Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Συνεχίζουν Ερμής-Dirtus, από κοντά οι Παλαίμαχοι!

Συνεχίζουν Ερμής-Dirtus, από κοντά οι Παλαίμαχοι!

Αήττητος παρέμεινε ο Ερμής μετά την 4η αγωνιστική στον 9ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» επικρατώντας με 56-30 των Desperado. Η Dirtus Bologna έφτασε στο 3-0 κερδίζοντας με 68-62 τους Gunners, ενώ οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων πήγαν στο 3-1 μετά το 81-50 επί των Κένταυρων.

Ερμής – Desperado 56-30

Ο Ερμής κέρδισε τους Desperado με 56-30 με το ματς να ξεκινά με 8-3 απ’ τους νικητές στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Οικονόμου. Στη 2η περίοδο ο Σεφέρης μείωσε με τον Βαβιζο να φέρνει το ματς στο 11-9. Ο Αναγνώστου με τον Μελά απάντησαν για το 17-9 του Ερμή, με τον Κατσιαβαρα και τον Σαλημενο να σκοράρουν για το 17-13. Ο Τυλιγαδας σκόραρε για το 20-13 με το ημίχρονο να κλείνει στο 22-17. Στην επανάληψη ο Σφακιανάκης με τον Σκαρακη έφεραν την ομάδα τους στο 28-17 για να απαντήσουν ο Σεφέρης με τον Μαρκουλη για το 28-22. Ο Οικονόμου σκόραρε για το 34-22 με τον Ζαπατινα να γράφει το 36-24 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 39-24. Στην 4η περίοδο ο Σεφερης με τον Κατσιαβαρα μείωσαν σε 39-27 με τον Ψαρρο να απαντά για το 43-27. Οι Desperado απάντησαν για το 43-30 με το ματς να κλείνει με σερί 13-0 για τον Ερμή, ο Μελάς με τον Τυλιγαδα και τον Ψαρρό έκλεισαν τον αγώνα στο 56-30.

Για τους νικητές ο Μελάς είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Οικονόμου είχε 9 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τυλιγαδας 8 πόντους, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Ζαπατινας 7 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Desperado ο Σεφέρης είχε 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Κατσιαβάρας 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

.

Gunners – Dirtus Bologna 62-68

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 62-68 τους Gunners με το ματς να ξεκινά με 2-16 για τους νικητές από τον Χαλκιά, τον Μάινα και τον Σταθούση για να απαντήσουν ο Παπαγεωργίου με τον Ρεππα για το 6-19. Η περίοδος έκλεισε στο 8-21 με τον Χαλκιά να σκοράρει για το 8-24. Ο Στρογγυλης έφερε τον αγώνα στο 10-24 με τον Μπουρμπο να σκοράρει για το 10-28. Ο Ρεππας απάντησε για το 15-28 με τους Gunners να μειώνουν στους 11 πόντους, πριν ο Μπούρμπος με τον Σταθούση γράψουν το 17-32 για να κλείσει το ημίχρονο στο 19-35. Στην επανάληψη ο Ρεππας μείωσε για το 23-35 με την Dirtus Bologna να φτάνει στο 25-40 λίγο μετά και στο 27-42 με τον Σταθούση. Οι Gunners με τον Σκαρλαγιδη και τον Ντασκα μείωσαν σε 36-42 για να τρέξουν ένα 0-7 οι παίκτες της Dirtus Bologna με τον Μάινα και τον Σταθούση ως το 36-49. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 38-49 από τον Στρογγυλη, με τον ίδιο να σκοράρει για το 41-50 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Σταθούσης με τον Ξυπολιτά έφεραν τον αγώνα στο 41-55 στο 4ο δεκάλεπτο, ενώ ο Χαλκιάς έγραψε το 46-60 λίγο μετά. Ο Ντάσκας με τον Γουργουλιο μείωσαν σε 53-60 με τον Παπαγεωργίου να φέρνει το ματς στο 56-62. Ο Μάινας απάντησε για το 56-64, με τον Ρέππα να μειώνει και τον Χαϊδα να φέρνει το ματς στο 62-65 για να κλείσει ο αγώνας στο 62-68 από τον Θειακούλη.

Για τους νικητές ο Σταθούσης είχε 21 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Χαλκιάς 18 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Μάινας 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μπούρμπος 7 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Gunners ο Ντασκας είχε 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Ρέππας είχε 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Στρογγύλης 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Σκαρλαγιδης 9 πόντους, ο Χαϊδας 7 πόντους και 3 ασίστ.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Κένταυροι 81-50

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν με 81-50 τους Κένταυρους με το ματς να ξεκινά με 10-0 για τους νικητές που πήγαν στο 15-2 στη συνέχεια. Οι Κένταυροι απάντησαν για το 17-10 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-10. Στη 2η περίοδο, μετά το 25-14 οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων έφτασαν στο 31-14 για να προηγηθούν με 35-16 λίγο μετά. Ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, στο 40-18 με το ημίχρονο να κλείνει στο 42-20. Στην επανάληψη το ματς πήγε στο 46-23 και το 48-25 για να απαντήσουν οι Κένταυροι για το 49-30. Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων ξέφυγαν με 53-30 για να πάνε στο 59-31 και το 61-33 λίγο μετά. Οι Κένταυροι απάντησαν για το 61-36 με το ματς να φτάνει στο 67-38 και το 79-41 με σερί 12-0 για τους νικητές, πριν φτάσουμε στο τελικό 81-50 περνώντας από το 79-44.

Για τους νικητές ο Σαρικάκης είχε 23 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Βασιλείου 17 πόντους, ο Γαλανάκης 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Νίκας 11 πόντους, ο Δεληγιώργης 9 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Κένταυρους ο Ροζος είχε 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Παππας 10 πόντους, ο Δρογωσης 10 πόντους.