Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 1η νίκη για Filoiadelfia 76ers, αήττητοι Run ‘n’ Gun, Shooting Stars

1η νίκη για Filoiadelfia 76ers, αήττητοι Run ‘n’ Gun, Shooting Stars

Οι Filoiadelfia 76ers πέτυχαν την 1η τους νίκη στον 10ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» επικρατώντας των Greek BB Mambas με 44-40 για την 3η αγωνιστική. Οι Run ‘n’ Gun και οι Shooting Stars συνέχισαν αήττητοι φτάνοντας στo 3-0 στο γκρουπ, με τους πρώτους να επικρατούν με 88-63 των Athens Supergrungers και τους δεύτερους να κερδίζουν με 63-58 τους LA Stripers.

LA Stripers – Shooting Stars 58-63

Οι Shooting Stars κέρδισαν τους LA Stripers με 58-63 για να παραμείνουν αήττητοι με το ματς να ξεκινά καλά για τους νικητές, 0-7 από τον Σταμάτη και τον Σαλτούρο. Μετά την απάντηση του Γαλιατσου ο Σταύρου έγραψε το 2-13 για τους Shooting Stars με τον Γαλιατσο και τον Σερετη να κλείνουν την περίοδο στο 6-15 και τους LA Stripers να πλησιάζουν στο 10-15 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Ιορδάνου έγραψε το 13-17 λίγο μετά με τον Σταμάτη και τον Ζαφειράτο να απαντούν για το 15-27 με σερί 2-10 για τους Shooting Stars. Ο Καπιρης μείωσε σε 19-28 λίγο πριν το ημίχρονο, με τους Shooting Stars να μπαίνουν δυνατά στο 3ο δεκάλεπτο και με τον Σταύρου να φτάνουν στο 19-35.. Ο Σαλτούρος έγραψε το 21-38 με τον Γαλιατσο να απαντά για το 25-40. Ο Δαγκλης με τον Ιορδάνου μείωσαν σε 30-42 για τους LA Stripers, αλλά ένα 0-7 έφερε τους Shooting Stars στο 30-49 με τον Σταμάτη και τον Σταύρου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αχιλλιας μείωσε σε 34-49, με τη διαφορά να ανεβαίνει και πάλι στους 18 πόντους από τον Σταύρου, 35-53. Ο Ιορδανου μείωσε σε 40-53 με τον Γαλιατσο να φέρνει τον αγώνα στο 46-54 για να απαντήσει ο Ζαφειράτος. Η διαφορά έπεσε ξανά κάτω από τους 10 πόντους από τον Καπιρη για το 50-59 με τους Shooting Stars να απαντούν για το 50-61 πριν ο Καπιρης με τον Γαλιατσο σκοράρουν για το 58-62, με τους LA Stripers να μην καταφέρνουν, όμως, να κλέψουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Σταύρου είχε 23 πόντους, 16 ριμπάουντ και 2 τάπες, ο Σταμάτης 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ζαφειράτος 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Σαλτούρος 9 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους LA Stripers ο Γαλιατσος είχε 24 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Καπιρης 13 πόντους και 8 ριμπάουντ με 2 κλεψίματα, ο Ιορδάνου 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Filoiadelfia 76ers – Greek BB Mambas 44-40

Οι Filoiadelfia 76ers πέτυχαν την 1η τους νίκη επικρατώντας με 44-40 των Greek BB Mambas με το ματς να ξεκινά με 4-0 για τους νικητές από Λουγιάκη Κ. και Διαμαντή, για να απαντήσουν ο Σιχλιμιρης με τον Μπεμπελο για το 4-5. Οι Greek BB Mambas έφτασαν με τον Μπεμπελο στο 5-9 με τον Διαμαντη να ισοφαρίζει το ματς στο 9-9 και τον Πριτσιουλη να δίνει προβάδισμα με 11-10 στους Filoiadelfia 76ers στις αρχές της 2ης περιόδου. Ο ίδιος σκόραρε για το 13-12, με τον Μαυροειδή και τον Μπαρδουση να απαντούν για το 14-18, πριν ο Λουγιακης Χ. με τον Λουγιάκη Κ. φέρουν το ματς στο 19-19. Ο δεύτερος έγραψε και το 22-20 με το ημίχρονο να κλείνει από τον Μπαρδουση στο 22-22. Στην επανάληψη ο Διαμαντης σκόραρε για το 25-22 των Filoiadelfia 76ers με τον Λουγιακη Κ. να κρατά την ομάδα του μπροστά, 27-24. Ο Σιχλιμιρης με τον Μπεμπελο απάντησαν για το 27-28 των Greek BB Mambas αλλά ο Διαμαντης με τον Καραφυλλιδη ξανάβαλαν μπροστά τους Filoiadelfia 76ers, 31-28. Οι Greek BB Mambas ισοφάρισαν με τους Filoiadelfia 76ers να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 36-31. Στην 4η περίοδο ο Μπεμπελος με τον Σπαη σκόραραν για το 36-36, φέρνοντας το ματς στα ίσα, ενώ ο Κολλιόπουλος έγραψε το 38-38 λίγο μετά. Ένα 6-0 των Filoiadelfia 76ers από τον Διαμαντή και τον Τζανακάκη ήταν που έκρινε τον αγώνα, 44-38 για την πρώτη νίκη της ομάδας τους.

Για τους νικητές ο Διαμαντής είχε 18 πόντους, 15 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Λουγιακης Κ. είχε 10 πόντους. Για τους Greek BB Mambas ο Μπεμπελος είχε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Athens Supergrungers – Run ‘n’ Gun 63-88

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 63-88 τους Athens Supergrungers για να συνεχίσουν αήττητοι την πορεία τους στη λίγκα, με το ματς να ξεκινά με 2-6 για τους νικητές από Χιώτη και Πανδή για να απαντήσουν ο Κατσαμπανης με τον Κουρτη για το 9-8 των Athens Supergrungers. Ο Κατσαμπανης έγραψε και το 11-10 με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Καραλή και τον Χιώτη στο 11-19 και τον Πανδή να στέλνει το σερί των Run ‘n’ Gun στο 0-11 για το 11-21. Ο Χροναιος με τον Τσιπρα απάντησαν για το 17-23 με τον Κουρτη να γράφει το 23-27 πριν ο Πανδής με τον Κοντογεώργη και τον Χιώτη απαντήσουν με σερί 2-12 για το 25-39. Το ημίχρονο έκλεισε στο 30-45 με το ματς να πηγαίνει στο 33-50 στις αρχές της επανάληψης από Μοντι και Κουρτη, για να φέρει ο Καραλής το ματς στους 20 πόντους, 35-56. Ο Λιουτας απάντησε με τον Πανδή να γράφει το 39-62 λίγο μετά και μετά το καλάθι του Λιουτα τον Μόντι να κλείνει την 3η περίοδο στο 46-68. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κατσαμπανης με τον Τσιπρα σκόραραν για το 52-70 με τον Χιώτη να απαντά για το 52-76. Ο Κούρτης έγραψε το 55-76, ο Χιώτης και πάλι σκόραρε για το 57-83, με τον Κατσαμπανη και τον Κουρτη να γράφουν το 63-85 πριν κλείσει το ματς στο 63-88.

Για τους νικητές ο Χιώτης είχε 26 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Καραλής 22 πόντους, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Κοντογεώργης 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Πανδής 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Μόντι 8 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Athens Supergrungers ο Κουρτης είχε 19 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Τσίπρας 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κατσαμπανης 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες, ο Λιουτας 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Χροναίος 7 πόντους, 3 ασίστ.