικράτησαν των Κένταυρων με 55-39, ενώ, τέλος, οι Filoiadelfia 76ers νίκησαν με 53-49 τους Halia Mavericks σε εξ αναβολής αγώνα.

X-Team – Γ.Α.Σ.Τ. 44-48

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε με 44-48 την X-Team με το ματς να ξεκινά με 0-7 για να πάει στο 2-11 για τον Γ.Α.Σ.Τ. με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 4-13. Στο 2ο δεκάλεπτο μετά το 4-15 για τον Γ.Α.Σ.Τ. η X-Team άρχισε να μειώνει για το 8-15 και το 10-17. Μετά το 13-20 ο Γ.Α.Σ.Τ. έτρεξε δικό του σερί 0-13 για να κλείσει το ημίχρονο στο 13-33. Στην επανάληψη η διαφορά μεγάλωσε περισσότερο, από το 15-37 πήγαμε στο 19-43, με την X-Team να κλείνει την 3η περίοδο στο 25-43. Στο 4ο δεκάλεπτο η X-Team συνέχισε το σερί της για το 30-43, ολοκληρώνοντας ένα 11-0, ενώ πλησίασε ακόμα περισσότερο, σε 37-45, φτάνοντας στο 18-2. Ο Γ.Α.Σ.Τ. απάντησε για το 37-47, με την X-Team να μειώνει σε 40-47 με 1:19 για το τέλος και σε 44-48 στα 8 δευτερόλεπτα. Ο Γ.Α.Σ.Τ. είχε 0/2 βολές αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έκλεισε τον αγώνα με τη νίκη.

Για τους νικητές ο Χαλδαιος είχε 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κοντεκάκης 9 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Διαμαντόπουλος 5 πόντους, 18 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα. Για την X-Team ο Μουταφης είχε 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Δεληνταδάκης είχε 9 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μασουρος 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Βασιλούνης 4 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

.

Ατρόμητος Αιγάλεω – Pick ‘n’ Troll 51-49

Ο Ατρόμητος Αιγάλεω κέρδισε με 51-49 τους Pick ‘n’ Troll με το ματς να ξεκινά με 6-5 με τους Pick ‘n’ Troll να απαντούν με τον Χιουτακάκο για το 6-12. Ο Νικολάου απάντησε για το 10-12 με τον Χιουτακάκο και τον Λυραντζη να σκοράρουν για το 11-19. Ο Παπαχρηστου με τον Τζοβαρα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 16-19, ο Χιουτακάκος έφερε τον αγώνα στο 18-24, με τον Τζοβαρα και τον Κονομη να ισοφαρίζουν τον αγώνα στο 24-24 για να κλείσει ο Ψυρρης το ημίχρονο στο 24-26. Στην επανάληψη ο Τσοπανακης Γ. έφερε τον αγώνα στο 24-29, για να προσπεράσει ο Ατρόμητος Αιγάλεω με τον Παπαχρήστου για το 35-33. Ο Χιουτακάκος έκλεισε το δεκάλεπτο στο 35-37, με τον Τζοβάρα και τον Βατίστα να φέρνουν το ματς στο 45-39. Ο Χιουτακάκος με τον Τσοπανάκη Γ. ισοφάρισαν το ματς σε 47-47, ο Κεραμισανος έγραψε το 49-47, ο Τσοπανάκης Γ. ισοφάρισε ξανά σε 49-49, με τον Τζοβάρα να κάνει ντράιβ για τη νίκη στα 20 δευτερόλεπτα, 51-49 για τον Ατρόμητο Αιγάλεω.

Για τους νικητές ο Τζοβάρας είχε 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Παπαχρήστου και ο Νικολάου 10 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Pick ‘n’ Troll ο Χιουτακάκος είχε 31 πόντους, 24 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Τσοπανάκης Γ. 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ.

.

Halia Mavericks – Rocks B.C. 33-66

Οι Rocks B.C. κέρδισαν με 33-66 τους Halia Mavericks με το ματς να ξεκινά με 3-6 για τους νικητές για να απαντήσουν οι Halia Mavericks για το 7-6. Οι Rocks B.C. προσπέρασαν ξανά με σερί 0-15 για να κλείσουν την περίοδο στο 7-14 και να φτάσουν στη συνέχεια ως το 7-21. Οι Halia Mavericks σταμάτησαν το σερί, αλλά οι Rocks B.C. ανέβασαν τη διαφορά στο 10-28, με το ημίχρονο να κλείνει στο 14-35. Στην επανάληψη οι Halia Mavericks σκόραραν για το 17-35, με τους Rocks B.C. να απαντούν για το 20-51. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 24-53 με τους Halia Mavericks να σκοράρουν για το 26-54 στο 4ο δεκάλεπτο. Οι Rocks B.C. απάντησαν ξανά, 30-62, με το ματς να κλείνει στο 33-66.

Για τους νικητές ο Καμαριωτάκης είχε 24 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Παραρας 9 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Γκιουλφέσης 4 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Λιβανος 6 πόντους. Για τους Halia Mavericks ο Αγγελιδέλης είχε 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Καβρακης 7 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μανουσος 4 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Χώματα – Κένταυροι 55-39

Τα Χώματα κέρδισαν με 55-39 τους Κένταυρους με το ματς να ξεκινά με 8-3 για τους νικητές από τον Κατσιρακη και τον Τσέλια για να απαντήσει ο Παππάς. Ο Κατσιράκης με τον Τσέλια έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 18-5 για τα Χώματα, με τον Σπανό να σκοράρει για το 20-5. Ο Τσιντιρης μείωσε σε 20-10, με τον Αραπο και τον Καραμανλή να γράφουν το 26-11 για την ομάδα τους. Μετά την απάντηση του Παππά ο Αράπος έκλεισε το ημίχρονο στο 31-15. Ο Λιαπης σκόραρε στην αρχή της επανάληψης για τους Κένταυρους, με τον Καραμανλή να απαντά και τον Κανακη να γράφει το 37-20. Ο Γκατσης Σ. έφερε το ματς στο 40-21, με τον Παππά και τον Κορδονούρη να μειώνουν σε 42-28. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Καραμανλή, ο οποίος έγραψε και το 48-28 στην 4η περίοδο, με τον Κατσιρακη και τον Παππά να φέρνουν το ματς στο 50-34 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Γκάτσης Σ. είχε 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Καραμανλής 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Κατσιράκης 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τσέλιας 9 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Κένταυρους ο Παππάς είχε 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Κορδονούρης 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Filoiadelfia 76ers – Halia Mavericks 53-49

Οι Filoiadelfia 76ers κέρδισαν με 53-49 τους Halia Mavericks με το ματς να ξεκινά με 6-2 για τους νικητές από τον Πριτσιούλη, με τον Κλιμαντήρη Σ. να απαντά για το 6-9 των Halia Mavericks στην περίοδο. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Τσουντας έφερε το ματς στο 6-11, με τον Παλλα, τον Βαφειάδη κα τον Λουγιάκη να απαντούν για το 13-11. Ο Τουντας με τον Κυριαζόπουλο έφεραν το ματς στο 13-17, με τον Λουγιάκη και τον Ζιάγκα Α. να απαντούν για το 19-19 και το ημίχρονο να κλείνει στο 25-21 από τον Ζιάγκα Α.. Στην επανάληψη ο Διαμαντής έφερε το ματς στο 27-21, με τον Αγγελωνίτη Π. να απαντά για το 29-25. Ο Κυριαζόπουλος με τον Χριστοδουλάκη έφεραν μπροστά τους Halia Mavericks, 31-34, με την 3η περίοδο να κλείνει στο 32-36. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πάλλας ισοφάρισε σε 36-36, με τους Halia Mavericks να προσπερνούν ξανά και τον Λουγιάκη να απαντά για το 39-40. Οι Halia Mavericks προηγήθηκαν με 41-45 με τον Ζιαγκα Α. να απαντά για την ισοφάριση και τον Διαμαντή να γράφει το 48-45, με τον Ματαλιωτάκη να φέρνει το ματς στο 50-47 για να πάρουν τη νίκη οι Filoiadelfia 76ers.

Για τους νικητές ο Διαμαντής είχε 13 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Μπελιώτης 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Ζιάγκας Α. 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ ο Ματαλιωτάκης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους Halia Mavericks ο Τουντας είχε 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Αγγελωνίτης Π. 8 πόντους, 3 ασίστ, ο Μανουσος 7 πόντους και 3 ριμπάουντ.