Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Σε tie-break C-Drifters και Χώματα!

Σε tie-break C-Drifters και Χώματα!

Μετά από δύο εντελώς διαφορετικά παιχνίδι οι C-Drifters και τα Χώματα βρίσκονται στο 1-1 και θα λύσουν τις διαφορές τους σε do or die 3ο παιχνίδι για την πρόκριση από τους «16» του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Στο 1ο ματς οι C-Drifters κέρδισαν με 66-33 για να απαντήσουν τα Χώματα στο 2ο παιχνίδι με 54-51 για το 1-1 στη σειρά.

Χώματα – C-Drifters 33-66
(Σκορ σειράς: 0-1)

Οι C-Drifters κέρδισαν το 1ο παιχνίδι με 33-66 με το ματς να ξεκινά με 2-5 από Κουτέλα Χ. και Κουτέλα Π. για να απαντήσει ο Καραμανλής για το 7-5. Στη συνέχεια ένα 0-12 σερί από τον Κουτέλα Χ., τον Μπουρίτη και τον Ζαφειράκη έφερε τους C-Drifters στο 7-17, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 9-19 από Σπανό και Παπαδάτο. Στη 2η περίοδο ο Γκάτσης Σ. με τον Πεπονη και τον Σπανό μείωσαν σε 17-20, για να απαντήσουν ο Κουτέλας Χ. με τον Μπουρίτη γι ατο 17-27. Ο Μενιδιάτης με τον Αγγελη έφεραν την ομάδα τους στο 20-32, για να κλείσει το ημίχρονο στο 22-33 από τον Ελευθερόπουλο. Στη επανάληψη οι C-Drifters με την άμυνά τους κράτησαν τα Χώματα στους 11 πόντους, ο Κουτέλας Χ. με τον Μενιδιάτη σκόραραν για το 24-41, ενώ μετά την απάντηση του Πεπονη, ο Κουτέλας Π. έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 26-47. Στην 4η περίοδο ο Πεπονης σκόραρε για το 28-49, αλλά ο Μπουρίτης απάντησε για το 28-53, με τον Κουτέλα Π. και τον Γιοβανη να φέρνουν την ομάδα τους στο 31-57. Μετά το 33-57 από τον Αραπο, ο Μπουρίτης ήταν που με τον Τσαγκουρνό έκλεισαν το ματς στο 33-66 για τους C-Drifters.

Για τους νικητές ο Μπουρίτης είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μενιδιάτης 12 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Κουτέλας Χ. 10 πόντους. Για τα Χώματα ο Σπανός είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Καραμανλής 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.

C-Drifters – Χώματα 51-54
(Σκορ σειράς: 1-1)

Στο 2ο παιχνίδι τα Χώματα επικράτησαν με 51-54 για να ισοφαρίσουν τη σειρά. Το ματς ήταν κλειστό ως το ημίχρονο, τα Χώματα προηγήθηκαν με 10-11 στην πρώτη περίοδο για να απαντήσουν οι C-Drifters με 17-16 στο 2ο δεκάλεπτο και να πάμε στην ανάπαυλα με ισοπαλία στο 27-27. Στην επανάληψη τα Χώματα έφτασαν τη διαφορά τους ως και τους 13 πόντους, στην 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 11-18 προηγήθηκαν με 38-45 στο 30ο λεπτό, με τους C-Drifters να αρχίσουν αντεπίθεση στο τέλος του αγώνα, αλλά να μην καταφέρνουν να την ολοκληρώσουν και το ματς να τελειώνει στο 51-54, με τα Χώματα να παίρνουν το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Καραμανλής είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Γκάτσης Σ. 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Τσέλιας 11 πόντους. Για τους C-Drifters ο Κουτέλας Χ. είχε 17 πόντους και 2 κλεψίματα, ο Γιοβάνης 5 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μπουρίτης με τον Ζαφειράκη από 6 πόντους και 4 ριμπάουντ.