Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Κοντά στο Α1 οι Pick ‘n’ Troll!

Κοντά στο Α1 οι Pick ‘n’ Troll!

Μια νίκη απόσταση για να σιγουρέψουν τη συμμετοχή τους στο Α1 βρίσκονται οι Pick ‘n’ Troll μετά την επικράτησή τους με 52-49 κόντρα στους Gademians για την 5η αγωνιστική στον 5ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Cleveland Paraliers έφτασαν στο 4-1 μετά το 60-28 επί των Σουβλέηκερς, ενώ οι Abaleiros πέτυχαν 2η νίκη με το 55-36 επί των MyRema State Warriors.

Gademians – Pick ‘n’ Troll 49-52

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν τους Gademians με 49-52 για το 4-1 με το ματς να ξεκινά με 2-4 και 4-6 από τον Τσοπανακη Γ. και τον Γκιοκα γιια να απαντήσουν ο Σμαραϊδος με τον Καραγγελη για το 8-6 των Gademians. Η περίοδος έκλεισε στο 9-8, με τον Χιουτακάκο και τον Καραπαναγο να γράφουν το 9-12 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Χιουτακάκος έφερε την ομάδα του στο 12-15, ενώ λίγο μετά ο ίδιος έγραψε το 12-22. Ο Αδαμόπουλος με τον Σμαραϊδο μείωσαν σε 19-22 με τον Μουκοβινα να απαντά πριν ο Αδαμόπουλος κλείσει το ημίχρονο στο 23-25. Στην επανάληψη ο Χιουτακάκος έφερε την ομάδα του στο 23-28 και ο Φουκος σκόραρε για το 26-31. Οι Gademians αντεπιτέθηκαν και ο Τακμακης με τον Σμαραϊδο ισοφάρισαν τον αγώνα στο 34-34. Ο Τσοπανακης Γ. έβαλε την ομάδα του μπροστά, με τον Αδαμόπουλο να μειώνει σε 36-39 στο τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καραγγελης σκόραρε για το 38-41, με τον Χιουτακάκο να απαντά, αλλά ένα 7-0 να φέρνει μπροστά τους Gademians, Παπασγουριδης και Αδαμόπουλος έγραψαν το 45-43. Ο Ανδρεόπουλος κράτησε μπροστά την ομάδα του, αλλά ο Φουκος απάντησε για το 47-48. Ο Σμαραϊδος έγραψε το 49-48, με τον Φουκο και τον Τσοπανακη Γ. με βολές να φέρνουν το ματς στο 49-52 και τη νίκη των Pick ‘n’ Troll.

Για τους νικητές ο Φουκος είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Χιουτακάκος 14 πόντους και 8 ριμπάουντ επίσης, ο Γκιοκας 8 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τσοπανακης Γ. 8 πόντους και 4 ασίστ. Για τους Gademians ο Σμαραϊδος είχε 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Αδαμόπουλος 11 πόντους και 2 κλεψίματα, ο Ανδρεόπουλος 9 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Cleveland Paraliers – Σουβλέηκερς 60-28

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν με 60-28 τους Σουβλέηκερς με το ματς να ξεκινά με 7-1 για τους νικητές από τον Αραβανη και τον Ταρανα, για να απαντήσει ο Βασσης για το 7-5. Ο Ντασκας ήταν που έφερε τους Cleveland Paraliers στο 16-5 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-7. Στη 2η περίοδο ο Σημαντηρακης σκόραρε για το 22-7, με τον Βασση να απαντά πριν ο Χιωτης γράψει το 24-9. Οι Σουβλέηκερς μείωσαν σε 25-13 αλλά το ημίχρονο έκλεισε στο 29-13 για τους Cleveland Paraliers από τον Χιωτη. Στην επανάληψη ο Ταρανας με τον Φυρο έφεραν την ομάδα τους στο 35-13 και το 37-15, πριν απαντήσει ο Κοκοτινης για το 37-17. Ο Αραβανης έγραψε το 41-17, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μοσχιδη στο 43-19. Στην 4η περίοδο οι Σουβλέηκερς μείωσαν σε 43-22 για να απαντήσουν ο Ντασκας με τον Σημαντηρακη για το 49-22 της ομάδας τους. Ο Γιαννικακης με τον Κωστή σκόραραν για το 51-28, με τον Φυρο και τον Αραβανη να κλείνουν το ματς στο 60-28.

Για τους νικητές ο Αραβανης είχε 13 πόντους, ο Ταρανας 10 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ντασκας 9 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Χιώτης 8 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Σημαντηρακης 8 πόντους. Για τους Σουβλέηκερς ο Βασσης είχε 11 πόντους, ο Κοκοτινης 7 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Abaleiros – MyRema State Warriors 55-36

Οι Abaleiros κέρδισαν τους MyRema State Warriors με 55-36 με το ματς να ξεκινά με 1-7 για τους MyRema State Warriors από τον Βερυκιο, τον Σαραντοπουλο και τον Ισσαρη, για να απαντήσουν ο Κατσαβος με τον Καββαδα για το 7-9. Η περίοδος έκλεισε από Καββαδα και Σαραντόπουλο στο 9-11, με τον Βερύκιο να φέρνει την ομάδα του στο 9-13. Στη συνέχεια ο Καλλης με τον Καμαριωτάκη σκόραραν για το 15-13 και το προσπέρασμα των Abaleiros με τον Ισσαρη να ισοφαρίζει ξανά. Όμως, ο Καμαριωτάκης με τον Παπαθανασίου ήταν που έτρεξαν σερί 8-2 για το 23-17 των Abaleiros, με το ημίχρονο να κλείνει στο 23-20. Στην επανάληψη ο Τσαντιλης ισοφάρισε τον αγώνα, 23-23, ενώ ο Μπακαλης έβαλε μπροστά τους MyRema State Warriors, 25-26. Αυτό ήταν και το τελευταίο τους προβάδισμα στο ματς, αφού ένα 10-0 από τους Abaleiros με τον Σταμπουρλο, τον Καζακιδη και τον Δρακοπουλο τους έφερε στο 35-26 και τη θέση του οδηγού. Η περίοδος έκλεισε από τον Αβραμιδη στο 39-27, με τον Μπακαλη, τον Βερύκιο και τον Σαραντόπουλο Π. να μειώνουν σε 39-34 στο 4ο δεκάλεπτο για τους MyRema State Warriors. Όμως, άλλο ένα σερί από τους Abaleiros ήταν που έκρινε τον αγώνα, ο Παπαθανασίου με τον Καμαριωτάκη και τον Κατσαβο έτρεξαν ένα 16-0 για την ομάδα τους, με τον Πετρίδη Jr. να κλείνει το σερί στο 55-34 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Καμαριωτάκης είχε 13 πόντους, ο Παπαθανασίου 9 πόντους και 2 κλεψίματα, ο Κατσαβος 8 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους MyRema State Warriors ο Βερυκιος είχε 10 πόντους, ο Σαραντόπουλος Π. 7 πόντους και 6 ριμπάουντ.