Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Εύκολες νίκες για Rocks, Miners, Χώματα!

Εύκολες νίκες για Rocks, Miners, Χώματα!

Οι Miners κέρδισαν με 76-33 τους Ξεφτιλάιζερς για τη 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης», για να πάνε στο 2-0 στον όμιλο. Στο 2-0 και οι Rocks B.C. μετά το 69-50 απέναντι στους Makrino Rebound. Δεύτερη νίκη και για τους C-Drifters, που επικράτησαν δύσκολα των Heat B.C. με 56-54. Τέλος, 1η νίκη για τα Χώματα, 73-58 τους Τουβλέικερς.

Miners – Ξεφτιλάιζερς 76-33

Οι Miners κέρδισαν με 76-33 τους Ξεφτιλάιζερς με το ματς να ξεκινά με 7-2 για τους νικητές από τον Παπαδόγιαννη και τον Κωτσίδη, για να απαντήσουν οι Ξεφτιλάιζερς για το 9-6. Ο Χασομέρης σκόραρε για το 14-6, με τον Αγάθο να γράφει το 16-7 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-10. Στη 2η περίοδο οι Ξεφτιλάιζερς μείωσαν σε 16-10 με τους Miners να φέρνουν το ματς στο 20-12 με τον Αγάθο και μετά το 20-14 να τρέχουν σερί 15-0 με τον Σακαράκη, τον Κωτσίδη και τον Χρονόπουλο για το 35-14 λίγο πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη οι Miners έφτασαν στο 44-17 με τον Παπαδόγιαννη, για να απαντήσει ο Αντωνιάδης για τους Ξεφτιλάιζερς. Ο Αρβανιτέλης με τον Χασομέρη έφεραν τον αγώνα στο 56-21. Στην 4η περίοδο ο Σιουτης με τον Σακαράκη σκόραραν για το 68-27 για να φέρουν το ματς στο 7-31 πριν ο Γαδ απαντήσει για το 70-33 και το ματς κλείσει από τον Κωτσίδη στο 76-33.

Για τους νικητές ο Παπαδόγιαννης είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Κωτσίδης 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Χασομέρης 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Αγάθος 9 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Σακαράκης 9 πόντους, Αρβανιτέλης 8 πόντους. Για τους Ξεφτιλάιζερς ο Ηλιόπουλος με τον Τυπαλδο είχαν από 6 πόντους.

Rocks B.C. – Makrino Rebound 69-50

Οι Rocks B.C. κέρδισαν με 69-50 τους Makrino Rebound με το ματς να ξεκινά με 11-0 για τους νικητές από τον Παραρα και τον Παπαδάκη για να σκοράρει ο Γεωργάκης. Οι Rocks B.C. πήγαν με τον Καμαριωτάκη στο 18-2, με τον Κορναρόπουλο και τον Καμπερη να απαντούν για το 18-5. Η περίοδος έκλεισε με τον Ρηγα να σκοράρει για το 22-7 και τον Λαζάρου να φέρνει το ματς στο 24-7. Ο Σταυρόπουλος με τον Κορναρόπουλο απάντησαν για το 27-13, με τον Ρηγα να γράφει το 32-16. Ο Σταυρόπουλος μείωσε σε 32-23 για την ομάδα του, ενώ ο ίδιος έκλεισε το ημίχρονο στο 34-25. Στην επανάληψη ο Γεωργάκης σκόραρε για το 36-27 με τον Παπαευαγγέλου να απαντά για το 39-27. Ο Κορναρόπουλος ήταν που έριξε τη διαφορά στους 8 πόντους, 41-33, με τον Μποτοζή να απαντά για το 49-33 και το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 52-36 από τον Λαζάρου. Στην 4η περίοδο ο Ρήγας έφερε τον αγώνα στο 54-36, με τον Γκιουλφέση και τον Μποτοζή να σκοράρουν για το 60-39. Ο Σταυρόπουλος με τον Κορναρόπουλο απάντησαν για το 62-44, με τον Μποτοζή και τον Παραρά να φέρνουν το ματς στο 66-44 και το παιχνίδι να κλείνει από τον Καμπερη στο 69-50.

Για τους νικητές ο Μποτοζής είχε 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Παραράς 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ρήγας 9 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Παπαδάκης 9 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Makrino Rebound ο Σταυρόπουλος είχε 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Κορναρόπουλος 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Heat B.C. – C-Drifters 54-56

Οι C-Drifters κέρδισαν με 54-56 τους Heat B.C. με το ματς να είναι οριακό σε όλη του τη διάρκεια. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 14-16 για τους C-Drifters στο πρώτο δεκάλεπτο και αυτοί οι δυο πόντοι διαφοράς ήταν που χώριζαν τις δυο ομάδες ως και το τέλος του αγώνα, αφού όλα τα υπόλοιπα δεκάλεπτα έληξαν ισόπαλα! Το 15-15 στη 2η περίοδο ματς έφερε στο 29-31 του ημιχρόνου, ενώ το 17-17 στην 3η περίοδο έγραψε το 46-48, με τους C-Drifters να αντέχουν ως το τέλος, 8-8 στην 4η περίοδο και νίκη με 54-56.

Για τους νικητές ο Κουτέλας Π. είχε 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μπουρίτης 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κουτέλας Χ. 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Τσαγκουρνός 11 πόντους. Για τους Heat B.C. ο Μανισαλης είχε 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Καρατζάς 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Αρβανιτάκης 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τουβλέικερς – Χώματα 58-73

Τα Χώματα κέρδισαν με 58-73 τους Τουβλέικερς κάνοντας fair play στην 4η περίοδο, όταν οι αντίπαλοί τους έμειναν με 4 παίκτες λόγω τραυματισμού 2 αθλητών τους. Το ματς ξεκίνησε με 0-8 για τους νικητές από τον Γκάτση Σ. και τον Τσελια, για να απαντήσει ο Βαλαξης. Ο Τσέλιας έφερε το ματς στο 3-13 μαζί με τον Μπιρη, με τον Μπαλασκα και τον Βαλαξη να μειώνουν σε 8-17. Τα Χώματα με τον Μπιρη και τον Ελευθερόπουλο πήγαν στο 8-23 με την περίοδο να κλείνει από τον Μπαλάσκα. Στο 2ο δεκάλεπτο τα Χώματα έτρεξαν σερί 0-8 με τον Μπιρη και τον Κατσιράκη ως το 10-31, για να το διακόψει ο Λιβαδας. Ο Βαλαξης έγραψε το 14-34 με τον Αλοναρίτη να σκοράρει για το 25-36. Ο Αραπος ήταν που έκλεισε το ημίχρονο στο 25-42 για τα Χώματα με τον Γκατση Σ. και τον Τσέλια να γράφουν το 25-47 στην 3η περίοδο. Στο 33-47 μείωσαν οι Τουβλέικερς με τον Βαλαξη, ενώ ο Μπιρης ήταν που σκόραρε για το 33-51 της ομάδας του που έφτασε με τον ίδιο στο 36-56 λίγο μετά. Ο Στουμπος μείωσε σε 40-56 με τον Τσέλια να κλείνει την περίοδο στο 40-60. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Τουβλέικερς σκόραραν για το 42-61 με τον Καραμητσο και τον Σπανό να απαντούν για το 43-67. Ο Βαλαξης με τον Λιβαδα έφεραν τους Τουβλέικερς στο 50-67 και το 55-71 λίγο μετά με τον Μαρίνο να γράφει τρίποντο για το 58-71 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Μπίρης είχε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Καραμήτσος 12 πόντους, ο Τσελιας 11 πόντους, ο Γκάτσης Σ. 9 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Τουβλέικερς ο Βαλαξής είχε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Μπαλάσκας 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μαρίνος με τον Αλοναρίτη και τον Στουμπο από 7 πόντους.