Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Ζωντανή η Κυψέλη, επιβλητικοί οι Miners!

Ζωντανή η Κυψέλη, επιβλητικοί οι Miners!

Ο Γ.Σ. Κυψέλης πέτυχε τεράστια νίκη για τη 14η αγωνιστική στον 2ο όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 58-52 την S-Parta B.C.. Οι Miners επιβεβαίωσαν την τρομερή φόρμα που έχουν αυτή την περίοδο, κερδίζοντας και τους Cleveland Paraliers, με 64-40.

Γ.Σ. Κυψέλης – S-Parta B.C. 58-52

Ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε την S-Parta B.C. με 58-52 με το ματς να ξεκινά με 9-15 για την S-Parta B.C. από τον Κουζοβουνά και τον Ορνιθόπουλο, για να απαντήσουν ο Δερβίσης με τον Αγγελόπουλο για το 17-15 του Γ.Σ. Κυψέλης. Ο Τσικλος μείωσε, αλλά ο Γ.Σ. Κυψέλης με τον Ορφανουδάκη έμεινε μπροστά, 25-19, ο Τσικλος έγραψε το 29-27, αλλά από τον Δερβίση το ημίχρονο έκλεισε στο 33-29. Στην επανάληψη ο Κουζουβουνας μείωσε με τον Παπουτσή και τον Αγγελόπουλο να γράφουν το 41-31. Ο Γκατζιας με τον Κουζουβουνα και τον Κουζοβουβνά έφεραν την S-Parta B.C. στο 43-41, αλλά ο Παπουτσής με τον Ορφανουδάκη απάντησαν για το 49-43. Ο Ορφανουδάκης έγραψε και το 52-45 λίγο μετά, ενώ μετά την απάντηση από τον Ορνιθόπουλο και τον Κουζοβουνά ο Δερβίσης με τον Αγγελόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 56-50 και το 58-52 για τη νίκη.

Για τους νικητές ο Ορφανουδάκης είχε 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Δερβίσης 10 πόντους και 5 ασίστ, ο Αγγελόπουλος 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για την S-Parta B.C. ο Ορνιθόπουλος είχε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Τσικλος 11 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κουζοβουνάς 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κουζουβουνάς 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Cleveland Paraliers – Miners 40-64

Οι Miners κέρδισαν τους Cleveland Paraliers με το ματς να ξεκινά με 2-4 για τους νικητές για να προσπεράσουν οι Cleveland Paraliers στο 8-6. Οι Miners ανέκτησαν στο τέλος της περιόδου το προβάδισμα, για να πάνε με τον Αγαθο στο 8-14 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Πιτλογλου μείωσε, αλλά ο Χασομέρης με τον Παπαδόγιαννη απάντησαν για το 12-20. Οι Cleveland Paraliers πλησίασαν σε 17-24 στο ημίχρονο με τον Γκορτζη και τον Πίτλογλου, για να γράφει ο Ντασκας το 20-26 στην 3η περίοδο. Ο ίδιος με τον Κωνσταντίνου κράτησαν την ομάδα τους ως το 32-37, αλλά ο Κυνηγόπουλος έφερε τους Miners στο 33-44 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Χασομέρης έγραψε το 34-48, ο Παπαδόγιαννης έφερε το ματς στο 36-56 για τους Miners. Ο Κοντοπυράκης προσπάθησε να μειώσει, 40-58, αλλά το ματς έκλεισε στο 40-64 για τους Miners.

Για τους νικητές ο Χασομέρης είχε 17 πόντους, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα, ο Παπαδόγιαννης 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Αγαθος 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κωτσιδης 8 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Κυνηγόπουλος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους Cleveland Paraliers ο Κοντοπυράκης είχε 11 πόντους και 18 ριμπάουντ με 4 τάπες, ο Ντασκας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κωνσταντίνου 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.