Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 3η η Dirtus, έπιασαν τους Rocks οι Zeppelin!

3η η Dirtus, έπιασαν τους Rocks οι Zeppelin!

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 82-61 τους Athens Supergrungers για την 9η αγωνιστική στον Γ όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να μείνει μόνη στην 3η θέση του ομίλου με 2 ήττες. Οι Zeppelin πέτυχαν μεγάλη νίκη στη μάχη της πρόκρισης, 61-42 επί των Rocks B.C., τους οποίους και έφτασαν στις 4 ήττες, σε ισοβαθμία στην 5η θέση του γκρουπ.

Zeppelin – Rocks B.C. 61-42

Οι Zeppelin κέρδισαν με 61-42 τους Rocks B.C. για να τους φτάσουν στην 5η θέση του γκρουπ, ανεβάζοντας το ενδιαφέρον στη μάχη της πρόκρισης. Το ματς ξεκίνησε με 8-5 για τους νικητές με τους Rocks B.C. να σκοράρουν για το 11-9 πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο 17-12. Στη 2η περίοδο το ματς πήγε στο 20-16 στο 13ο λεπτό και στο 23-18 λίγο μετά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-21. Στην 3η περίοδο οι δυο ομάδες βρέθηκαν στο 33-25 με τους Zeppelin να παίρνουν διψήφια διαφορά στη συνέχεια, 38-27 και 42-31 στο 30ο λεπτό. Η διαφορά έμεινε πάνω από τους 10 πόντους και στην 4η περίοδο, 48-35 και 54-40, με τους Zeppelin να κλείνουν το ματς στο 61-42, με το +19 να είναι μια πολύ ισχυρή διαφορά ενόψει του δεύτερου γύρου για το ενδεχόμενο ισοβαθμίας των δύο ομάδων στο τέλος.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 29 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, με 11/17 σουτ, ο Λιαπης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μιχος 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα. Για τους Rocks B.C. ο Καμαριωτάκης είχε 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Μποτοζης 9 πόντους.

Dirtus Bologna – Athens Supergrungers 82-61

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 82-61 τους Athens Supergrungers με το ματς να ξεκινά πολύ καλά για τους νικητές που προηγήθηκαν με 12-0 και 14-1. Οι Athens Supergrungers μείωσαν σε 14-5 και 16-9 λίγο αργότερα για να πάμε στο 23-9 λίγο πριν το τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο, μετά το 23-12, η Dirtus Bologna με ένα σερί 11-2 έφτασε στο 34-13 για να πάμε στο 46-15 λίγο μετά με 12-0 σερί της Dirtus Bologna. Οι Athens Supergrungers σκόραραν για το 49-18 με το ημίχρονο να κλείνει στο 51-21. Στην 3η περίοδο το ματς έμεινε στους 30 πόντους ως το 55-25 με την Dirtus Bologna να φτάσει στο 66-27 λίγο μετά. Οι Athens Supergrungers σκόραραν για το 66-30 και το 68-33 με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 73-34 πριν η Dirtus Bologna φτάσει στο +41 του 75-34 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς. Οι Athens Supergrungers αντέδρασαν και μπόρεσαν με σερί 2-27 να μειώσουν ως και στους 16 πόντους στο 77-61, με το ματς να κλείνει στο 82-61 για την Dirtus Bologna.

Για τους νικητές ο Παπουτσής είχε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σταθούσης 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Μαθιουδάκης 11 πόντους, 3 ασίστ, ο Κεντικελενης 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Γκαντατσιος 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κλεισιαρης 9 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Athens Supergrungers ο Κατσαμπανης είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Κουρτης 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Τσιπρας 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Θεοδώρου 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.