Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Challenge League για Σφυριά και Tools!

Challenge League για Σφυριά και Tools!

Τα Σφυριά και οι Chicago Tools εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στο Challenge League με τις νίκες που πέτυχαν στην 6η αγωνιστική του 1ου ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Τα Σφυριά κέρδισαν με 74-35 τους Bullets, ενώ οι Chicago Tools επικράτησαν με 55-45 των Μπίρι-Μπίρι. Στο 6-0 οι Porto Mpagaz μετά το 99-43 επί της Havana Rum, ενώ τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 96-67 τους Θαλασσόλυκους.

Σφυριά – Bullets 74-35

Τα Σφυριά κέρδισαν τους Bullets με 74-35 για να πάρουν με το ροζ φύλλο αυτό και την πρόκριση στο Challenge League, αφού σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος του ομίλου έχουν το πλεονέκτημα. Το ματς ξεκίνησε με 2-6 και 4-8 για τους Bullets από τον Σκληράκη και τον Χριστοδουλάκη, για να απαντήσουν τα Σφυριά με τον Κωνσταντινόπουλο, τον Σιαμαντά και τον Τσουκα για το 16-8 με σερί 12-0. Η 1η περίοδος έκλεισε στο 16-13 με τον Χρυσομμαλη Α. και τον Σκληράκη να σκοράρουν για να φέρει το ματς στο 18-15 ο Τζαλλας. Ο Μαστρογιάννης μείωσε σε 20-17 με τα Σφυριά να απαντούν με 19-0 σερί για να ξεφύγουν με 39-17 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τον Σιαμαντα, τον Κωνσταντινόπουλο, τον Μούρτζο και τον Μακρή πρωταγωνιστές στην επίθεση. Το ημίχρονο έκλεισε στο 43-18 ενώ ο Μακρης έφερε την ομάδα του στο 45-18 στην 3η περίοδο, φτάνοντας το σερί της στο 26-1. Ο Ρικκος σκόραρε για τους Bullets, με τον Σιαμαντά να γράφει το 49-20. Ο Τσαρουχας απάντησε για το 49-24, με τον Σαμέρα να σκοράρει στο 53-26 και το 56-29 και τον Μούρτζο να κλείνει την 3η περίοδο στο 58-29. Στο 4ο δεκάλεπτο Σιαμαντάς και Μούρτζος έφεραν την ομάδα τους στο 66-29, με τον Τζαλλα να απαντά και τον Ρικκο να γράφει το 70-35, πριν ο Σαμέρας με τον Σπηλιωτακόπουλο κλείσουν το ματς στο 74-35.

Για τους νικητές ο Κωνσταντινόπουλος είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μουρτζος 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σιαμαντας 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Μακρής 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Bullets ο Σκληράκης είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ρικκος 8 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Chicago Tools – Μπίρι Μπίρι 55-45

Οι Chicago Tools κέρδισαν με 55-45 τους Μπίρι Μπίρι με το ματς να ξεκινά με 7-0 και 10-2 για τους νικητές από τον Πλεξιδα Δ. τον Παρασχο και τον Μιχαλόπουλο. Οι Μπίρι Μπίρι απάντησαν για το 10-4 και το 13-7 με τον Καλακο, για να φέρει το ματς στο 13-11 ο Ευαγγελίδης. Η 1η περίοδος έκλεισε στο 16-11, με τον Πλεξίδα Δ. να φέρνει την ομάδα του στο 20-11 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Ευαγγελίδης σκόραρε για το 22-15, πριν ο Νερατζης με τον Παρασχο απαντήσουν για το 26-15. Ο Μπλιθικιωτης σκόραρε ως το 26-20, με το ημίχρονο να κλείνει στο 31-20 από τον Νερατζη και τον Μιχαλόπουλο. Στην επανάληψη ο Σαγιας μείωσε σε μονοψήφια τιμή τη διαφορά, με τον Παράσχο να απαντά και τον Πλεξιδα Δ. να φέρνει την ομάδα του στο 37-25. Ο Κουφαλης απάντησε για το 37-28 με τον Μιχαλόπουλο να γράφει το 41-29. Οι Μπίρι Μπίρι μείωσαν σε 41-34 με τον Ευαγγελίδη λίγο πριν το τέλος της περιόδου, για να απαντήσει ο Μιχαλόπουλος στο 4ο δεκάλεπτο για το +11 της ομάδας του που λίγο μετά ξέφυγε με 49-36. Στους 10 μείωσε ο Γιαννουτσος με τον Ευαγγελίδη να γράφει το 53-44 και το ματς να κλείνει στο 55-45.

Για τους νικητές ο Μιχαλόπουλος είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Παράσχος 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Πλεξίδας Δ. 8 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Νερατζης 7 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Μπίρι Μπίρι ο Ευαγγελίδης είχε 15 πόντους, ο Καλακος 7 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Θαλασσόλυκοι – Κουλουβάχατα 67-96

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τους Θαλασσόλυκους με 67-96 για το 2-0 στο γκρουπ. Το ματς ξεκίνησε με 3-2 για τους Θαλασσόλυκους για να απαντήσουν για το 5-10 τα Κουλουβάχατα. Οι Θαλασσόλυκοι ισοφάρισαν σε 10-10 με τα Κουλουβάχατα να απαντούν με 0-11 σερί για το 10-21. Η διαφορά έπεσε στους 9 πόντους στο 12-21 για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 19-24. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Θαλασσόλυκοι πλησίασαν σε 21-24 για να απαντήσουν τα Κουλουβάχατα για το 24-30 και το 26-32 με το ματς να πηγαίνει στον πόντο, 33-34, λίγο μετά. Τα Κουλουβάχατα απάντησαν με 0-9 σερί για το 33-43 και το +10 ενώ μετά το 35-43 το ημίχρονο έκλεισε στο 40-52. Οι Θαλασσόλυκοι μείωσαν 4 συνεχόμενες φορές στους 10 πόντους στην 3η περίοδο, 42-52, 44-54, 46-56 και 48-58, πριν καταφέρουν να ρίξουν τη διαφορά στους 5 στο 55-60. Τα Κουλουβάχατα απάντησαν με 0-11 σερί ξανά για το 55-71, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 57-74. Στην 4η περίοδο τα Κουλουβάχατα πήγαν στο 61-76 και το 63-80 με τη διαφορά να ανεβαίνει πάνω από τους 20 πόντους στο 65-86 και το ματς να κλείνει με σερί 2-10 των νικητών με 67-96.

Για τους νικητές ο Καπελης είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κοτίνης 19 πόντους και 4 ασίστ, ο Παπαδόπουλος 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Καραγιάννης 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Χρυσικόπουλος 11 πόντους, ο Γιαννιμπας 8 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Θαλασσόλυκους ο Δεδες είχε 30 πόντους, 16 ριμπάουντ, ο Λέντζος Γ. 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Μανάι 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Παπαντώνης 9 πόντους, 5 ασίστ.

Porto Mpagaz – Havana Rum 99-43

Οι Porto Mpagaz κέρδισαν με 99-43 τη Havana Rum για το 6-0 στον όμιλο κλειδώνοντας θέση στην πρώτη δυάδα του γκρουπ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 3-5 και 8-8 από τον Μπακαυγά Α. και τον Παπαδημητρίου για τη Havana Rum για να απαντήσουν με 10-0 σερί οι Porto Mpagaz με τον Σπηλιόπουλο και τον Barry για το 18-8. Ο Barry τους έφερε στο 21-11 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-11 από τον Γκούσκο Δ.. Στη 2η περίοδο ο Βρουτσης έγραψε το 27-11 για την ομάδα του, με τον Μπακαυγά Α. να μειώνει σε 29-15 λίγο μετά. Ο Σπηλιόπουλος με τον Κερκεντζε απάντησαν για το 43-15 με 14-0 σερί, για να φτάσουν οι Porto Mpagaz στο 51-20 στο ημίχρονο με τον Γκουσκο Δ. να απαντά στο καλάθι του Μπακαυγά Γ. στο τέλος. Στην επανάληψη ο Παπαδημητρίου μείωσε σε 51-22 για να απαντήσουν για το 65-22 με 14-0 σερί ξανά ο Βρουτσης με τον Barry. Ο Βρουτσης έφερε την ομάδα του στο 70-26, ο Μπακαυγάς Α. απάντησε για το 70-29 με το δεκάλεπτο να κλείνει από Γκουσκο Δ. και Κερκεντζε στο 79-29. Στην 4η περίοδο ο Barry με τον Βρουτση έφεραν τον αγώνα στο 88-31 για να απαντήσουν Παπαδημητρίου και Μπακαυγάς Α. για το 88-37. Ο Γκούσκος Δ. σκόραρε ως το 93-39 με τον Παναδημητρίου να γράφει το 93-43 και το ματς να κλείνει από Σπηλιόπουλο και Βρουτση στο 99-43.

Για τους νικητές ο Βρουτσης είχε 32 πόντους, 17 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα 2 τάπες, ο Barry είχε 25 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ο Σπηλιόπουλος 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ο Γκούσκος Δ. 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τη Havana Rum ο Μπακαυγάς Α. είχε 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Παπαδημητρίου 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ.