Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Rep-eat και Rocks B.C. τις πρώτες νίκες!

Rep-eat και Rocks B.C. τις πρώτες νίκες!

Η Rep-eat κέρδισε με 64-59 τους Pick ‘n’ Troll στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους «16» του Challenge League στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ οι Rocks B.C. επικράτησαν με 51-41 της Μαύρης Θύελλας, για να κάνουν αμφότεροι το 1-0 στις σειρές τους.

Pick ‘n’ Troll – Rep-eat 59-64
(Σκορ σειράς: 0-1)

Η Rep-eat κέρδισε τους Pick ‘n’ Troll με 59-64 έχοντας τον έλεγχο στην επανάληψη του αγώνα και αντέχοντας την αντεπίθεση των αντιπάλων της στο τέλος. Το ματς ξεκίνησε με 7-0 για τους Pick ‘n’ Troll με τον Χιουτακάκο, για να απαντήσουν για το 9-8 ο Μορφόπουλος με τον Λατανη και τον Μαμάκο. Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 11-10 από Χιουτακάκο και Κακιώνη, με τη Rep-eat να παίρνει το πρώτο προβάδισμα στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, 11-14 από τον Κονδύλη. Ο Χιουτακάκος με τον Τσοπανάκη Γ. απάντησαν για το 15-14, αλλά ο Κακιώνης με τον Μαμάκο έφεραν τον αγώνα στο 15-20. Ο Κακιώνης με τον Γκιόκα σκόραραν για το 17-26 στο ημίχρονο, με τους Pick ‘n’ Troll να απαντούν με τον Κατσα στην αρχή της επανάληψης. Ο ίδιος και ο Χιουτακάκος μείωσαν σε 26-28 και 28-30, για να γράψουν μετά το 30-33 του Χιουτακάκου το πρώτο διψήφιο προβάδισμα της Rep-eat στο ματς ο Κασιματης με τον Λατανη, 30-41. Οι δυο τους έφεραν λίγο μετά το παιχνίδι στο 32-50 με σερί 2-17 για τη Rep-eat. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 37-50 από τον Λυραντζή, με τον Κασιματη να γράφει το 37-53 και τον Λατάνη το 39-55 για τη Rep-eat. Ο Λυραντζής σκόραρε για το 43-55, ενώ μετά το 43-56 ο Χιουτακάκος και ο Λυραντζής (2) έβαλαν 3 τρίποντα σε 45 δευτερόλεπτα για να πλησιάσουν οι Pick ‘n’ Troll σε 52-56. Ο Χιουτακάκος συνέχισε την ανατροπή της ομάδας του για το 56-57, φέρνοντας το ματς στον πόντο, αλλά ο Κονδύλης απάντησε για το 56-60. Οι Pick ‘n’ Troll μείωσαν και πάλι σε 59-60, αλλά ο Κονδύλης έγραψε το 59-62 και στην τελευταία φάση του ματς η Rep-eat έκλεψε την μπάλα και σκόραρε με τον Λατανη για το59-64.

Για τους νικητές ο Κασιμάτης είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κακιώνης 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Λατάνης 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Κονδύλης 9 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Pick ‘n’ Troll ο Χιουτακάκος είχε 31 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Λυραντζής 17 πόντους.

Rocks B.C. – Μαύρη Θύελλα 51-41
(Σκορ σειράς: 1-0)

Οι Rocks B.C. κέρδισαν με 51-41 τη Μαύρη Θύελλα με το ματς να ξεκινά με 0-5 και 2-7 για τη Μαύρη Θύελλα από τον Ζήση Δ., για να απαντήσει ο Καμαριωτάκης για το 6-7. Ο Ζήσης Γ. με τον Βογιατζάκη έφεραν το ματς στο 8-14, με τους Rocks B.C. να μειώνουν με τον Αυτιά σε 11-14 στην περίοδο. Η Μαύρη Θύελλα κράτησε το προβάδισμα με 15-18 στο 2ο δεκάλεπτο με τον Κούρτη, αλλά ο Γκιουλφέσης με τον Μποτοζή απάντησαν για την ισοφάριση και το 22-18 των Rocks B.C. στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Μποτοζής έγραψε το 24-18 με τον Αλεξόπουλο να απαντά και τη Μαύρη Θύελλα να μειώνει σε 26-21. Ο Μπτοζής έγραψε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα για τους Rocks B.C., 33-23, ενώ ο Καμαριωτάκης σκόραρε για το 35-25. Ο Ζήσης Δ. μείωσε, με τον Κονδύλη να γράφει το 38-28 και τη Μαύρη Θύελλα να πλησιάζει με τον Κοτσίδη σε 38-31 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Μποτοζής σκόραρε για το 46-33, με τους Rocks B.C. να ελέγχουν το ματς παρά τις προσπάθειες του Κοτσίδη και να φτάνουν στο 49-36, πριν ο Κουρτης μειώσει σε 51-39 για να κλείσει το ματς στο 51-41.

Για τους νικητές ο Μποτοζής είχε 23 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Καμαριωτάκης 9 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Κονδύλης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Σταματελόπουλος είχε 9 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σταθόπουλος 8 πόντους και 4 κλεψίματα.