Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Κοντά στην πρωτιά τα Κουλουβάχατα!

Κοντά στην πρωτιά τα Κουλουβάχατα!

Μετά από ένα σκληρό ντέρμπι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 58-55 τους Paltovic για τη 16η αγωνιστική στον 4ο όμιλο του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να ανατρέψουν τη διαφορά του πρώτου αγώνα και να πλησιάσουν την πρωτιά του ομίλου. Οι Στιγκιντριακοί νίκησαν με 70-43 τον Santa Nionios για να ανέβουν στην 3η θέση του ομίλου.

Κουλουβάχατα – Paltovic 58-55

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 58-55 τους Paltovic με το ματς να ξεκινά με 2-5 για τους Paltovic με τα Κουλουβάχατα να απαντούν για το 11-5. Το ματς πήγε στο 16-9 ενώ μετά το 16-10 της περιόδου οι πρωταθλητές προηγήθηκαν με 21-10. Οι Paltovic απάντησαν για το 21-13, αλλά τα Κουλουβάχατα κράτησαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, 28-13 και 32-15, για να πάμε στην ανάπαυλα με 32-17. Στην επανάληψη μετά το 36-21 οι Paltovic απάντησαν για το 38-27. Τα Κουλουβάχατα ξέφυγαν ξανά με 42-27, αλλά από εκεί και πέρα ένα 0-9 των Paltovic μείωσε σε 42-36 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 43-37. Στην 4η περίοδο οι Paltovic κατάφεραν και ολοκλήρωσαν την ολική ανατροπή για να προσπεράσουν με 43-44, φτάνοντας το σερί τους στο 1-17. Τα Κουλουβάχατα απάντησαν για το 50-44 και το 52-46 με τους Paltovic να πλησιάζουν σε 52-50. Οι πρωταθλητές πήγαν στο 55-50, με τους Paltovic να απαντούν ξανά για το 55-55, αλλά τα Κουλουβάχατα να φτάνουν στο 58-55 στο τέλος για τη νίκη.

Για τους νικητές ο Τσιλάβης είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μπάιλαν 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Καραγιάννης 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κουμεντάκης 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 9 πόντους, 8 ριμπάουντ. Για τους Paltovic ο Πεταλάς είχε 33 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Καλογρίδης 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Santa Nionios – Στιγκιντριακοί 43-70

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τον Santa Nionios με 43-70 με το ματς να ξεκινά με 0-8 για τους νικητές από τον Γράψα. Ο Μπαραμπούτης έγραψε το 3-10, με τον Santa Nionios να απαντά για το 6-10. Ο Ριγόπουλος έφερε τον αγώνα στο 8-12 με τον Γαβρίδη να σκοράρει και τον Γιαννιώτη να γράφει το 11-18 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-20. Ο Santa Nionios μείωσε ως το 21-24 στη 2η περίοδο με τον Μιχαηλιδη και τον Κοκκορη να απαντούν για το 21-28. Ο Γαλανόπουλος έφερε την ομάδα του στο 25-28 αλλά ο Γράψας απάντησε για το 25-32 με το ημίχρονο να κλείνει στο 27-32. Στην επανάληψη μετά το 29-34 οι Στιγκιντριακοί πήραν τον έλεγχο, με σερί 0-10 έφτασαν στο 29-44 με τον Γαβρίδη και τον Μπαραμπούτη, ενώ παρά τις προσπάθειες του Ριγόπουλου, 35-46, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 35-50. Ο Κοκκορης έγραψε το 35-52 με τους Στιγκιντριακούς να φτάνουν στο 39-60 λίγο μετά και στο 41-63 πριν κλείσουν το ματς στο 43-70 με μια θεαματική 4η περίοδο.

Για τους νικητές ο Γράψας είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Μπαραμπούτης 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μιχαηλίδης Ι. 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα. Για τον Santa Nionios ο Ριγόπουλος είχε 18 πόντους, ο Μπελεχάκης 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.