Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / “Εκδίκηση” ο Ρεμπελιακός, ανοιχτή η πρωτιά!

“Εκδίκηση” ο Ρεμπελιακός, ανοιχτή η πρωτιά!

Ο Ρεμπελιακός πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα την Dirtus Bologna, κερδίζοντάς την με 84-63 για τη 17η αγωνιστική στον 1ο όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», αλλά δεν πήρε τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Οι Red Devils κέρδισαν με 69-66 τους Νεροχύτες, με αποτέλεσμα όλα να είναι ακόμα ανοιχτά ανάμεσα σε Dirtus Bologna, Ρεμπελιακό και Red Devils για την πρωτιά του ομίλου! Τέλος, οι Superhonics κέρδισαν τους Nikea Lions με 68-53 και τους έφεραν οριακά να εξαρτώνται από άλλα αποτελέσματα στη μάχη της πρόκρισης.

Νεροχύτες – Red Devils 66-69

Οι Red Devils κέρδισαν με 66-69 τους Νεροχύτες για να κάνουν βήμα για την πρώτη δυάδα του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε με 3-3 και 5-5 από Κωστόπουλο και Στόλη, για να γράψει ο Τριανταφύλλου το 5-10. Ο Κωστόπουλος μείωσε, αλλά ο Στόλης με τον Τριανταφύλλου έφεραν το ματς στο 10-18 για τους Red Devils. Ο Σπυρόπουλος ισοφάρισε το ματς με τον Κωστόπουλο και τον Κιούση να γράφουν το 24-18 στο τέλος της περιόδου. Σπυρόπουλος και Κωστόπουλος ολοκλήρωσαν ένα σερί 20-0 για τους Νεροχύτες ως το 30-18, με τους Red Devils να αντιδρούν και με τον Στόλη, τον Μελισσινό και τον Τριανταφύλλου να πηγαίνουν στο 32-34 με δικό τους 2-16 για να κλείσει το ημίχρονο από τον Σπυρόπουλο στο 34-34. Στην επανάληψη ο Χατζηδημητράκης με τον Τριανταφύλλου σκόραραν για το 34-39, αλλά οι Νεροχύτες με Νίνα και Κωστόπουλο απάντησαν και προσπέρασαν με 440-40 και 46-43. Ο Πουμπουρίδης με τον Στόλη και τον Χατζηδημητράκη έφεραν το ματς στο 47-52, αλλά ο Κωστόπουλος με τον Σπυρόπουλο έκλεισαν την 3η περίοδο στο 53-54. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Red Devils πήγαν στο 55-60 με τον Πουμπουρίδη, για να τους φέρει ο Τριανταφύλλου στο 57-65. Ο Κωστόπουλος με τον Σπυρόπουλο απάντησαν για το 63-65, αλλά ο Πουμπουρίδης έγραψε το 63-69 για τη νίκη της ομάδας του.

Για τους Red Devils ο Τριανταφύλλου είχε 27 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Στόλης 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Πουμπουρίδης 9 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Νεροχύτες ο Κωστόπουλος είχε 37 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Σπυρόπουλος 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Dirtus Bologna – Ρεμπελιακός 63-84

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε την Dirtus Bologna με 63-84 αλλά δεν μπόρεσε να ανατρέψει τη διαφορά των 26 πόντων του πρώτου αγώνα κι έτσι η Dirtus Bologna διατηρεί το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 3-2 και 6-6 για να πάει στο 6-10 ο Ρεμπελιακός αλλά να απαντήσει η Dirtus Bologna με 11-0 σερί για το 17-10 της 1ης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο η Dirtus Bologna κράτησε το προβάδισμα από το 20-14 και το 24-20 ως το 24-23, με τον Ρεμπελιακό να τρέχει σερί 2-11 για να κλείσει το ημίχρονο στο 26-34. Στην 3η περίοδο μετά το 36-39 και το 40-41 ο Ρεμπελιακός κατάφερε να ξεφύγει με 42-49 και 44-51 στο 30ο λεπτό. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ρεμπελιακός έφτασε στο 44-55 και το 46-61 με τη διαφορά να ανεβαίνει κι άλλο για να πάει στους 17 στο 49-66 και στους 24 πόντους στο 50-74. Η Dirtus Bologna κατάφερε να απαντήσει για το 52-74 και το 59-78, με τον Ρεμπελιακό να απαντά για το 61-84, αλλά να μην πιάνει το +26 και το ματς να τελειώνει στο 63-84.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 29 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Πλεξουσάκης 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Κοντογεώργης 12 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Τάσσιος 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Καρράς 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ. Για την Dirtus Bologna ο Χαλκιάς είχε 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Αλεξόπουλος 15 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Σπυρόπουλος 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Superhonics – Nikea Lions 68-53

Οι Superhonics κέρδισαν με 68-53 τους Nikea Lions με το ματς να ξεκινά με 3-8 για τους Nikea Lions για να απαντήσουν οι Superhonics για το 9-10. Μετά το 9-13 οι Superhonics ισοφάρισαν σε 13-13 αλλά οι Nikea Lions έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ, 15-19. Στη 2η περίοδο οι Nikea Lions έμειναν μπροστά, με το σκορ να περνά από το 18-21, το 20-23 και το 22-25 για να πάμε στο 26-27 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι Superhonics πήραν κεφάλι, 30-28 και 36-32, για να πάνε στο 41-33. Οι Nikea Lions μείωσαν σε 42-38 αλλά οι Superhonics έκλεισαν με 46-38 την 3η περίοδο. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Superhonics έφτασαν στο 50-38 και το 57-39 με τους Nikea Lions να απαντούν για το 57-42 και το 59-46. Το ματς πέρασε από το 63-50 και το 68-50, για να κλείσει στο 68-53.

Για τους νικητές ο Γογιος είχε 25 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Αντωνιάδης 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 11 πόντους. Για τους Nikea Lions ο Φυρος είχε 14 πόντους, ο Ξανθάκης 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.