Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Δύσκολα Νεροχύτες, Ρεμπελιακός!

Δύσκολα Νεροχύτες, Ρεμπελιακός!

Ο Ρεμπελιακός έμεινε στη 2η θέση του 1ου ομίλου του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά τη νίκη του με 70-64 επί των Nikea Lions για τη 14η αγωνιστική της λίγκας. Οι Νεροχύτες κέρδισαν με 67-60 τους Π.Σ.Γ., ενώ οι Red Devils γραπώθηκαν ακόμα πιο δυνατά από την τριάδα μετά το 70-57 επί της Τιρινίνι.

Ρεμπελιακός – Nikea Lions 70-64

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 70-64 τους Nikea Lions με το ματς να ξεκινά με 3-8 για τους Nikea Lions από τον Χατζηγεωργίου και τον Νικολαΐδη. Ο Ρεμπελιακός απάντησε με Σαρρή και Ηλιάκη για το 9-10, αλλά οι Nikea Lions έφτασαν στο 9-15 με τον Κιτσο. Ο Ρεμπελιακός μείωσε σε 14-15 ως το δεκάλεπτο για να ισοφαρίσει με τον Λαρεντζάκη στη 2η περίοδο σε 17-17 και να πάρει κεφάλι στη συνέχεια με τον ίδιο, 24-21. Ο Κίτσος ισοφάρισε με τον Νικολαΐδη να κρατά τους Nikea Lions, για να κλείσει το ημίχρονο στο 32-31 από τον Ηλιάκη. Ο Καρράς με τον Σαρρή σκόραραν για το 41-36 στην επανάληψη, ο Λαρεντζάκης έφερε το ματς στο 44-38, με τον Κιτσο και τον Χατζηγεωργίου να μειώνουν σε 46-45. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 53-50 από Χατζηγεωργίου και Καρρά, με τον Παναρετο να ισοφαρίζει στην 4η περίοδο. Ο Ρεμπελιακός έτρεξε ένα 9-0 με τον Σαρρή και τον Λαρεντζάκη για το 62-53, ο Ηλιάκης έφερε τον αγώνα στο 65-55, ο Κίτσος απάντησε, με τον Σαρρή να κρατά τον Ρεμπελιακό σε απόσταση ασφαλείας, 70-63, για να πάρει η ομάδα του τη νίκη.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Λαρεντζάκης 15 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Σαρρής 13 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Κοντογεώργης 13 πόντους, ο Καρράς 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους Nikea Lions ο Κίτσος είχε 18 πόντους, ο Χατζηγεωργίου 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Πανάρετος 10 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Νικολαΐδης 10 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Νεροχύτες – Π.Σ.Γ. 67-60

Οι Νεροχύτες κέρδισαν με 67-60 τους Π.Σ.Γ. με το ματς να είναι σκληρό ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-5 και 8-7 από τον Κωστόπουλο, με τον Τολια και τον Ζαργανη να απαντούν για το 11-11 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-14 από Κωστόπουλο και Ρεππα. Ο Ρέππας έφερε την ομάδα του στο 14-17, ο Γεωργουσης έγραψε το 18-21 λίγο μετά, με τον Μπουρογιαννόπουλο και τον Νινα να σκοράρουν για το 26-25 των Νεροχυτών, ενώ μετά το 26-27 από τον Τολια, ο Μπουρογιαννόπουλος με τον Βρέλλη έτρεξαν σερί 6-0 για το 35-27 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Βρέλλης έφερε την ομάδα του στο 39-30, αλλά οι Π.Σ.Γ. απάντησαν άμεσα, με σερί 0-14 κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να προσπεράσουν, ο Τολιας με τον Δημητρόπουλο τους έφεραν ως το 39-44. Οι Νεροχύτες κατάφεραν να ισορροπήσουν τον αγώνα, με τον Βρέλλη και τον Ορλώφ ισοφάρισαν σε 46-46 και προσπέρασαν με τον Κιούση, 49-46. Η περίοδος έκλεισε στο 49-50 από τον Ζαργανη, με τον Δημητρόπουλο να γράφει το 50-55 για τους Π.Σ.Γ. στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Κωστόπουλος με τον Βρέλλη ισοφάρισαν σε 56-56 με τον Νίνα και τον Κωστόπουλο να φέρνουν τον αγώνα στο 61-56, ολοκληρώνοντας ένα σερί 13-1 για τους Νεροχύτες, σερί που έκρινε και τον αγώνα, στο 63-56. Ο Τσεκος μείωσε σε 63-60, αλλά ο Βρέλλης με τον Ορλώφ έκλεισαν το ματς στο 67-60.

Για τους νικητές ο Βρέλλης είχε 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κωστόπουλος 18 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Νίνας 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Μπουρογιαννόπουλος 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Για τους Π.Σ.Γ. ο Τολιας είχε 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Τσέκος 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ζαργανης 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ρέππας 9 πόντους.

Τιρινίνι – Red Devils 57-70

Οι Red Devils κέρδισαν την Τιρινίνι με 57-70 με το ματς να ξεκινά με 4-4 και 6-6 για να προηγηθεί η Τιρινίνι με 14-8 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Red Devils αντέδρασαν και με σερί 0-7 προσπέρασαν με 14-17. Στη συνέχεια έφτασαν στο 16-21, με την Τιρινίνι να απαντά για το 21-22, πριν οι Red Devils πάνε στο 21-26. Μετά το 25-28 οι Red Devils έκλεισαν το ημίχρονο στο 25-32. Στην επανάληψη η Τιρινίνι έμεινε κοντά ως το 29-34, με τους Red Devils να ξεφεύγουν με 29-39. Συνέχισαν έτσι για το 34-44 και με σερί 2-10 στη συνέχεια έφτασαν στο 36-54. Στην 4η περίοδο κράτησαν ψηλά τη διαφορά, 39-57 και 44-62, με το ματς να πηγαίνει στο 49-67, πριν κλείσει στο 57-70.

Για τους νικητές ο Τριανταφύλλου είχε 23 πόντους, ο Αντωνέας 19 και 5 ριμπάουντ, ο Στόλης 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για την Τιρινίνι ο Λεγάκης είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Αντωνόπουλος 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Σταματέρης 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.