Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Βραδιά ρεκόρ για Run ‘n’ Gun και Χιώτη!

Βραδιά ρεκόρ για Run ‘n’ Gun και Χιώτη!

Τα κοντέρ έσπασαν οι Run ‘n’ Gun και ο Σταμάτης Χιώτης στην 4η αγωνιστική του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», αφού με το 158-51 επί των Greek BB Mambas έκαναν νέο ρεκόρ επίθεσης και νέο ρεκόρ διαφοράς στην ιστορία της λίγκας, με τον Χιώτη να σπάει το ρεκόρ πόντων του πρωταθλήματος, σταματώντας στους 70!

Σε άλλα ματς στον 10ο όμιλο, οι Athens Supergrungers πέτυχαν μεγάλη νίκη επικρατώντας με 54-48 των Shooting Stars, οι LA Stripers κέρδισαν δύσκολα τους Τεμπελέικερς με 46-42, ενώ οι Superhonics επικράτησαν με 63-24 των Filoiadelfia 76ers.

Greek BB Mambas – Run ‘n’ Gun 51-158

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 51-158 τους Greek BB Mambas και στο ματς έσπασαν το ρεκόρ επίθεσης του πρωταθλήματος (142 πόντοι, από τον Ρεμπελιακό), αλλά και το ρεκόρ διαφοράς της λίγκας κερδίζοντας με 107 (ήταν 104 πόντοι, από τον Ρεμπελιακό). Συνδετικός κρίκος στα δύο παιχνίδια-ρεκόρ ο Κοντογεώργης, που ήταν παρών και στα δύο ρεκόρ, αγωνιζόμενος τότε στον Ρεμπελιακό και τώρα στους Run ‘n’ Gun.

Εκτός από αυτό, ο Χιώτης έσπασε το ρεκόρ πόντων του πρωταθλήματος με τους 70 που έβαλε. Ο Χιώτης είχε 70 πόντους με 30/36 δίποντα και 10/14 βολές, βελτιώνοντας κατά 17 πόντους το ρεκόρ της λίγκας (το προηγούμενο το είχε ο Σκοπελίτης από το 2013-14 με 53 με τη φανέλα της Allsafe B.C.).

Το παιχνίδι των ρεκόρ ξεκίνησε με 4-4 από τον Δελγα και τον Πανδή για να πάμε στο 10-11 με τον Μαυροειδή και τον Χιώτη. Ο Κολλιόπουλος έγραψε το 12-13 και ο Μπαρδουσης το 15-15, με τους Run ‘n’ Gun να ξεφεύγουν με 16-25 και 19-34 στο δεκάλεπτο με τον Χιώτη, τον Ρήγα και τον Καραλή. Στη 2η περίοδο, μετά το 25-36 από τον Σδουγα και τον Κολλιόπουλο οι Run ‘n’ Gun πήγαν στο 25-47 με τον Χιώτη και τον Καραλή, ενώ οι δυο τους ήταν που έφεραν το ματς στο 26-57 για να κλείσει το ημίχρονο στο 29-81 με σερί 4-45. Στην 3η περίοδο ο Χιώτης με τον Ρήγα σκόραραν για το 29-88, με τον Μπαρδουση να απαντά. Ο Κοντογεώργης με τον Καραλή απάντησαν για το 33-99, ενώ ο Πανδής έγραψε το 33-101. Μετά το καλάθι του Κολλιόπουλου ο Καραλής με τον Χιώτη και τον Κοντογεώργη έφεραν το ματς στο 42-123 στο 30ο λεπτό, με τον Πανδή να γράφει το 43-127 λίγο μετά. Ο Χιώτης έφερε τον αγώνα στο 47-145 μετά το καλάθι του Σδουγα, για να σπάσουν οι Run ‘n’ Gun το ρεκόρ επίθεσης, με το ρεκόρ διαφοράς να έπεται λίγο μετά στο τελικό 51-158.

Για τους νικητές ο Χιώτης είχε 70 πόντους, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα στο νέο ρεκόρ της λίγκας, ο Καραλής 35 πόντους και 3 ασίστ, ο Πανδής άγγιξε το πρώτο quadruple double στην ιστορία της λίγκας (το έχασε για 1 κλέψιμο) με 30 πόντους, 10 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 9 κλεψίματα, ο Κοντογεώργης είχε 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 8 κλεψίματα. Για τους Greek BB Mambas ο Κολλιόπουλος είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Σδουγας 11 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σιχλιμιρης 8 πόντους.

Athens Supergrungers – Shooting Stars 54-48

Οι Athens Supergrungers πέτυχαν πολύ σημαντική νίκη με 54-48 επί των Shooting Stars με το ματς να ξεκινά με 0-5 και 2-7 για τους Shooting Stars από τον Σταύρου και τον Μηλιώνη, για να απαντήσουν ο Κατσαμπανης με τον Θεοδώρου για το 10-9 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Athens Supergrungers έτρεξαν ένα μεγάλο σερί για να φτάσουν στο 29-9, συνολικά 25-0 από το 4-9 και μετά με τον Θεοδώρου, τον Τσιπρα, τον Κατσαμπανη και τον Κουρτη να σκοράρουν. Οι Shooting Stars προσπάθησαν να μειώσουν ως το ημίχρονο, με τον Σαλτουρο και τον Σταμάτη πλησίασαν στο 29-15 και το 31-17 στην ανάπαυλα. Στην επανάληψη ο Σταμάτης με τον Σαλτούρο έφεραν την ομάδα τους στο 34-25, ενώ ο Μηλιώνης έγραψε το 36-29. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 39-31 με τον Σταύρου και τον Σταμάτη να γράφουν το 40-39 στις αρχές της 4ης περιόδου. Οι Athens Supergrungers κράτησαν το προβάδισμα και με 9-0 σερί από τον Τσιπρα και τον Κουρτη έφτασαν στο 49-39, με τον Σαλτούρο να προσπαθεί να μειώσει, αλλά τον Λιούτα να φέρνει το ματς στο 53-42, καθαρίζοντας τη νίκη για την ομάδα του, παρά τις προσπάθειες του Σταμάτη στο τέλος.

Για τους νικητές ο Τσιπρας είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Θεοδώρου 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κατσαμπανης 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Κουρτης 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Shooting Stars ο Σταμάτης είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Σαλτούρος 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σταύρου 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Τεμπελέικερς – LA Stripers 42-46

Οι LA Stripers κέρδισαν τους Τεμπελέικερς με 42-46 με το ματς να ξεκινά με 6-2 για τους Τεμπελέικερς που έφτασαν στο 11-4 στο τέλος της 1ης περιόδου. Οι LA Stripers αντεπιτέθηκαν στο 2ο δεκάλεπτο και κράτησαν άποντους τους αντιπάλους τους, 0-7 το επιμέρους σκορ στη 2η περίοδο ως το 11-11 του ημιχρόνου. Στο 3ο δεκάλεπτο οι LA Stripers προσπέρασαν με 11-13, για να απαντήσουν για το 18-13 οι Τεμπελέικερς και να φτάσουν ως το 20-15. Οι LA Stripers ισοφάρισαν σε 20-20 με τους Τεμπελέικερς να παίρνουν ξανά το προβάδισμα με 25-21 για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 25-23. Οι LA Stripers ισοφάρισαν το ματς σε 25-25 στην 4η περίοδο, ενώ μετά το 27-27 έτρεξαν σερί 0-9 για το 27-36 για να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα. Οι Τεμπελέικερς μείωσαν σε 31-36, αλλά οι LA Stripers έφτασαν ως το 31-41 και λίγο μετά το 34-43. Οι Τεμπελέικερς απάντησαν για το 36-43 και το 39-44, αλλά οι LA Stripers πήγαν στο 39-46 και πήραν το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Γαλιατσος είχε 18 πόντους, 20 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 τάπες, ο Ιορδάνου 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Βουσετης 10 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Καπιρης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα. Για τους Τεμπελέικερς ο Δελης είχε 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μαγκουτας 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Παπαβασιλείου 9 πόντους και 3 κλεψίματα.

Superhonics – Filoiadelfia 76ers 63-24

Οι Superhonics κέρδισαν με 63-24 τους Filoiadelfia 76ers για την 1η τους νίκη στη λίγκα. Το ματς ξεκίνησε με 9-4 για τους νικητές με τον Μπαρδανη, για πάμε στο 17-6 και το 18-7 στην περίοδο από τον Μαστοράκη. Στο 2ο δεκάλεπτο το σερί των νικητών συνεχίστηκε ως το 23-7 με τον Βασιλείου, για να στείλει ο Οικονόμου τους Superhonics στο 31-8 λίγο μετά. Ο Καραφυλλίδης μείωσε σε 31-10, αλλά το ημίχρονο έκλεισε στο 38-11 από τον Οικονόμου. Στην επανάληψη ο Διαμαντης έγραψε το 42-14 με τον Μπαρδανη να απαντά για το 44-14 και την 3η περίοδο να κλείνει στο 44-16 από τον Διαμαντή. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μπαρδανης με τον Διαμαντή έφεραν το ματς στο 47-21 με τον Χατζησταυρου να σκοράρει για το 52-23 των Superhonics που με τον Μαστοράκη και τον Στεφανίδη έκλεισαν τον αγώνα στο 63-24.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 12 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 11 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Μαστοράκης 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Μπαρδανης 8 πόντους, ο Χατζησταύρου 7 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Διαμαντής είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.