Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μεγάλη νίκη για Zeppelin, στην παράταση οι Paltovic!

Μεγάλη νίκη για Zeppelin, στην παράταση οι Paltovic!

Οι Zeppelin κέρδισαν με 67-64 μετά από διπλή παράταση τα Κουλουβάχατα για τη 14η αγωνιστική στον 4ο όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», με αποτέλεσμα οι Paltovic να μείνουν μόνοι στην κορυφή του ομίλου μετά το 74-69 επί της Laser Derm στην παράταση!

Zeppelin – Κουλουβάχατα 67-64παρβ

Οι Zeppelin κέρδισαν στη 2η παράταση τα Κουλουβάχατα με 67-64 με το ματς να ξεκινά με 0-5 από τον Καραγιάννη, με τον Παπαδάτο να απαντά για το 5-8. Ο Λιάπης μείωσε στο τέλος της περιόδου σε 8-12, αλλά τα Κουλουβάχατα με τον Κουμεντάκη πήγαν στο 10-18. Ο Τσαντζαλής με τον Αντωνίου απάντησαν για το 16-21, με τον Καπέλη να φέρνει το ματς στο 16-24. Οι Zeppelin απάντησαν με τον Τσαντζαλή και τον Καζακίδη για το 23-25, ενώ ο Παπαδάτος έγραψε το 26-28 πριν ο Χρυσικόπουλος κλείσει το ημίχρονο στο 26-31. Στην επανάληψη ο Παπαδόπουλος με τον Τσιλάβη έφεραν την ομάδα τους στο 28-39 ενώ ο Μπάιλαν ήταν που σκόραρε για το 31-42 των πρωταθλητών. Οι Zeppelin απάντησαν για το 35-43 με τον Λιάπη στο 30ο λεπτό, ενώ στην 4η περίοδο Παπαδάτος με τον Λιάπη έφεραν τον αγώνα στο 39-43. Ο Τσιλάβης με τον Χρυσικόπουλο σκόραραν για το 41-48 με τους Zeppelin να αντιδρούν και με τον Θωμά και τον Παπαδάτο να ισοφαρίζουν τον αγώνα σε 49-49. Ο Μπάιλαν έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Λιάπη να ισοφαρίζει σε 51-51 και να στέλνει το ματς στην παράταση. Εκεί, ο Τσιλάβης έγραψε το 51-56 για τους πρωταθλητές με τους Zeppelin να απαντούν για το 57-56 με τον Αντωνίου και τον Λιάπη, αλλά τον Καπέλη με βολή να στέλνει το ματς στη 2η παράταση. Ο Τσιλάβης έγραψε τρίποντο αλλά ο Παπαδάτος με τον Τσαντζαλή έφεραν τους Zeppelin στο 63-60. Ο Καραγιάννης απάντησε, ο Κουτσός έγραψε το 66-62, ο Τσιλάβης μείωσε στο καλάθι, αλλά οι Zeppelin πήραν τη νίκη με βολή του Παπαδάτου.

Για τους νικητές ο Λιάπης είχε 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Παπαδάτος 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Τσαντζαλής 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τα Κουλουβάχατα ο Τσιλάβης είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Παπαδόπουλος 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Καπέλης 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 τάπες.

.

Paltovic – Laser Derm 74-69παρ.

Οι Paltovic κέρδισαν με 74-69 στην παράταση τη Laser Derm με το ματς να ξεκινά με 5-0 από τον Καλογρίδη για να απαντήσει ο Σέχου. Ο Γκιώκας με τον Καλογρίδη σκόραραν για το 9-4, με τον Γαλάνα να γράφει το 14-6. Μετά την απάντηση του Έλληνα ο Πεταλας έκλεισε το δεκάλεπτο στο 18-8. Στη 2η περίοδο ο Πεταλάς έφερε την ομάδα του στο 25-10, με τον Κανελλόπουλο να απαντά για το 25-15. Ο Γαλάνης με τον Χρονόπουλο σκόραραν για το 29-15 και το 31-17, με τον Κανελλόπουλο να μειώνει στο ημίχρονο σε 34-22. Στην επανάληψη ο Τολιας με τον Σέχου έφεραν το ματς στο 38-27. Ο Μισιακός απάντησε για το 41-27, με τον Κανελλόπουλο να ρίχνει τη διαφορά στους 10 πόντους στο 41-31 και στους 8 λίγο μετά, 44-36. Ο ίδιος έκλεισε το δεκάλεπτο στο 50-42 μετά το καλάθι του Μισιακού, ενώ μαζί με τον Τολια μείωσαν σε 50-48 στην 4η περίοδο. Ο Πεταλάς και ο Μισιακός κράτησαν την ομάδα τους μπροστά, 53-48 και 56-50, αλλά η Laser Derm απάντησε με σερί 0-7 από τον Σέχου και τον Κανελλόπουλο για το 56-57. Από Μισιακό και Κανελλόπουλο είχαμε ισοπαλία στο 61-61 με τον Μισιακό να γράφει το 64-61, αλλά τον Τολια με κρύο αίμα να σκοράρει 3/3 βολές στην εκπνοή από φάουλ σε τρίποντο για να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί ο Μισιακός σκόραρε για το 67-64, με τον Σέχου και τον Τολια να απαντούν για το 68-69 της Laser Derm. Όμως, ο Καλογρίδης έφερε την ομάδα του στο 73-69 για να πάρουν οι Paltovic τη νίκη και να μείνουν μόνοι πρώτοι στον όμιλο.

Για τους νικητές ο Μισιακός είχε 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Πεταλας 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα. Για τη Laser Derm ο Κανελλόπουλος είχε 28 πόντους, ο Τολιας 17 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Σεχου 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.