Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Celtics, Ρούκουνες, River, Peronia!

Νίκες για Celtics, Ρούκουνες, River, Peronia!

Οι Over the River κέρδισαν με 83-76 τους Byron Celtics στον 1ο όμιλο του Stars Battle, ενώ επικράτησαν και με 93-88 κόντρα στα Peronia B.C., με τους Byron Celtics να επικρατούν με 88-45 των ΚΚ Σπλιτς. Οι Ρούκουνες νίκησαν με 61-59 τους ΚΚ Σπλιτς, ενώ τα Peronia B.C. κέρδισαν δύσκολα στην παράταση με 83-76 τους Κέρβερους.

Byron Celtics – Over The River 76-83

Οι Over the River κέρδισαν τους Byron Celtics με 76-83 με το ματς να ξεκινά με 5-2 από τον Γιουβεντίδη, για να απαντήσουν ο Αθανασούλας με τον Πέτρου για το 5-7. Ο Πέτρου έφερε τον αγώνα στο 7-10, με τον Γιουβεντίδη και τον Σαχινίδη να σκοράρουν για το 13-12. Ο Αθανασούλας απάντησε για το 18-23 της ομάδας του, με τον Αγγελόπουλο να μειώνει και τον Γιουβεντίδη να φέρνει το ματς στο 24-25 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Ο Αθανασούλας απάντησε για το 26-30 και το 29-33, με τον Σαχινίδη να ισοφαρίζει τον αγώνα στο 33-33. Η Ιωαννίδου σκόραρε για τους Over the River με τον Σαχινίδη και τον Πίσκου να φέρνουν την ομάδα τους στο 40-38. Ο Σαχινίδης με τον Γιουβεντίδη έφεραν το ματς στο 48-45 με το ημίχρονο να κλείνει στο 48-48. Στην επανάληψη ο Μανιατόπουλος με τον Γιουβεντίδη σκόραραν για το 55-48, με τον Αθανασούλα να απαντά με 8 μαζεμένους πόντους για το 55-56. Ο Μάντζαρης έφερε την ομάδα του στο 58-59, με τον Πέτρου και τον Αθανασούλα να γράφουν το 58-63, πριν απαντήσουν ο Καλογερόπουλος με τον Αγγελόπουλο για το 63-65. Η περίοδος έκλεισε στο 65-70 από τον Μάντζαρη, που έγραψε και το 68-74 στο 4ο δεκάλεπτο. Οι Byron Celtics ισοφάρισαν τον αγώνα με Μανιατόπουλο και Γιουβεντίδη, 74-74, με τον Γιουβεντίδη να απαντά και στο καλάθι του Αθανασούλα για το 76-76. Όμως, ο Μάντζαρης ήταν που σκόραρε και έφερε τους Over The River στο 76-83 και τη νίκη.

Για τους νικητές ο Αθανασούλας είχε 34 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μάντζαρης 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Πέτρου 11 πόντους, ο Τοπαλιδης 10 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Byron Celtics ο Γιουβεντίδης είχε 30 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μανιατόπουλος 16 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Σαχινίδης 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ.

Peronia B.C. – Over The River 88-93

Οι Over The River κέρδισαν τα Peronia B.C. με 88-93 με το ματς να ξεκινά με 4-6 για τους νικητές για να απαντήσουν τα Peronia B.C. για το 8-6 με τον Σταματόπουλο και τον Κομνηνό. Ο Μάντζαρης με τον Αθανασούλα σκόραραν για το 10-13 των Over The River, με τον Γκικα να ισοφαρίζει σε 15-15 και να κλείνει την περίοδο στο 18-17. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κομνηνός έφερε την ομάδα του στο 22-17, με τον Αθανασούλα, τον Παπαδόπουλο και τον Νταφόπουλο να απαντούν για το 22-26 των Over The River με 0-9 σερί. Μετά το καλάθι του Λαγιου, ο Μάντζαρης έφερε τους Over The River στο 26-33, για να απαντήσει ο Παρασιδης για το 33-37 και να κλείσει το ημίχρονο στο 35-40. Στην επανάληψη ο Μάντζαρης σκόραρε για το 41-47 των Over The River, με τον Παρασίδη να απαντά, πριν ο Αθανασούλας φέρει την ομάδα του στο 44-52. Ο Τζεβρενίδης σκόραρε για το 49-52, με τον Μάντζαρη να γράφει το 51-58 και τον Νταφόπουλο να φέρνει τους Over The River στο 56-65. Ο Λαγιος με τον Γκίκα μείωσαν σε 61-67, με τον πρώτο να ισοφαρίζει το ματς στο 69-69. Στην 4η περίοδο τα Peronia B.C. πήραν το προβάδισμα με 71-69 και 74-71 με τον Παρασίδη και τον Τζεβρενίδη, για να απαντήσει ο Αθανασούλας και πάλι για το 76-77. Ο Αρβανίτης ισοφάρισε σε 80-80 με τον Αθανασούλα και τον Νταφόπουλο να φέρνουν την ομάδα τους στο 82-90, για να μειώσουν στο τέλος τα Peronia B.C. σε 88-93 με τον Τζεβρενίδη.

Για τους νικητές ο Αθανασούλας είχε 38 πόντους, 21 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Μάντζαρης 33 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Νταφόπουλος 11 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 9 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τα Peronia B.C. ο Παρασίδης είχε 21 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τζεβρενίδης 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Λαγιος 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Γκίκας 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Σταματόπουλος 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

ΚΚ Σπλιτς – Byron Celtics 45-88

Οι Byron Celtics κέρδισαν με 45-88 τους ΚΚ Σπλιτς με το ματς να ξεκινά με 4-2 για τους ΚΚ Σπλιτς από τον Πλεξουσάκη για να απαντήσουν για το 4-8 ο Γιουβεντίδης με τον Λοράνδο. Ο Πλεξουσάκης με τον Διάκο Ν. σκόραραν για το 9- με τους Byron Celtics να τρέχουν ένα σερί 0-26 για να ξεφύγουν με 9-35, με τον Γιουβεντίδη, τον Μανιατόπουλο, τον Σαχινίδη και τον Αγγελόπουλο πρωταγωνιστές στην επίθεση. Ο Πλεξουσάκης με τον Σαρρή Π. και τον Διάκο Γ. απάντησαν για το 18-35, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 23-40 από τον Παρασκευόπουλο και τον Διάκο Γ.. Στην επανάληψη ο Γκίκας με τον Πίσκου σκόραραν για το 23-47, με τον Γκίκα και τον Λοράνδο να σκοράρουν για το 25-57 των Byron Celtics. Οι ΚΚ Σπλιτς μείωσαν με Σαρρή Σ. και Παρασκευόπουλο σε 30-57, για να κλείσει η περίοδος στο 30-63 από τον Αγγελόπουλο. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Λοράνδος με τον Πίσκου έφεραν τους Byron Celtics στο 33-71, με τον Πλεξουσάκη να απαντά για το 38-71. Οι Byron Celtics σκόραραν με τον Μανιατόπουλο για το 38-77, ενώ ο Διάκος Ν. απάντησε για το 43-77. Ο Γιουβεντίδης σκόραρε για το 43-81, με τον Καλογερόπουλο και τον Γιουβεντίδη να κλείνουν το ματς στο 45-88.

Για τους νικητές ο Λοράνδος είχε 19 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Γιουβεντίδης 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μανιατόπουλος 12 πόντους, ο Γκίκας 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και ο Αγγελόπουλος 10 πόντους. Για τους ΚΚ Σπλιτς ο Πλεξουσάκης είχε 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Διάκος Γ. 9 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Διάκος Ν. 7 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ρούκουνες – ΚΚ Σπλιτς 61-59

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τους ΚΚ Σπλιτς με 61-59 με το ματς να ξεκινά με 3-7 και 5-9 για τους ΚΚ Σπλιτς για να απαντήσουν οι Ρούκουνες με τον Ιριώτη και τον Καλτσή για το 11-9, ενώ ο Μουρίκης έφερε τον αγώνα στο 15-11 και ο Καλτσής στο 17-11. Ο Πλεξουσάκης απάντησε για το 19-15 με την περίοδο να κλείνει στο 21-18. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Ρούκουνες σκόραραν για το 29-19 με τον Γράψα και τον Νικολετάκη, για να απαντήσουν ο Σαρρής Π. με τον Διάκο Ν. για το 33-28 και να πλησιάσουν οι ΚΚ Σπλιτς στο 34-33. Ο Νικολετάκης απάντησε για το 36-33, με τους Ρούκουνες να κλείνουν το ημίχρονο στο 43-34. Στην επανάληψη οι ΚΚ Σπλιτς μείωσαν σε 45-39, με τον Διάκο Γ. να φέρνει το ματς στο 45-41 και τους ΚΚ Σπλιτς να προσπερνούν με 45-47 και 47-49 στο 30ο λεπτό με τον Σαρρή Σ.. Στην 4η περίοδο οι ΚΚ Σπλιτς προηγήθηκαν με 47-53, για να απαντήσουν οι Ρούκουνες για το 58-53 με τον Νικολετάκη, τον Μουρίκη και τον Πολίτη, και να φτάσουν λίγο μετά στο 61-55. Οι ΚΚ Σπλιτς πλησίασαν ως το 61-59 με τον Διάκο Ν. αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν το ροζ φύλλο στο τέλος.

Για τους νικητές ο Νικολετάκης είχε 23 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Πολίτης 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μουρίκης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Καλτσής 8 πόντους, ο Γράψας 7 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους ΚΚ Σπλιτς ο Διάκος Ν. είχε 16 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Πλεξουσάκης 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Σαρρής Π. 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Διάκος Γ. 9 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Peronia B.C. – Κέρβεροι 83-76παρ.

Τα Peronia B.C. κέρδισαν τους Κέρβερους με 83-76 στην παράταση με το ματς να ξεκινά με 2-13 για τους Κέρβερους με τον Σκληράκη και τον Μαντέλο, για να απαντήσει ο Τζεβρενίδης, 6-13. Ο Παπακώστας έφερε τον αγώνα στο 6-16, με τον Μαντέλο να γράφει το 8-18, πριν ο Γκίκας με τον Σταματόπουλο μειώσουν σε 13-20. Οι Κέρβεροι πήγαν το 13-22 με τον Παπακώστα, για να μειώσουν τα Peronia B.C. στο 17-22 με τον Γκίκα. Ο Μαντέλος με τον Σκληράκη έφεραν τον αγώνα στο 18-27, ενώ ο Θεοδώρου σκόραρε για το 20-30 λίγο μετά και ο Μαντέλος έγραψε το 24-34, πριν ο Θεοδώρου γράψει το +13 για τους Κέρβερους. Ο Σταματόπουλος μείωσε, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Μαντέλο στο 26-39. Στην επανάληψη τα Peronia B.C. μείωσαν σε 33-39 με τον Λαγιο και τον Κομνηνό, ενώ οι δυο τους ήταν που έφεραν το ματς στο 38-41 λίγο μετά. Ο Τζεβρενίδης με τον Σταματόπουλο σκόραραν για το 43-44, για να κρατήσουν το προβάδισμα οι Κέρβεροι, 45-49 με τον Σκληράκη. Τα Peronia B.C. απάντησαν και πάλι, ο Τζεβρενίδης τα έφερε στο 50-49 και λίγο μετά στο 55-52, πριν ο Μαντέλος σκοράρει για το 55-55 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Κέρβεροι πήραν το προβάδισμα με τον Παπακώστα, για να απαντήσει ο Σταματόπουλος για το 61-62. Ο Μιχαηλίδης με τον Κανέλλο έφεραν την ομάδα τους στο 63-69, αλλά ο Τζεβρενίδης με 6 μαζεμένους πόντους ισοφάρισε τον αγώνα σε 69-69 οδηγώντας το ματς στην παράταση. Εκεί οι Κέρβεροι προηγήθηκαν με 69-71, αλλά ο Τζεβρενίδης με τον Αρβανίτη απάντησαν με ένα 10-1 σερί για τα Peronia B.C., για το 79-72, με τα Peronia B.C. να κρατούν το προβάδισμα ως το τέλος για το 83-76.

Για τους νικητές ο Τζεβρενίδης είχε 33 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Σταματόπουλος 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Λαγιος 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Γκίκας 9 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Για τους Κέρβερους ο Μαντέλος είχε 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, ο Σκληράκης 22 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Παπακώστας 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μιχαηλίδης 8 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κανέλλος 8 πόντους και 3 ασίστ.