Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Βόμβα στον όμιλο από τα Χώματα!

Βόμβα στον όμιλο από τα Χώματα!

Τα Χώματα πέτυχαν τη νίκη της 5ης αγωνιστικής στον 4ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» αφού με την οριακή τους νίκη με 58-55 επί των Miners έφτασαν στο 4-1 και μια ανάσα από το Α1, αφήνοντας τους αντιπάλους τους να κάνουν υπολογισμούς για την πρόκριση (και τη μόνη που πέρσι ήταν στο Α1 – και μάλιστα στα νοκ άουτ – από τις 4 που διεκδικούν την πρόκριση, να έχει μειονέκτημα προς το παρόν!). Την ίδια αγωνιστική οι Heat B.C. κέρδισαν με 66-54 τους Τουβλέικερς για να ανέβουν στο 2-3, ενώ οι Ξεφτιλάιζερς τους έπιασαν στη βαθμολογία, 2-3 κι αυτοί, μετά το 57-47 κόντρα στους Makrino Rebound.

Miners – Χώματα 55-58

Τα Χώματα κέρδισαν τους Miners με 55-58 για να κάνουν άλμα για την πρόκρισή τους στο Α1. Το ματς ξεκίνησε με 2-11 για τους νικητές από τον Μπιρη, τον Τσελια και τον Διαμαντόπουλο για να πλησιάσουν γρήγορα οι Miners με τον Αρβανιτελη και τον Σακαρακη, 9-11. Ο Γκατσης Σ. έφερε τον αγώνα στο 9-17 με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Παπαδόγιαννη στο 11-17. Στη 2η περίοδο Κυνηγόπουλος και Αγαθος σκόραραν για το 15-17 με τα Χώματα να απαντούν με Μπιτσικα και Καραμανλή για το 16-26 και το +10. Ο Κυνηγόπουλος μείωσε σε 20-26 με τον Αρβανιτέλη να κλείνει το ημίχρονο στο 26-28 για τους Miners που πλησίασαν στο σουτ. Στην επανάληψη ο Τσελιας έφερε την ομάδα του στο 27-33 με τους Miners να αλλάζουν την εικόνα του αγώνα, ένα 10-0 τους έβαλε μπροστά στο σκορ, Παπαδόγιαννης και Κωτσίδης σκόραραν για το 35-33 με τον Σιουτη να γράφει το 37-33. Ο Γκατσης Χ. απάντησε με τρίποντο, ο Μπίρης ισοφάρισε σε 39-39 και τα Χώματα ως το τέλος της 3ης περιόδου ήταν και πάλι στο κεφάλι, 41-43. Στην 4η περίοδο οι Miners προσπέρασαν με 44-43 με τα Χώματα να απαντούν με τον Λαμαχ για το 45-48. Ο Παπαδόγιαννης έφερε το ματς στον πόντο, αλλά ο Γκάτσης Σ. με τρίποντο ήταν που σκόραρε για το 49-54 της ομάδας του. Ο Παπαδόγιαννης απάντησε ξανά, ο Μπίρης έγραψε κι αυτός τρίποντο, 51-57 για τα Χώματα, με τον Σιουτη και τον Παπαδόγιαννη να μειώνουν σε 55-57 στο τελευταίο λεπτό. Τα Χώματα είχαν 0/2 βολές, οι Miners έχασαν μεγάλη ευκαιρία με 3 χαμένα σουτ (από 2 επιθετικά ριμπάουντ) με τα Χώματα να μαζεύουν τελικά την μπάλα και να γράφουν με τον Διαμαντόπουλο στα 4 δευτερόλεπτα 1/2 βολές για το 55-58. Στην εκπνοή, μετά από τάιμ άουτ, οι Miners δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν τον αγώνα.

Για τους νικητές ο Μπίρης είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Γκάτσης Σ. 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Καραμανλής 9 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Miners ο Αρβανιτέλης είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Αγαθος 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σιουτης 8 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Παπαδόγιαννης 9 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κυνηγόπουλος 7 πόντους.

Heat B.C. – Τουβλέικερς 66-54

Οι Heat B.C. κέρδισαν με 66-54 τους Τουβλέικερς για τη 2η τους νίκη στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε από τον Λιβαδα και τον Καμιναρη με 0-5 για τους Τουβλέικερς, για να απαντήσουν ο Καρατζας με τον Χατζησομπανη για το 15-8 της ομάδας τους. Ο Ιακωβάκης μείωσε για τους Τουβλέικερς με τον Καρατζα να φέρνει το ματς στο 19-13 μετά το καλάθι του Μαρίνου, πριν ο Κουντουρης κλείσει την περίοδο στο 19-15. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αντωνιάδης σκόραρε για το 23-15, με τους Τουβλέικερς να απαντούν για το προσπέρασμα, ένα 2-13 σερί από τον Μπαλασκα και τον Καμιναρη τους έφερε στο 25-28. Ο Αρβανιτάκης ήταν που έβαλε ξανά μπροστά τους Heat B.C., με τον Χατζησομπανη να σκοράρει για το 33-31, αλλά τον Ιακωβάκη να κλείνει το ημίχρονο στο 36-37 για τους Τουβλέικερς. Στην επανάληψη ο Βαλαξης έφερε την ομάδα του στο 36-39 πριν οι Heat B.C. απαντήσουν με 7-0 από τον Αρβανιτάκη και τον Μανισαλη για το 43-39. Χατζησομπανης τους έφερε στο 48-41, με τον Καμιναρη να απαντά, αλλά τον Γιορνταμηλακη και τον Καρατζα να γράφουν το 52-43 και το 54-44 για την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς. Η 3η περίοδος έκλεισε από τον Ιακωβάκη στο 54-47 με τον Γιορνταμηλακη και τον Χατζησομπανη να γράφουν το 58-47 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου. Ο Λαμπέας μείωσε, αλλά ο Γιορνταμηλακης κράτησε την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας, 63-49, με τον Μανισαλη να γράφει το 65-51 για να κλείσει το ματς στο 66-54.

Για τους νικητές ο Αρβανιτάκης είχε 16 πόντους, ο Γιορνταμηλάκης 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καρατζας 13 πόντους και 5 ασίστ, ο Χατζησομπάνης 10 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους Τουβλέικερς ο Καμιναρης είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ιακωβάκης 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μαρίνος 9 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μπαλασκας 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Makrino Rebound – Ξεφτιλάιζερς 47-57

Οι Ξεφτιλάιζερς κέρδισαν τους Makrino Rebound με 47-57 για να ανέβουν στο 2-3 στο γκρουπ. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τους νικητές, που προηγήθηκαν με 2-18 στο ξεκίνημα με τον Καζα Γ. και τον Τυπαλδο, για να απαντήσουν οι Makrino Rebound ως το 9-20 του δεκαλέπτου με τον Μαιλλη. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ταμπουρατζης με τον Μαντανικα σκόραραν για το 9-24 με τους Makrino Rebound να μειώνουν με τον Παχο Ν. σε 14-24. Ο ίδιος με τον Μουμτζη έφεραν τον αγώνα στο 18-26 λίγο μετά με τον Ηλιόπουλο να απαντά για το 18-30. Στο 20-33 έφερε την ομάδα του ο Ανδριώτης, με τον Μοσχοβακο να απαντά και το ημίχρονο να κλείνει από τον Τυπαλδο στο 22-36. Στην επανάληψη ο Μουμτζης με τον Μοσχοβακο σκόραραν για το 29-38, αλλά με 0-7 σερί οι Ξεφτιλάιζερς κατάφεραν με τον Χαραλαμπόπουλο και τον Καζα Γ. να ξεφύγουν με 29-45. Η 3η περίοδος έκλεισε από τον Τυπάλδο και τον Ταμπουρατζη στο 30-49 με τον Ανδριώτη να φέρνει την ομάδα του στο 30-54 στο 4ο δεκάλεπτο. Μαιλλης και Μοσχοβακος μείωσαν στους 17, 37-54, ενώ μετά την απάντηση των Ξεφτιλάιζερς, ο Γεωργακης με τον Παχο Κ. βοήθησαν την ομάδα τους να τρέξει ένα 10-0 ως το τελικό 47-57.

Για τους νικητές ο Τυπαλδος είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Χαραλαμπόπουλος 11 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ανδριώτης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Καζας Γ. 7 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Makrino Rebound ο Γεωργάκης είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Παχος Ν. 9 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μουμτζης 8 πόντους, ο Μαιλλης 7 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Μοσχοβάκος είχε 4 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 κλεψίματα.