Home / ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2015 / Επέζησαν οι Λιθουανοί, άντεξαν οι Σέρβοι

Επέζησαν οι Λιθουανοί, άντεξαν οι Σέρβοι

Σερβία και Λιθουανία, μαζί με τη Γαλλία και την Ισπανία είναι οι ομάδες της τετράδας του Ευρωμπάσκετ. Οι Γάλλοι επικράτησαν με 84-70 επί της Λετονίας (για να τη στείλουν στην Ελλάδα σήμερα στις 17:00), οι Σέρβοι τα κατάφεραν στην 4η περίοδο κόντρα στους σκληρούς Τσέχους, 89-75, ενώ οι Λιθουανοί κέρδισαν στην παράταση τους Ιταλούς με 95-85. Τα ημιτελικά ξεκινούν την Πέμπτη με φόντο τον ευρωπαϊκό θρόνο και τους Γάλλους να είναι ακόμα μέσα στο παιχνίδι για να υπερασπιστούν τον τίτλο τους.

Στην 3η περίοδο κέρδισαν οι Γάλλοι τους Λετονούς, το επιμέρους 16-7 ήρθε με τους Λετονούς να έχουν 2/18 εντός παιδιάς, την ώρα που είχαν 17/28 στο πρώτο ημίχρονο. Σε ένα ματς που οι δυο ομάδες τα έσπασαν από το τρίποντο, 23% οι Γάλλοι, 29% οι Λετονοί με 3/13 και 6/21 αντίστοιχα, η ποιότητα της Γαλλίας άρχισε να ξεχωρίζει όσο περνούσε η ώρα και έκαναν τις απαραίτητες προσαρμογές στον τρόπο που έπαιζαν οι Λετονοί στην επίθεση. Ο Πάρκερ είχε 18 πόντους και 6 ασίστ με 5/17 εντός παιδιάς, ο Ντιο 14 πόντους με 7/12, ο Γκομπέρ 13 και 6 ριμπάουντ, ο Λοβέρν 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ντε Κολό 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Οι Γάλλοι μοιάζουν να πατάνε καλύτερα στο παρκέ με κάθε ματς που περνάει και η αλήθεια είναι ότι ο χρόνος λειτουργεί υπέρ τους, αφού παίζουν μπροστά σε 26.000 οπαδούς τους σε κάθε ματς.

Οι Σέρβοι τα βρήκαν μπαστούνια με τους Τσέχους, μετά από 3 περιόδους το σκορ ήταν 67-63 και οι Τσέχοι πάλευαν ακόμα, μην αφήνοντας τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν από το ξεκίνημα. Η 4η περίοδος ξεκίνησε με 8-1 για τους Σέρβους, που έτσι ανέβασαν τη διαφορά στους 11 πόντους, 75-64. Οι Τσέχοι πλησίασαν ως το 77-70 περίπου στο πεντάλεπτο, αλλά ένα 10-2 σε ένα δίλεπτο από τους Σέρβους καθάρισε τον αγώνα και έστειλε την ομάδα του Τζόρτζεβιτς στην τετράδα.

Ο Τεόντοσιτς έκανε εκπληκτικό παιχνίδι με 12 πόντους και 14 ασίστ, κερδίζοντας και 6 φάουλ, ο Έρτσεγκ είχε 20 πόντους και +17 στη διαφορά πόντων, ο Μπογκντάνοβιτς μόλις 6 πόντους αλλά +23 στη διαφορά πόντων, ο Ραντούλιτσα 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μπιέλιτσα έκανε double-double με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ενώ ο Μάρκοβιτς είχε 11 πόντους και 4 ασίστ (απ’ την άλλη ο Βέσελι είχε 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 κερδισμένα φάουλ με 10/12 εντός παιδιάς). Οι Σέρβοι σούταραν με 73% στα δίποντα και δείχνουν πολύ ισχυροί. Πλέον απέχουν ένα ματς από τον τελικό.

Μπροστά τους σε αυτό το ματς θα βρουν τους Λιθουανούς, αφού ο Γιόνας Καζλάουσκας κατάφερε για 3η συνεχόμενη φορά να φέρει την ομάδα του στην τετράδα Ευρωμπάσκετ. Το έκανε το 2009 με την εθνική μας (χάλκινο), το έκανε το 2013 με τους Λιθουανούς (ασημένιο), δεν ήταν σε εθνική ομάδα το 2011, και φέτος θα έχει ξανά την ευκαιρία να διεκδικήσει μετάλλιο, παρά το ότι η ομάδα του παρατάχθηκε με πολλές απουσίες στη διοργάνωση.

Μετά το ματς ο Καζλάουσκας είπε ότι «αυτή ήταν η πρώτη φορά στη διοργάνωση που ξεκινήσαμε την προετοιμασία για έναν αγώνα σχεδιάζοντας πρώτα την επίθεση και όχι την άμυνα. Η Ιταλία σκοράρει πάντα πάνω από 80 πόντους και πριν το ματς είπαμε ότι πρέπει να σκοράρουμε παραπάνω αν είναι να κερδίσουμε».

Και σκόραραν. Έφτασαν τους 79 πόντους στην κανονική διάρκεια, για να πάρουν τον έλεγχο στην παράταση. Μετά από ένα φόλοου του Γκαλινάρι για το 81-81, οι Λιθουανοί με 2/2 βολές και ένα τρίποντο του Καλνιέτις πήγαν στο 86-81. Οι Ιταλοί γκρίνιαξαν πολύ για επιθετικό φάουλ του Καλνιέτις στον Χάκετ πριν το τρίποντο, αλλά η αλήθεια είναι ότι στην κίνηση του χεριού του Καλνιέτις ο Χάκετ φεύγει υπερβολικά θεατρικά 4-5 μέτρα πίσω και ξαπλώνεται στο παρκέ, δύσκολα με τέτοια παράσταση να κέρδιζε επιθετικό φάουλ. Μετά το 81-81 οι Ιταλοί είχαν 1/5 σουτ, 1 λάθος και 2/2 βολές και παραδόθηκαν.

Την ευκαιρία τους την είχαν χάσει στο τέλος της κανονικής διάρκειας του ματς, όταν από 74-70 είχαν ισοφαρίσει και από 79-76 είχαν ξαναϊσοφαρίσει με καλάθι του Γκαλινάρι. Έβγαλαν και την άμυνα στα 11 δευτερόλεπτα, αλλά τα θαλάσσωσαν στην επίθεση, όταν η μπάλα έφτασε στον Μπελινέλι στο τρίποντο δεν έμενε χρόνος και εκείνος απλώς πέταξε την μπάλα προς την μπασκέτα, αφού πρώτα ο Τζεντίλε είχε την έμπνευση να κατέβει με το πάσο του το γήπεδο και να κλειστεί στη γωνία από δύο Λιθουανούς πριν πετάξει την μπάλα στο τρίποντο.

Οι Ιταλοί είχαν 16 ασίστ έναντι 28 των Λιθουανών, αλλά έκαναν μόλις 4 λάθη στο σαραντάλεπτο (ίσως επειδή δεν έδιναν πάσες). Ο Μπελινέλι είχε 18 πόντους αλλά με 3/11 τρίποντα, ο Γκαλινάρι 17 με 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μπαρνιάνι 21 πόντους και 5 ριμπάουντ. Η πρόκληση για τους Ιταλούς είναι ότι έπαιζαν ως τις 12 το βράδυ της Τετάρτης και στις 19:30 το απόγευμα της Πέμπτης θα ξαναπαίξουν, με τους Τσέχους για το 5-8, λόγω του φοβερού προγράμματος του Ευρωμπάσκετ.

Οι Λιθουανοί έχουν μια μέρα ξεκούρασης, κάποιοι την χρειάζονται, ο Μασιούλις έπαιξε 41 λεπτά και είχε 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, με 8/14, ο Καλνιέτις έπαιξε 40 λεπτά και είχε 14 πόντους και 11 ασίστ, ο Βαλανσιούνας 38 λεπτά και είχε 26 πόντους και 15 ριμπάουντ με 11/13 εντός παιδιάς.

Μπροστά μας οι δυο ημιτελικοί, αλλά και τα πολύ ενδιαφέροντα ματς του 5-8 για το προολυμπιακό. Όλοι οι αγώνες, εκτός από τον «ξενέρωτο» του 5-6 που δεν θα γίνει καν θα είναι φωτιά στο εξής, με εκείνον του 7-8 να κρίνει τη διαφορά ανάμεσα στο κάτι και το τίποτα, αφού ο 8ος… μπήκε τσάμπα στην οκτάδα, μιας και μόνο οι 7 πρώτοι παίρνουν εισιτήριο για Ολυμπιακούς ή προολυμπιακό.

Η κούπα του Παού!

Η Ισπανία κατέκτησε το χρυσό στο Ευρωμπάσκετ του 2015 κερδίζοντας με 80-63 στον τελικό τη …