Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Δεν το πάλεψε καν

Δεν το πάλεψε καν

Εντελώς στραβά του πήγε του Παναθηναϊκού το πρώτο ματς των προημιτελικών της Ευρωλίγκας στη Μόσχα. Η ΤΣΣΚΑ από την αρχή είχε τον έλεγχο και έτρεχε πολύ, οι «πράσινοι» να σταματήσουν το ρυθμό των Ρώσων, με αποτέλεσμα να δεχτούν 29 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 56 στο ημίχρονο, με το ματς να χάνεται ήδη από το πρώτο μισό. Τελικά, οι Ρώσοι άνοιξαν το σκορ στη σειρά, 1-0, με τον αγώνα να κλείνει στο 93-66. Επόμενη μάχη την Παρασκευή το βράδυ, ξανά στη Μόσχα, δεύτερη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, ώστε να γίνει αρχικά πιο ανταγωνιστικός και, εν συνεχεία, να παλέψει για ένα πολύ μεγάλο διπλό που θα τον φέρει με άλλο αέρα στην Αθήνα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τον Χαραλαμπόπουλο στην πεντάδα του, προφανώς για να ματσάρει τα κορμιά των Ρώσων, αλλά δεν μπόρεσε να το κάνει, με την ΤΣΣΚΑ να καταφέρνει να ελέγξει τα ριμπάουντ και να τρέξει πολύ το παιχνίδι. Οι Ρώσοι σκόραραν όποτε ήθελαν και έβγαζαν συνεχώς ελεύθερα σουτ στο τρανζίσιον παιχνίδι, με τον Τεόντοσιτς να βγάζει 7/8 σουτ και 8 ασίστ με 25 ranking και +30 στη διαφορά πόντων σε λιγότερα από 20 λεπτά συμμετοχής, και τον Κιριλένκο να απλώνει τα χέρια του σε κάθε φάση στην άμυνα, +34 στη διαφορά πόντων στο πρώτο ημίχρονο! Από εκεί και πέρα, η επανάληψη θύμιζε περισσότερο παρωδία, και οι δυο προπονητές ξεκούραζαν τους βασικούς τους, μιας και η σειρά έχει αγώνες κάθε δύο μέρες.

Στο 1ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός είχε μείνει κοντά στο σκορ 27-22 μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα και το εκπληκτικό ντράιβ του Ντε Κολό, αλλά με την ΤΣΣΚΑ να πηγαίνει τόσο ψηλά το σκορ έμοιαζε εξαρχής αδύνατο να καταφέρουν οι «πράσινοι» να παλέψουν το παιχνίδι στους 80 και 90 πόντους. Αυτό φάνηκε στη 2η περίοδο, όταν η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες άνοιξε με τον Παναθηναϊκό να έχει πολύ κακές επιστροφές, την ΤΣΣΚΑ να βγάζει συνεχώς ελεύθερα σουτ και αιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα το επιμέρους 27-6.

Στατιστικά η 2η περίοδος αποτυπώνεται εύγλωττα στην ευστοχία και τις ασίστ των δύο ομάδων, με την ΤΣΣΚΑ να έχει 10/13 σουτ και 5 λάθη με 9 ασίστ, ενώ τον Παναθηναϊκό 3/11 σουτ και 6 λάθη με 2 ασίστ. Προφανώς από μια τόσο καταστροφική περίοδο δεν ήταν δυνατόν να υπάρξει επιστροφή για τον Παναθηναϊκό, που στην επανάληψη πλησίασε αρχικά στο 63-41 από το 63-33 με ένα 0-8, αλλά η απάντηση της ΤΣΣΚΑ ήταν και πάλι άμεση, 14-1 σερί για το 77-42 στο 30ο λεπτό.

Η 4η περίοδος θύμιζε περισσότερο φιλικό παιχνίδι, οι βασικοί έμειναν εκτός, το ματς απλώς κύλησε για να τελειώσει στο 93-66 με τη διαφορά να πηγαίνει από τους 25 ως τους 31 πόντους στην περίοδο (δεν έπεσε σε κανένα σημείο πιο κάτω από το -25 στην αρχή της περιόδου).

Εκτός από τον Τεόντοσιτς και τον Κιριλένκο, η ΤΣΣΚΑ είχε άλλους 4 παίκτες με διψήφιο ranking, με όλη της τη δωδεκάδα να σκοράρει και τον Νίκολς με τον Μαρκοϊσβίλι να έχουν από 13 πόντους. Η ΤΣΣΚΑ είχε 63% στα δίποντα και 52% στα τρίποντα, με 27 ασίστ, 36 ριμπάουντ και 14 λάθη στο ματς, ενώ ο Παναθηναϊκός 53% στα δίποντα, 37% στα τρίποντα, 17 ασίστ, 22 ριμπάουντ (10-5 τα επιθετικά) και 15 λάθη.

Ουσιαστικά μόνο ο Μαυροκεφαλίδης διασώθηκε για τον Παναθηναϊκό, είχε 10 πόντους αλλά +6 στη διαφορά πόντων στα 17 λεπτά που έπαιξε. Ο Χαραλαμπόπουλος πάλεψε κι αυτός και είχε -1 στη διαφορά πόντων, ο Νέλσον -5, ο Μπλουμς -3, ο Λούντζης +5 σε 12 λεπτά. Απ’ την άλλη, ο Γιάνκοβιτς, ο Διαμαντίδης, ο Γκιστ και ο Μπατίστα είχαν όλοι πάνω από -20. Ο Παππάς είχε 16 πόντους με 5/9 σουτ, ο Γκιστ 14 πόντους, ενώ ο Διαμαντίδης ήταν άποντος, ο Φώτσης με 3 πόντους και ο Μπατίστα με 8.

Επόμενη μάχη την Πέμπτη στις 20:00 το βράδυ ξανά στη Μόσχα, με τον πρώτο στόχο του Παναθηναϊκού να είναι να κρατήσει πιο χαμηλά το ρυθμό του αγώνα, ώστε να μπορέσει να περιορίσει το πόσο θα φαίνεται η διαφορά ανάμεσα στο επιθετικό ταλέντο των δύο ομάδων και να καταφέρει να χτυπήσει το ματς για να ισοφαρίσει τη σειρά, ή για να βρει ψυχολογία για να μπορέσει να μειώσει στην Αθήνα την ερχόμενη εβδομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 56-27, 77-42, 93-66.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 7 (1τρ. 3ρ. 4ασ.), Τεόντοσιτς 18 (4τρ. 8ασ.), Νίκολς 13 (3τρ. 2κλ.), Τζάκσον 7 (1τρ. 4ρ. 7ασ.), Μαρκοϊσβίλι 13 (3), Κορόμπκοφ 4, Ουίμς 2 (5ρ. 2ασ. 3κλ.), Βορόντσεβιτς 7 (1τρ. 4ρ. 2ασ.), Καούν 6, Χριάπα 2, Χάινς 2, Κιριλένκο 12 (1τρ. 4ρ. 3ασ.).

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 4 (1τρ. 2ασ.), Γιάνκοβιτς 7 (2τρ. 3ρ. 3ασ.), Φώτσης 3 (1τρ. 2κλ.), Νέλσον 2, Παππάς 16 (2τρ. 4ρ.), Μαυροκεφαλίδης 10 (3ρ.), Διαμαντίδης (3ασ.), Γκιστ 14 (1τρ. 3ρ. 2ασ. 3κλ.), Μπατίστα 8 (2ασ.), Μπλουμς, Λούντζης 2 (3ασ.).