Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Στην επόμενη φάση η Oklaχώμα Thunder!

Στην επόμενη φάση η Oklaχώμα Thunder!

Η Oklaχώμα Thunder πήρε την πρόκριση για τους «16» του Summer Cup του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας στη σειρά της Α Φάσης με τα Σφυριά το πρώτο ματς με 54-31 και το δεύτερο με 63-51, για να αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον Αστέρα ΖΠΝΛ.

Τα Σφυριά – Oklaχώμα Thunder 31-54

(6-11, 10-20, 21-35, 31-54)

Η Oklaχώμα Thunder κέρδισε το πρώτο παιχνίδι 31-54 με το ματς να ξεκινά με 5-3 από τον Τσίτο για τα Σφυριά, για να απαντήσουν ο Φασιας με τον Χρηστιά και τον Πετρόπουλο για το 5-11. Ο Δαββέτας έφερε την ομάδα του στο 6-16, με τον Λιβάνιο και τον Ρουμπη να απαντούν για το 10-18. Ο Πετρόπουλος έκλεισε το ημίχρονο στο 10-20, με τον Τσάπαλο να γράφει το 10-24 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Ρουμπης με τον Τσίτο μείωσαν σε 14-24, με τον Πετρόπουλο και τον Χρηστιά να μειώνουν σε 14-28. Ο Πετρόπουλος με τον Δαββέτα σκόραραν για το 16-33, με την περίοδο να κλείνει στο 21-35. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Φασιας με τον Πετρόπουλο ανέβασαν τη διαφορά στους 20 πόντους, 21-41, με τον Ρουμπη να απαντά και τον Τσίτο να γράφει το 25-46. Ο Δαββέτας έφερε τον αγώνα στο 25-51, με τον Τσουκα να σκοράρει για το 30-52 και την Oklaχώμα Thunder να κλείνει το ματς στο 31-54.

Για τους νικητές ο Πετρόπουλος είχε 16 πόντους, ο Δαββέτας 13, ο Χρηστιάς και ο Φασιας από 10. Για τα Σφυριά ο Σαμέρας είχε 11 πόντους, ο Τσίτος 8.

Τα Σφυριά (Σαμέρας Κ.): Ζουμπορλής Δ., Σαμέρας Κ. 11 (2), Σπηλιωτακόπουλος Α., Μακρής Π., Τσίτος Σ. 8, Λιβάνιος Σ. 2, Σιαμαντάς Α., Ρουμπης Ν. 6, Μούρτζος Δ., Τσούκας Α. 4 (1).

Oklaχώμα Thunder: Πετρόπουλος Π. 16, Φασιας Λ. 10, Χρηστιας Α. 10 (1), Τσάπαλος Φ. 5, Δαββέτας Θ. 13 (3).

Τα Σφυριά – Oklaχώμα Thunder 51-63
(17-15, 27-27, 33-46, 51-63)

Η Oklaχώμα Thunder κέρδισε και το 2ο παιχνίδι με το ματς να ξεκινά με 2-0 και 8-2 για τα Σφυριά με τον Μούρτζο και τον Τσίτο, για να κρατήσουν το προβάδισμα ως το 15-12 και το 17-15 της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο τα Σφυριά προηγήθηκαν με 21-15 για να απαντήσουν ο Χρηστιάς με τον Δαββέτα για το 21-22 της ομάδας τους και να πάμε στο ημίχρονο στο 27-27. Στην 3η περίοδο η Oklaχώμα Thunder έτρεξε σερί για να προσπεράσει με 29-37, με τον Σιαμαντά να απαντά και να μειώνει σε 33-40, πριν ένα ακόμα 0-10 από την Oklaχώμα Thunder με τον Τσάπαλο φέρει το ματς στο 33-50. Ο Σαμέρας μείωσε με τον Δαββέτα να γράφει το 47-53, πριν τα Σφυριά με Σαμέρα και Τσούκα κλείσουν το ματς στο 51-63.

Για τους νικητές ο Φασιας είχε 17 πόντους, ο Τσάπαλος Φ. 12, ο Βολτέας 11, ο Δαββέτας 10, ο Χρηστιάς 7. Για τα Σφυριά ο Τσούκας είχε 13 πόντους, ο Σιαμαντάς 9, ο Μακρής με τον Ρουμπη και τον Σαμέρα από 7.

Τα Σφυριά (Σαμέρας Κ.): Σιαμαντάς Α. 9 (1), Ρουμπης Ν. 7 (1), Τσουκας Α. 13, Σαμέρας Κ. 7 (1), Μουρτζος Δ. 6, Σπηλιωτακόπουλος Α., Τσίτος Σ., Μακρής Π. 7 (1), Λιβάνιος Σ. 2.

Oklaχώμα Thunder (Τσάπαλος Φ.): Βολτέας Α. 11 (3), Χρηστιάς Α. 7 (1), Τσάπαλος Φ. 12, Φασιας Λ. 17 (1), Δαββέτας Α. 10 (2), Τσάπαλος Μ. 6.