Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / 2-1 και οκτάδα για Hoopers, Victorious!

2-1 και οκτάδα για Hoopers, Victorious!

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 59-48 τους Cleveland Paraliers στο 3ο παιχνίδι των «16» για το Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κάνουν το 2-1 στη σειρά τους και να πάρουν την πρόκριση για τα προημιτελικά. Νίκη-πρόκριση και για τη Victorious, 48-35 στο 3ο παιχνίδι την Α.Ε.Π.Ε. για το 2-1 στη δική της σειρά.

Red Hot Chili Hoopers – Cleveland Paraliers 59-48
(Σκορ σειράς: 2-1)

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 59-48 το παιχνίδι με τους Cleveland Paraliers για να πάρουν την πρόκριση, με το ματς να κρίνεται στην 4η περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-0 και 4-2 από τον Βενέτη και τον Σακλαρίδη, για να απαντήσει ο Κοντοπυράκης. Ο Φραγκογιάννης έφερε το παιχνίδι στο 9-6, με τον Κοντοπυράκη, τον Αραβανη και τον Γεωργαρο να σκοράρουν για το 11-14, πριν κλείσει ο Σακλαρίδης το δεκάλεπτο στο 14-14. Στη 2η περίοδο ο Κοντοπυράκης έφερε το ματς στο 16-18, με τον Ζυγούμη και τον Γρηγορόπουλο να απαντούν για το 22-19. Ο Γκορτζης με τον Αραβανη ήταν που ισοφάρισαν σε 24-24 με τον Ζυγούμη να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του, τον Γεωργαρο να απαντά για το 28-30 και τους Red Hot Chili Hoopers να κλείνουν το ημίχρονο με Ζυγούμη και Κυριάκογλου στο 33-32. Στην επανάληψη οι Cleveland Paraliers προσπέρασαν με 35-38 με τον Κοντοπυράκη και τον Γεωργαρο, αλλά οι Red Hot Chili Hoopers απάντησαν, ισοφάρισαν με τον Φραγκογιάννη και έκλεισαν με τον Λαμπαθάκη το δεκάλεπτο στο 40-38. Ο Κοντοπυράκης ισοφάρισε το ματς σε 40-40 στις αρχές της 4ης περιόδου, αλλά ένα 9-0 των Red Hot Chili Hoopers ήταν που έκρινε τον αγώνα, ο Ζυγούμης με τον Κεφαλόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 49-40. Ο Κοντοπυράκης προσπάθησε να απαντήσει, 49-42, αλλά ο Ζυγούμης σκόραρε για το 55-42 με τον Κυριάκογλου να γράφει το 57-42 για τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς. Ο Πίτλογλου απάντησε για το 57-47, με τον Ζυγούμη να κλείνει το ματς στο 59-48.

Για τους νικητές ο Ζυγούμης είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Φραγκογιάννης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Γρηγορόπουλος 6 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Cleveland Paraliers ο Κοντοπυράκης είχε 20 πόντους και 22 ριμπάουντ, ο Γεωργαρος 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Αραβανης 8 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Victorious – Α.Ε.Π.Ε. 48-35

Η Victorious κέρδισε την Α.Ε.Π.Ε. με 48-35 για να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 από τον Πρινιωτάκη και 3-8 από τον Καταραχιά Θ. για την Α.Ε.Π.Ε. για να απαντήσουν ο Χριστόπουλος με τον Θεοδωρόπουλο και τον Κυρμιζογλου για το 10-8. Η περίοδος έκλεισε στο 10-11 από τον Ζαφειρόπουλο για το τελευταίο προβάδισμα της Α.Ε.Π.Ε. στο παιχνίδι, με τον Θεοδωρόπουλο και τον Κυρμιζογλου να απαντούν για το 14-11. Ο Καταραχιάς Θ. έφερε την ομάδα του στο 14-13, με τον Νικηφόρο να απαντά και τον Χριστόπουλο να φέρνει το παιχνίδι στο 20-13. Ο Καρουμπής μείωσε σε 20-15 και ο Πρινιωτάκης σε 22-17 με τον Χριστόπουλο να κλείνει το ημίχρονο στο 25-17. Στην επανάληψη ο Κωνσταντινόπουλος με τον Πρινιωτάκη έφεραν τον αγώνα στο 27-24, αλλά ο Χριστόπουλος απάντησε με συνεχόμενους πόντους και τη βοήθεια του Κυρμιζογλου για ένα 11-0 σερί και το 38-24. Η Α.Ε.Π.Ε. απάντησε για το 38-26, αλλά ο Χριστόπουλος σκόραρε ξανά για το 41-26 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Καμζέλας μείωσε σε 41-30, με τον Λουπασάκη να απαντά, ενώ ο Ζαφειρόπουλος έφερε το ματς στο 43-32. Η Victorious σκόραρε για το 46-32, με την Α.Ε.Π.Ε. να απαντά και τον Χριστόπουλο να κλείνει τον αγώνα στο 48-35.

Για τους νικητές ο Χριστόπουλος είχε 27 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Θεοδωρόπουλος 8 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Παγουλάτος 13 ριμπάουντ, ο Κυρμιζογλου 7 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για την Α.Ε.Π.Ε. ο Πρινιωτάκης είχε 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 2 τάπες, ο Ζαφειρόπουλος με τον Καμζέλα από 5 πόντους και 3 ριμπάουντ.