Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Α1 για Nikea Lions-Nothing But Net, ρεκόρ για Τσουλφα!

Α1 για Nikea Lions-Nothing But Net, ρεκόρ για Τσουλφα!

Nikea Lions και Nothing But Net έφτασαν στο 5-0 μετά από 5 αγωνιστικές στον 8ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κλειδώσουν και μαθηματικά τη συμμετοχή τους στο Α1. Οι Nikea Lions κέρδισαν με 67-47 τους Remal Madri, με τους Nothing But Net να επικρατούν με 47-46 της Μαύρης Θύελλας. Οι Orlando Tragic ακολουθούν στο 4-1 μετά το 70-53 επί της Ήρεμης Δύναμης, με τον Τσουλφα Π. να κάνει ρεκόρ στις τάπες στη λίγκα φιλοδωρώντας με 7 τους αντιπάλους του, ενώ, τέλος, οι Giagelia Bulls κέρδισαν με 56-40 τους Athens Finest για την 3η τους νίκη στο γκρουπ.

Nothing But Net – Μαύρη Θύελλα 47-46

Οι Nothing But Net κέρδισαν με 47-46 τη Μαύρη Θύελλα σε έναν αγώνα που κρίθηκε στην εκπνοή τους. Το ματς ξεκίνησε από Καραμανή και Κουλουμπο στο 2-2 με τους Nothing But Net να προηγούνται με 6-4 για να απαντήσει η Μαύρη Θύελλα για το 6-9 με τον Σταματελόπουλο. Ο ίδιος μαζί με τον Βογιατζάκη έφερε το ματς στο 7-13, για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Πλιουνης στο 10-13. Στη 2η περίοδο ο Λιατσος σκόραρε για το 10-15 με τον Παλμο να απαντά για το 13-15. Ο Βασιλείου έφερε το ματς στον πόντο, ενώ μετά την απάντηση από τη Μαύρη Θύελλα για το 15-20 ο Πλιουνης με τον Καραμανή ισοφάρισαν τον αγώνα στο 20-20, ενώ ο Καραμανής έκλεισε το ημίχρονο στο 23-22 για την ομάδα του. Στην επανάληψη η Μαύρη Θύελλα με τον Βογιατζάκη και τον Ζήση πέρασε μπροστά με 25-27, ενώ ο Ζησης με τον Σταματελόπουλο ήταν που την έφεραν στο 28-34 λίγο μετά. Ο Καραμανείς μείωσε σε 31-34 με τον Βογιατζάκη να φέρνει την ομάδα του στο 31-37 και τον Κουλουμπο να κλείνει στο 33-39 την 3η περίοδο. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Nothing But Net μείωσαν σε 38-39 με τον Πλιουνη για να απαντήσει ο Ζήσης. Ο Καραμανής ισοφάρισε τον αγώνα, 42-42, ενώ με βολές ο Βασιλείου έγραψε το 44-43 για την ομάδα του. Ο Ζήσης έδωσε προβάδισμα στη Μαύρη Θύελλα για το 45-46 λίγο πριν το τέλος, αλλά την τελευταία λέξη είχαν οι Nothing But Net, καλάθι σχεδόν στην εκπνοή και νίκη με 47-46!

Για τους νικητές ο Καραμανής είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Βασιλείου 8 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Πλιουνης 8 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Ζήσης είχε 14 πόντους και 4 ασίστ, ο Σταματελόπουλος 9 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Remal Madri – Nikea Lions 47-67

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 47-67 τους Remal Madri με το ματς να ξεκινά με 0-4 για τους νικητές από Χατζηγεωργίου και Ανδριώτη, για να απαντήσουν ο Μαστρογιάννης με τον Μαλλιο στο 7-8. Ο Ξανθάκης με τον Σιαννα σκόραραν για το 10-16 στο τέλος της περιόδου με τον Κιτσο και τον Αλειφερη να γράφουν το 11-20 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Μανινας απάντησε με τον Ρουσσο να φέρνει το ματς στο 18-24, όμως ένα σερί 2-12 από τον Ξανθάκη, τον Νικολαΐδη και τον Λαππα ήταν αυτό που έκλεισε το ημίχρονο στο 20-36. Στην επανάληψη οι Remal Madri έφεραν το ματς στο 24-36 με τον Ξανθάκη και τον Κιτσο να γράφουν το 24-43. Ο Κυρανος με τον Γρηγορόπουλο απάντησαν για το 33-43, αλλά οι Nikea Lions ξέφυγαν και πάλι, 33-51, για να κλείσει η περίοδος στο 35-51 από τον Κακλεα. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κακλεας σκόραρε για το 37-55, με τον Ξανθάκη και τον Κιτσο να απαντούν για το 39-65 και τους Remal Madri να τρέχουν ένα 8-0 λίγο πριν το τέλος για το 47-65 με τον Βλιωτη, τον Κυρανο και τον Ντασιο.

Για τους νικητές ο Ξανθάκης είχε 20 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Λαππας 11 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Κιτσος 8 πόντους, ο Αλειφερης 7 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Remal Madri ο Κυρανος είχε 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Μαλλιος 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Κακλεας 7 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Γρηγορόπουλος 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ήρεμη Δύναμη – Orlando Tragic 53-70

Οι Orlando Tragic κέρδισαν την Ήρεμη Δύναμη με 53-70 για να πάνε στο 4-1, με τον Τσουλφα Π. να σπάει το ρεκόρ της λίγκας στις τάπες κάνοντας 7 (6 ήταν το προηγούμενο). Το ματς ξεκίνησε με 0-11 για τους Orlando Tragic με την Ήρεμη Δύναμη να απαντά για το 4-11 πριν κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 6-13. Στη 2η περίοδο η Ήρεμη Δύναμη μείωσε σε 12-15 και 14-18 για να απαντήσουν οι Orlando Tragic για το 15-24 και το 17-26. Η διαφορά έπεσε στους 6 στο 20-26, με τους Orlando Tragic να ξεφεύγουν με 20-31 αλλά το ημίχρονο να κλείνει στο 25-31. Στην επανάληψη η Ήρεμη Δύναμη μείωσε σε 28-31 και 31-34 για να καταφέρει η ισοφαρίσει λίγο αργότερα και να πάρει το προβάδισμα με 38-37. Κρατήθηκε μπροστά ως το 42-40 λίγο πριν τη λήξη της 3ης περιόδου με τους Orlando Tragic να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 42-43 και να φτάνουν στο 42-46 στη συνέχεια. Μετά το 46-50 κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά με σερί 2-11 ως το 48-61, ενώ μετά το 51-61 έκλεισαν το ματς με νέο σερί, 2-9, για το τελικό 53-70.

Για τους νικητές ο Τσουλφας είχε 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 τάπες (νέο ρεκόρ λίγκας) με τον Μπελεχάκη να έχει 18 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, τον Τριανταφυλλίδη 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και τον Λεγγα 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Κουβαρας είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Λαμπρου 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Athens Finest – Giagelia Bulls 40-56

Οι Giagelia Bulls κέρδισαν με 40-56 τους Athens Finest με το ματς να ξεκινά κλειστό στο πρώτο δεκάλεπτο, 8-10 για τους νικητές με τους Athens Finest να προηγούνται με Ζευγαριδη και Αποστολάκο με 12-10 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Παπασπηλίου τους έφερε στο 14-12, με τους Giagelia Bulls να απαντούν με τον Κακαβανο, τον Καλαμπουκα και τον Καρλο για το 14-19. Ο Αποστολάκος μείωσε, με τον Καλαμπουκα και τον Αθανασακη να γράφουν το 16-25. Ο Κρητικος με τον Βλαχο έκλεισαν το ημίχρονο στο 18-31 για τους νικητές που με Κακαβανο και Βλαχο πήγαν στο 18-36 στο 3ο δεκάλεπτο. Ο Αναγνώστου μείωσε σε 21-36, με τον Κακαβανο να απαντά για το 21-41. Ο Ρήγας έφερε την ομάδα του στο 23-45, με τον Αποστολάκο και τον Αναγνώστου να απαντούν, για να φέρουν το ματς ο Αποστολάκος με τον Ζευγαρίδη στο 34-47 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Ρήγας με τον Κρητικό έτρεξαν σερί 0-8 για το 34-55, με τον Αποστολάκο και τον Ζαχαρια να μειώνουν σε 40-55 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Κρητικός είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα, ο Καλαμπούκας είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κακαβανος 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες. Για τους Athens Finest ο Αποστολακος είχε 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Ζαχαριας 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.