Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Δύσκολες νίκες για Dirtus Bologna, Π.Σ.Γ.!

Δύσκολες νίκες για Dirtus Bologna, Π.Σ.Γ.!

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 72-71 τους Nikea Lions για τη 15η αγωνιστική στον 1ο όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να παραμείνει στην 1η θέση του ομίλου. Νίκη και για τους Π.Σ.Γ. μετά το 62-57 επί των Superhonics στην παράταση.

Dirtus Bologna – Nikea Lions 72-71

Η Dirtus Bologna κέρδισε τους Nikea Lions με 72-71 με το ματς να ξεκινά με 2-6 για τους Nikea Lions από τον Φυρο. Ο Χαλκιάς απάντησε, αλλά ο Κιτσος έφερε την ομάδα του στο 5-11 και το 10-14. Ο Χαλκιάς με τον Παππά προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά οι Nikea Lions ξέφυγαν με 17-27 λίγο πριν το τέλος της περιόδου. Ο Μητρόπουλος με τον Σπυρόπουλο μείωσαν σε 21-27 ενώ μετά την απάντηση του Σιαννα, η Dirtus Bologna πλησίασε με τον Πια και τον Αλεξόπουλο ως το 32-33. Ο Ξανθάκης έφερε την ομάδα του στο 32-38, με τον Ράνη να απαντά για το 37-38 και το ημίχρονο να κλείνει στο 39-40. Στην επανάληψη ο Πιας σκόραρε για το 42-40 δίνοντας το πρώτο προβάδισμα στην Dirtus Bologna, ενώ ο Αλεξόπουλος με τον Παππά έφεραν το ματς στο 48-42. Ο Χατζηγεωργίου απάντησε και μαζί με τον Νικολαΐδη και τον Ξανθάκη μείωσαν σε 52-50 για να γράψει το 52-53 ο Κιτσος και να φέρουν ο Ξανθάκης με τον Χατζηγεωργίου στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου τους Nikea Lions στο 55-59. Ο Ράνης με τον Χαλκιά σκόραραν για το 60-61, ο Παππάς ισοφάρισε σε 63-63, με τον Κιτσο να δίνει προβάδισμα με 65-66 στους Nikea Lions αλλά την Dirtus Bologna να απαντά με Αλεξόπουλο και Σπυρόπουλο για το 70-66. Ο Ξανθάκης μείωσε σε 71-70, ο Σπυρόπουλος έφερε το ματς στο 72-70, με τον Ξανθάκη να γράφει το 72-71 αλλά την Dirtus Bologna να καταφέρνει να πάρει το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Αλεξόπουλος είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Χαλκιάς 12 πόντους, ο Ράνης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Σπυρόπουλος 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Nikea Lions ο Κιτσος είχε 22 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ξανθάκης 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Χατζηγεωργίου 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Superhonics – Π.Σ.Γ. 57-62

Οι Π.Σ.Γ. κέρδισαν με 57-62 τους Superhonics μετά από έναν αγώνα που πήγε στην παράταση. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 για τους Π.Σ.Γ. για να απαντήσουν για το 9-6 και το 11-8 οι Superhonics. Οι Π.Σ.Γ. ισοφάρισαν για το 11-11 και πήραν προβάδισμα, 13-17 και 14-19 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο πήγαμε στο 23-23, με τους Superhonics να ολοκληρώνουν ένα 12-0 σερί για να προηγηθούν με 29-23. Οι Π.Σ.Γ. απάντησαν και κλείσαμε το ημίχρονο στο 29-28. Στην επανάληψη, οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, από το 29-30 στο 33-30 των Superhonics και από εκεί στο 33-37 των Π.Σ.Γ. για να κλείσει η 3η περίοδος στο 40-39 για τους Superhonics. Στο 4ο δεκάλεπτο, μετά το 44-44 οι Π.Σ.Γ. προηγήθηκαν με 44-48 και 46-50 για να έρθουν οι Superhonics και να ισοφαρίσουν το ματς σε 51-51 με 28 δευτερόλεπτα για το τέλος για να οδηγηθούμε στην παράταση. Εκεί, οι Superhonics προηγήθηκαν με 52-51, με τους Π.Σ.Γ. να απαντούν και να φτάνουν στο 54-58 με τον Τολια και στο 54-60 λίγο μετά. Οι Superhonics μείωσαν ως το 57-61, αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο.

Για τους νικητές ο Τολιας είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Οικονομίδης 11 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Τσέκος 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Παπαδόπουλος 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους Superhonics ο Οικονόμου είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Αντωνιάδης 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Γογιος 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.