Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Αήττητοι Ρεμπελιακός-Άφοβος, δύσκολα οι Ρούκουνες

Αήττητοι Ρεμπελιακός-Άφοβος, δύσκολα οι Ρούκουνες

Ο Ρεμπελιακός πήγε στο 3-0 μετά τη νίκη του με 81-49 επί των El Barrio για την 3η αγωνιστική στον 3ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με τον Άφοβο να ακολουθεί στο 2-0 μετά το 64-35 επί της Δουρούτη. Νίκη και για τους Ρούκουνες, πολύ δύσκολα, με 42-39 επί των Beer Drinkers, για το 1-1.

Ρεμπελιακός – El Barrio 81-49

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τους El Barrio με 81-49 με το ματς να ξεκινά με 9-2 για τους νικητές από τον Κατιάκο, τον Πλεξουσάκη και τον Ηλιάκη. Η απάντηση ήρθε από τον Κολιοφωτη Κ. με τον Αρβανιτάκη να μειώνει σε 13-9. Ο Κεραμειδας Μ. σκόραρε για το 15-12 με τον Ρεμπελιακό να απαντά με Τουλικάρογλου και Σαρρή για το 22-12 στο τέλος της περιόδου. Ο Καρράς τον έφερε στο 26-12 με τον Τρωγαδη και τον Κεραμειδα Μ. να σκοράρουν για το 28-16 και τους El Barrio να μειώνουν σε 30-24 με τον Κεραμειδα Θ. και τον Κεραμειδα Μ. λίγο αργότερα. Ο Πλεξουσάκης με τον Κατιάκο έφεραν τον αγώνα στο 36-24, ενώ ο Ηλιάκης με τον Τουλικάρογλου έκλεισαν το ημίχρονο στο 42-28. Στην επανάληψη ο Ηλιάκης με τον Κατιάκο έγραψαν το 49-30 με τον Κεραμειδα Μ. και τον Αρβανιτάκη να απαντούν από μακριά για το 51-36 πριν ο Ηλιάκης με τον Τουλικάρογλου κλείσουν την 3η περίοδο στο 63-40. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κολιοφώτης Κ. σκόραρε για το 63-44 με τον Πλεξουσάκη να απαντά. Ο Κατιάκος με τον Πλεξουσάκη ήταν που έφεραν το ματς στο 78-47 για τον Ρεμπελιακό με τον Τουλικάρογλου να κλείνει το ματς στο 81-49.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Πλεξουσάκης 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Τουλικάρογλου 15 πόντους, ο Κατιάκος 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Σαρρής 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Καρράς 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Ρούκουνες – Beer Drinkers 42-39

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τους Beer Drinkers με 42-39 αντέχοντας την αντεπίθεση των αντιπάλων τους στο τέλος. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 6-2 για τους νικητές από τον Μπαο και τον Πέτρου για να απαντήσει ο Ελευθεράκος. Ο Μαλλης έφερε τους Ρούκουνες στο 11-4 στο τέλος της 1ης περιόδου και στο 13-4 αμέσως μετά με τον Τσιτσο να απαντά. Ο Πέτρου με τον Μπαο ήταν που σκόραραν για το 17-6 με το ημίχρονο να κλείνει στο 17-8 από τον Τσιτσο. Στην επανάληψη ο Τσιτσος μείωσε στους 7 πόντους και ο Αγγλόπουλος σε 20-12 λίγο μετά, αλλά οι Ρούκουνες απάντησαν για το 24-12. Οι Beer Drinkers πλησίασαν ξανά, αρχικά στο 26-16 και μετά σε 28-24 με 2-8 σερί από τον Αγγλόπουλο και τον Καραλή, για να κλείνει ο Μπαος το δεκάλεπτο στο 31-24. Στην 4η περίοδο ο Μπεκος με τον Πέτρου έφεραν τους Ρούκουνες στο 40-27 για να προσπαθήσουν στη συνέχεια οι Beer Drinkers να κλέψουν τον αγώνα, πλησιάζοντας σε 40-37 με σερί 0-10 από τον Τσιτσο και τον Ελευθεράκο. Ο Δημητρακάκης απάντησε για το 42-37 και παρά τις προσπάθειες του Ζερβα στο τέλος οι Ρούκουνες πήραν το ροζ φύλλο με 42-39.

Για τους νικητές ο Μπαος είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Πέτρου 12 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Μάλλης 6 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Beer Drinkers ο Τσιτσος είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Αγγλόπουλος 10 πόντους και 21 ριμπάουντ, ο Ελευθεράκος 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.

Άφοβος – Δουρούτη 64-35

Ο Άφοβος κέρδισε τη Δουρούτη με 64-35 παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα στο ξεκίνημα, αφού το 16-5 της 1ης περιόδου τον έβαλε στη θέση του οδηγού. Η Δουρούτη αντεπιτέθηκε στο 2ο δεκάλεπτο, κράτησε χαμηλά τον αντίπαλό της, 6-8 το σκορ στη 2η περίοδο, για να πάμε στο 22-13 του ημιχρόνου. Ο Άφοβος καθάρισε το ματς στην 3η περίοδο, όταν κράτησε τη Δουρούτη στους 3 πόντους μόλις, για να τρέξει ένα θεαματικό επιμέρους 26-3 στο δεκάλεπτο και να ξεφύγει με 48-16 στο 30ο λεπτό. Στο 4ο δεκάλεπτο το ματς είχε χαλαρώσει αρκετά με την αναμέτρηση να κλείνει στο 64-35, μετά το 16-19 της περιόδου, για να πάει ο Άφοβος στο 2-0 στο γκρουπ.

Για τους νικητές ο Καραντζούνης είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Λαμπρινος 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Λοράνδος 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Τσικολας 9 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τη Δουρούτη ο Μπακελας είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ζησιδης 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.