Home / ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2015 / Κουτσά στραβά προολυμπιακό – αντίο από Σπανούλη

Κουτσά στραβά προολυμπιακό – αντίο από Σπανούλη

Η εθνική κέρδισε με 97-90 τους Λετονούς και κατέκτησε την 5η θέση στο Ευρωμπάσκετ, ολοκληρώνοντας τη συμμετοχή της σε αυτό, αφού πήρε την πρόκριση για το προολυμπιακό τουρνουά του 2016 (δεν γίνεται αγώνας για τις θέσεις 5-6). Μετά το ματς με τη Λετονία ο Βασίλης Σπανούλης δακρυσμένος ανακοίνωσε την αποχώρησή του από την εθνική ομάδα, κλείνοντας έτσι έναν τεράστιο κεφάλαιο για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Η εθνική κατάφερε να χρυσώσει το χάπι στο ματς κατάταξης (ουσιαστικά πρόκρισης στο προολυμπιακό), μετά από έναν εντελώς παράλογο αγώνα, στον οποίο οι άμυνες δεν είχαν την τιμητική τους. Η Λετονία προσπαθούσε να κερδίσει το ματς, αλλά η Ελλάδα είχε την κλάση να πάρει την αναμέτρηση, έστω κι αν δεν μπόρεσε να βρει διάθεση να πιέσει στην άμυνα (δέχτηκε 90 πόντους), έστω κι αν κατά διαστήματα έμοιαζε να σκέφτεται το πού έπρεπε να είναι και όχι το πού πραγματικά είναι. Οι Λετονοί έκαναν δύο σερί στο ματς, ένα 0-12 στο πρώτο δεκάλεπτο για να προηγηθούν με 5-16 και ένα 0-24 στη 2η και 3η περίοδο για να φτάσουν από το 37-28 ως το 37-52. Κάπου στο ενδιάμεσο η Ελλάδα είχε τρέξει ένα επιμέρους 23-4 για να πάει από το 14-24 στο 37-28. Ενώ στην 3η περίοδο, όταν μείναμε πίσω με 17 πόντους στο 39-56 καταφέραμε να απαντήσουμε με σερί 26-5 για να πάμε στο 65-61. Από εκεί και πέρα η Ελλάδα κράτησε ως το τέλος το προβάδισμα για να πάρει και την 5η θέση.

Το παιχνίδι δεν έβγαζε ιδιαίτερο νόημα
, νομίζω οι εναλλαγές από το -11 ως το +9 και ξανά στο -17 για να πάμε μετά στο +11, το δείχνουν αυτό σε μεγάλο βαθμό. Η Ελλάδα ήταν απογοητευμένη, δεν έπαιζε άμυνα, αυτό βοήθησε τη Λετονία να βγάζει καλές επιθέσεις, τουλάχιστον για όσο η εθνική μας σκεφτόταν την ήττα από τους Ισπανούς. Στο 2ο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν και η Ελλάδα μπορεί να μην έπαιξε φοβερή άμυνα, αλλά τουλάχιστον ήλεγξε το ματς, έπαιξε πολύ καλά επιθετικά, έδειξε ότι τη χωρίζει χάσμα με τη Λετονία και πήρε τη νίκη, όπως όφειλε να κάνει, για να έχει συνέχεια το επόμενο καλοκαίρι η προσπάθεια που γίνεται να επιστρέψουμε στην ελίτ, χωρίς να χρειαστεί να παρακαλάμε για wild card.

Στο παιχνίδι η Ελλάδα σούταρε μόλις με 46% στα δίποντα, αλλά είχε 48% στα τρίποντα και 89% στις βολές (ναι, τώρα που έφυγε το άγχος του μεταλλίου δεν χάναμε βολή με τίποτα, είχαμε 31/35). Η Λετονία είχε 71% στα δίποντα (η έλλειψη άμυνας που λέγαμε), αλλά είχε 8/29 τρίποντα και 28%. Τα ριμπάουντ ήταν ισορροπημένα (34-31 με ίδια επιθετικά), οι ασίστ 19-24 και τα λάθη 16-16. Η Ελλάδα είχε μόλις 6 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε 13 στο δεύτερο και 7/10 τρίποντα (στα τελευταία 17 λεπτά). Οι δυο ομάδες πέτυχαν 58 πόντους από λάθη αντιπάλου στο ματς (αδιανόητο νούμερο, 32 οι Λετονοί, 26 εμείς).

Η εθνική έκλεισε το τουρνουά με τον ίδιο τρόπο όπως έπαιζε ως τώρα. Περπέρογλου, Παπανικολάου και Μάντζαρης δεν έπαιξαν καν, ενώ ο Καϊμακόγλου έπαιξε 4 λεπτά. Πάλι, δηλαδή, με ρόστερ 8 ατόμων, με τις αλλαγές να μη γίνονται ούτε καν όταν οι Λετονοί έτρεχαν το 0-24 σερί τους. Τέλος πάντων, το τουρνουά τελείωσε, θα πρέπει να γίνει μια μεγάλη συζήτηση για το μέλλον του πάγκου της εθνικής, αν και νομίζω ότι η ομοσπονδία δεν είναι διατεθειμένη να προχωρήσει σε αλλαγές, αλλά είναι ικανοποιημένη από την κατάσταση και τη θέση.

Στο ματς ο Μπουρούσης είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 κερδισμένα φάουλ, ο Σπανούλης στο κύκνειο άσμα του με την εθνική 16 πόντους, 4 ασίστ, ο Καλάθης 15 πόντους, 5 ασίστ, ο Αντετοκούνμπο 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Ζήσης 12 πόντους. Εκτός από τον Σπανούλη και ο Μπουρούσης είπε ότι σκέφτεται να αποχωρήσει από την εθνική, αλλά ότι δεν έχει πάρει ακόμα την απόφασή του.

Οι Λετονοί είχαν τον Γιανισένοκς σε μεγάλη μέρα, 22 πόντοι με 5/5 τρίποντα και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Μέγιερις με τον Μπέρτανς είχε από 14 πόντους και ο Μέιερς 13.

Το Ευρωμπάσκετ τελείωσε με την εθνική μας να έχει 7-1, αλλά αυτή η μία ήττα είναι που θα μας στοιχειώνει για ακόμα ένα χρόνο. Πρέπει κάποια στιγμή να δείξουμε και πάλι θάρρος και να πετύχουμε στα νοκ άουτ. Το μόνο που κρατάμε είναι το εισιτήριο για το προολυμπιακό και μία χρονιά για να ανασκουμπωθούμε ώστε του χρόνου να πάμε για κάτι καλύτερο. Αν γίνουν και οι αλλαγές που πρέπει, τότε ακόμα καλύτερα. Συνολικά, μαζί με το εισιτήριο, η μεγαλύτερη στιγμή του Ευρωμπάσκετ ήταν η αποχώρηση του Βασίλη Σπανούλη από την εθνική, μετά από μια πλούσια καριέρα 144 αγώνων. Η επόμενη σελίδα θα αρχίσει να γράφεται το καλοκαίρι του 2016, ας ελπίσουμε να είναι ξανά επιτυχημένη για την εθνική και να μην αφήνει πικρή γεύση.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 20 (6ρ. 7κ.φ.), Ζήσης 12 (1τρ. 3ασ. 6κ.φ.), Σπανούλης 16 (2τρ. 4ασ. 4κ.φ.), Καλάθης 15 (3τρ. 3ρ. 5ασ. 2κλ.), Σλούκας 6 (3ασ.), Καϊμακόγλου, Κουφός 5 (7ρ.), Πρίντεζης 8 (2τρ. 4ρ. 2ασ.), Αντετοκούνμπο 15 (2τρ. 7ρ.).

Λετονία (Μπαγκάτσκις): Μέγερις 14 (1τρ. 6ρ.), Φρεϊμάνις 10 (5ρ.), Μπλουμς 2, Μπέρτανς 14 (3ασ.), Τίμα 6 (2τρ. 5ασ.), Γιανισένοκς 22 (5τρ. 4ρ.), Στρέλνιεκς 2 (7ασ.), Μπέρζινς 5 (4ρ.), Βετσβάγκαρς 2 (4ασ.), Μέιερς 13.

Η κούπα του Παού!

Η Ισπανία κατέκτησε το χρυσό στο Ευρωμπάσκετ του 2015 κερδίζοντας με 80-63 στον τελικό τη …