Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες πρόκρισης από Red-dicolo, Stars, ζωντανοί οι Κέρβεροι

Νίκες πρόκρισης από Red-dicolo, Stars, ζωντανοί οι Κέρβεροι

Οι Red-dicolo πέτυχαν μια πολύ σημαντική νίκη στο ματς κόντρα στα Σφυριά για τη 13η αγωνιστική στον 2ο όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», για να φτάσουν πια κοντά στην πρόκριση. Οι Shooting Stars συνεχίζουν πρώτοι μετά το 50-30 επί της Boom Shakalaka, ενώ οι Κέρβεροι έμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της 4ης θέσης μετά το 75-62 επί των Τουβλέικερς, που επίσης ελπίζουν.

Τουβλέικερς – Κέρβεροι 62-75

Οι Κέρβεροι κέρδισαν τους Τουβλέικερς με 62-75 καταφέρνοντας να πάρουν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα για την περίπτωση της ισοβαθμίας. Το ματς ξεκίνησε με 4-5 για τους νικητές, για να απαντήσουν οι Τουβλέικερς με σερί 11-1 για να φτάσουν στο 17-6. Η διαφορά μεγάλωσε στο 20-8, με τους Κέρβερους να ξεκινούν αντεπίθεση, μείωσαν σε 20-14 ως το τέλος της περιόδου για να ολοκληρώσουν ένα 0-11 ως το 20-21. Το ματς μετά ήταν κλειστό, 23-23 και 25-25, για να πάμε στο 31-32, και το 35-35, με το ημίχρονο να κλείνει στο 41-37 για τους Τουβλέικερς. Στην επανάληψη οι Τουβλέικερς έφτασαν ως το 49-39 στην 3η περίοδο τρέχοντας σερί 8-2, με τους Κέρβερους να απαντούν μειώνοντας σε 49-43 για να ισοφαρίσουν σε 51-51 στο τέλος του δεκαλέπτου. Μάλιστα, έφτασαν το σερί τους στο 0-15 στην 4η περίοδο με το σκορ να πηγαίνει στο 51-58. Οι Τουβλέικερς απάντησαν για να μειώσουν σε 57-61, αλλά οι Κέρβεροι έμειναν μπροστά, 60-67 και 62-69, για να φτάσουν στη νίκη με 62-75.

Για τους νικητές ο Σκληράκης είχε 24 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Βγενόπουλος 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Συλιγνάκης 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κανέλλος 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Τουβλέικερς ο Θειακούλης είχε 18 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Μεγακλής 10 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Χαραλαμπος 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Boom Shakalaka – Shooting Stars 30-50

Οι Shooting Stars κέρδισαν την Boom Shakalaka με 30-50 με το ματς να ξεκινά κλειστό και να μένει έτσι για το πρώτο ημίχρονο. Μετά το 2-2 πήγαμε στο 3-6 και το 5-9 για τους νικητές, που έκλεισαν την περίοδο στο 6-10. Στο 2ο δεκάλεπτο η Boom Shakalaka έμεινε στην ίδια απόσταση ως το 8-12, με τους Shooting Stars να απαντούν για το 8-14 και το 12-18, με το ημίχρονο να κλείνει στο 16-20. Στην επανάληψη οι Shooting Stars άνοιξαν τη διαφορά, με πολύ καλή άμυνα κράτησαν την αντίπαλό τους στους 3 πόντους στην 3η περίοδο για να φτάσουν στο 16-28 και το 19-34 στο 30ο λεπτό, ενώ μεγάλωσαν τη διαφορά ως το 19-42 στο 4ο δεκάλεπτο, φτάνοντας το σερί τους στο 3-22. Μετά την απάντηση της Boom Shakalaka οι Shooting Stars ξέφυγαν κι άλλο, 23-48 και 25-50, με το ματς να κλείνει στο 30-50.

Για τους νικητές ο Σταματης είχε 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Σαλτουρος 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ζαφειράτος 7 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για την Boom Shakalaka ο Ηλιόπουλος είχε 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Κτενόπουλος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα.

Red-dicolo – Τα Σφυριά 56-51

Οι Red-dicolo κέρδισαν τα Σφυριά για να φτάσουν ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκρισή τους στα νοκ άουτ. Το ματς ήταν κλειστό σε όλη του τη διάρκεια, με τους Red-dicolo να προηγούνται με 14-10 στο πρώτο δεκάλεπτο, για να απαντήσουν με επιμέρους 12-19 τα Σφυριά στη 2η περίοδο για να βρεθούν μπροστά στο ημίχρονο, 26-29. Στην 3η περίοδο οι Red-dicolo κατάφεραν να ψαλιδίσουν τη διαφορά, το 13-11 τους έφερε στο 39-40, για να μπορέσουν να κρατήσουν τα Σφυριά στους 11 πόντους και στο 4ο δεκάλεπτο και να πάρουν το προβάδισμα ώστε να φτάσουν ως τη νίκη με 56-51.

Για τους νικητές ο Τάγκαλος είχε 19 πόντους, 4 κλεψίματα, ο Μακρής 13 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Κρικας Κ. 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Νίκου 7 πόντους, 3 κλεψίματα. Για τα Σφυριά ο Κοτσαμπάς είχε 24 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σιαμαντάς 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ρουμπης 5 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Χρυσαΐτης 2 πόντους και 9 ριμπάουντ.