Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Ανεβαίνουν Hoopers-Zeppelin, 2-0 οι Θαλασσόλυκοι!

Ανεβαίνουν Hoopers-Zeppelin, 2-0 οι Θαλασσόλυκοι!

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 63-55 τους Rocks B.C. για την 3η αγωνιστική στον Γ όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να τους φτάσουν στο 2-1 υποχρεώνοντάς τους στην πρώτη τους ήττα. Στο 2-1 και οι Zeppelin μετά το 77-62 επί των Athens Supergrungers, ενώ οι Θαλασσόλυκοι συνεχίζουν αήττητοι στο γκρουπ μετά το 63-49 επί των Gademians.

Rocks B.C. – Red Hot Chili Hoopers 55-63

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν τους Rocks B.C. με 55-63 με το ματς να ξεκινά με 2-4 από τον Φραγκογιαννη και τον Ζυγουμη, για να απαντήσουν ο Ρηγας με τον Καμαριωτάκη για το 6-5. Ο Παπαδάκης έφερε την ομάδα του στο 8-7 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 9-10. Στη 2η περίοδο ο Καμαριωτάκης έδωσε και πάλι προβάδισμα στους Rocks B.C., με τους Red Hot Chili Hoopers να απαντούν με Κρινή και Τριανταφύλλου, 11-16. Ο Ρηγας μείωσε, αλλά ο Τριανταφύλλου έφερε τους Red Hot Chili Hoopers στο 13-21, με τον Σακλαρίδη λίγο μετά να γράφει το 14-28. Ο Παπαδάκης σκόραρε για το 16-28, με το ημίχρονο να κλείνει στο 16-34 για τους Red Hot Chili Hoopers από τον Ζυγουμη και τον Φραγκογιάννη. Στην επανάληψη ο Παπαδακης μείωσε σε 19-34 με τον Καμαριωτάκη και τον Ευαγγέλου να σκοράρουν ως το 25-36. Ο Κρινής απάντησε, αλλά ο Παραράς με τον Λαζάρου έφεραν τους Rocks B.C. σε μονοψήφια απόσταση, 30-39. Ο Κρινής σκόραρε και πάλι για το 30-41, με τους Rocks B.C. να απαντούν και να φέρνουν το ματς στο 36-41 στο τέλος της 3ης περιόδου με Παπαδάκη και Ρήγα. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αυτιάς έφερε το ματς στο 41-43, με τον Σακλαρίδη να απαντά πριν οι Rocks B.C. με τον Παραρά και τον Ευαγγέλου καταφέρουν να προσπεράσουν, 47-45 ανατρέποντας διαφορά 18 πόντων. Οι Red Hot Chili Hoopers αντέδρασαν σωστά, ο Τριανταφύλλου με τον Κρινή έτρεξαν σερί 0-8 ως το 47-53, με τον Γιουλφέση να φέρνει τον αγώνα στο 51-53. Ο Παραράς σκόραρε για το 53-55, αλλά ο Φραγογιάννης με τον Τριανταφύλλου απάντησαν για το 53-61, για να δώσουν τη νίκη στους Red Hot Chili Hoopers.

Για τους νικητές ο Τριανταφύλλου είχε 18 πόντους, ο Κρινής 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες, ο Φραγκογιάννης 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Ζυγουμης 11 πόντους, 2 κλεψίματα. Για τους Rocks B.C. ο Ρηγας είχε 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Καμαριωτάκης 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Παπαδάκης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Zeppelin – Athens Supergrungers 77-62

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Athens Supergrungers με 77-62 με το ματς να ξεκινά με 2-5 για τους Athens Supergrungers από τον Τσιπρα, για να απαντήσουν ο Παπαδάτος με τον Θωμά για το 9-5 της ομάδας τους. Ο Λιουτας με τον Κατσαμπανη ισοφάρισαν, με τον Τσαντζαλή να κλείνει το δεκάλεπτο στο 15-11 για τους Zeppelin. Στη 2η περίοδο ο Τσοκος έφερε το ματς στο 17-11, με τον Κατσαμπανη και τον Κουρτη να απαντούν για το 19-16. Στο 21-18 μείωσε ο Κατσαμπανης, με τον Παπαδάτο και τον Αντωνίου να φέρνουν τους Zeppelin στο 27-18. Ο Τσίπρας έριξε τη διαφορά στους 5 πόντους, αλλά ο Αντωνίου σκόραρε για το +10 των Zeppelin, 32-22. Ο Τσιπρας απάντησε για το 32-27 μαζί με τον Κουρτη, με τον Λιουτα να κλείνει το ημίχρονο στο 34-30. Στην επανάληψη ο Κουρτης μείωσε σε 36-33, με τον Μικο και τον Αντωνίου να απαντούν για το 41-33, ενώ ο Τσαντζαλής με βολές έφερε τον αγώνα στο 45-35 λίγο μετά. Ο Κατσαμπανης μείωσε στους 5, 45-40, με τον Τσοκο και τον Τσαντζαλή να σκοράρουν για το 49-40 και το 51-43. Οι Athens Supergrungers και πάλι πλησίασαν, 51-47 με τον Κατσαμπανη λίγο πριν το τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τσαντζαλής με τον Τσοκο έφεραν τους Zeppelin στο 57-49, με τον Κατσαμπανη να μειώνει και πάλι, 57-54. Ο Τσοκος με τον Τσαντζαλή συνέχισα για το 65-54 και το 68-56, με τον Τσιπρα να μειώνει σε 68-61. Όμως, ένα 9-0 από τους Zeppelin με τον Μικο και τον Τσαντζαλή ήταν που έκρινε οριστικά το ματς, 77-61 λίγο πριν την εκπνοή.

Για τους νικητές ο Τσαντζαλής είχε 18 πόντους και 5 ασίστ, ο Μικος 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Τσοκος 17 πόντους και 5 ασίστ, ο Αντωνίου 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ. Για τους Athens Supergrungers ο Κατσαμπανης είχε 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κουρτης 14 πόντους, 3 ασίστ, ο Τσιπρας 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Λιουτας 7 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Gademians – Θαλασσόλυκοι 49-63

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν με 49-63 ους Gademians για να πάνε στο 2-0 στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 5-2 για τους Gademians από τον Αδαμόπουλο και τον Κορδα, για να απαντήσει ο Δεδες. Ο Κορδας με τον Μπιτερνα έφεραν την ομάδα τους στο 9-5, ενώ μετά την απάντηση του Καραγιαννίδη, οι Gademians έφτασαν στο 13-9. Ο Καραγιαννίδης μείωσε σε 13-11, ο Κορδας απάντησε για το 15-11, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-15, από τον Τεντομα και τον Δεδε. Στη 2η περίοδο ο Καραγιαννίδης με τον Λέντζο Γ. έφεραν το ματς στο 16-20, ενώ ο Λέντζος Γ. με τον Δέδε ήταν που σκόραραν ως το 18-28 των Θαλασσόλυκων. Ο Σιδηρόπουλος απάντησε για το 20-28, ο Αδαμόπουλος έγραψε το 21-30, με τον Λέντζο Φ. να κλείνει το ημίχρονο στο 21-32. Στην επανάληψη ο Αδαμόπουλος με τον Σιδηρόπουλος μείωσαν σε 25-32 για τους Gademians και 27-34 λίγο μετά. Ο Λέντζος Φ. απάντησε για το 27-36, με τον Τεντόμα και τον Δέδε να γράφουν το 31-40. Ο Καραγγελης μείωσε σε 33-40, με τον Αδαμόπουλο να φέρνει τον αγώνα στο 36-42. Η περίοδος έκλεισε από τον Δεδε στο 36-47, ενώ στο 4ο δεκάλεπτο Δεδες και Λέντζος Φ. σκόραραν για το 36-51. Οι Gademians απάντησαν με τον Τακμνακη για το 40-51, ο Μανάι με τον Καραγιαννίδη έφεραν την ομάδα τους στο 40-55, ενώ μετά το καλάθι του Χατζινα για το 44-57, ο Τεντόμας με τον Λέντζο Γ. έγραψαν το 44-63 για τους Θαλασσόλυκους, για να κλείσει το ματς από Σιδηρόπουλο και Καραγγελη στο 49-63.

Για τους νικητές ο Δέδες είχε 23 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Λέντζος Γ. 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ο Καραγιαννιδης 7 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Λέντζος Φ. 7 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Gademians ο Αδαμόπουλος είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Σιδηρόπουλος 9 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Μπιτερνας 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καραγγελης 7 πόντους, 10 ριμπάουντ.