Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Μεγάλη νίκη για Gademians, 1ο ροζ για Σουβλέηκερς!

Μεγάλη νίκη για Gademians, 1ο ροζ για Σουβλέηκερς!

Οι Gademians κέρδισαν τους Cleveland Paraliers με 43-36 για την 6η αγωνιστική στον 5ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο στο Α1. Οι Drafts ακολουθούν με το 50-48 φτάνοντας τους Pick ‘n’ Troll, ενώ οι Σουβλέηκερς κέρδισαν τους Abaleiros με 47-37.

Gademians – Cleveland Paraliers 43-36

Οι Gademians κέρδισαν με 43-36 τους Cleveland Paraliers για να ενισχύσουν τη θέση τους για πρόκριση στο Α1. Το ματς ξεκίνησε με 8-2 για τους νικητές από τον Τακμάκη, τον Παπασγουρίδη και τον Πετρόπουλο, για να απαντήσει ο Τσακαρισιάνος. Ο Μερζιωτης με τον Χατζινα έγραψαν το 11-4 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-6 από τον Τσακαρισιάνο, ο οποίος έφερε την ομάδα του στο 13-12 στη 2η περίοδο. Με τον Τσακαρισιάνο και τον Ντεμελη οι Cleveland Paraliers προσπέρασαν με 15-16 αλλά ο Μπιτερνας απάντησε για το 18-16 των Gademians. Ο Τσακαρισιάνος ισοφάρισε με το ημίχρονο να κλείνει στο 20-18. Στην επανάληψη ο Παπασγουρίδης έγραψε το 22-20, με τον Ντασκα και τον Ιωαννίδη να απαντούν, 22-25. Με σερί 7-0 οι Gademians με τον Σμαραϊδο και τον Μπιτερνα έφεραν τον αγώνα στο 29-25, πριν ο Χιώτης με τον Τσακαρισιάνο ισοφαρίσουν. Ο Ντασκας έγραψε το 29-31, ο Αλεξιάδης απάντησε για το 33-31 στο τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αδαμόπουλος έγραψε το 35-31 για τους Gademians με τον Χατζινα και τον Καλπακο να φέρνουν την ομάδα τους στο 39-33. Ο Ιωαννίδης απάντησε για το 39-36, αλλά ο Σμαραϊδος με τον Χατζινα ήταν που έγραψαν το 43-36 για τη νίκη των Gademians που τους έφερε στο 4-2.

Για τους νικητές ο Μπιτερνας είχε 7 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Χατζινας 7 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Cleveland Paraliers ο Τσακαρισιάνος είχε 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Χιώτης 4 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Pick ‘n’ Troll – Drafts 48-50

Οι Drafts κέρδισαν με 48-50 τους Pick ‘n’ Troll για να τους πιάσουν στο 3-2 στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 3-9 για τους νικητές με τον Τουση, τον Ταγαρη και τον Κολοβο Θ. για να απαντήσουν ο Τσοπανακης Γ. με τον Μουκοβινα για το 9-9. Η 1η περίοδος έκλεισε στο 9-13 από τον Ταγαρη και τον Κολοβο Η. για να απαντήσει ο Πλιαχτουρας στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Τουσης με τον Καουνη έφεραν την ομάδα τους ως το 16-20 με τον Κολοβο Θ. να γράφει το 18-25 λίγο μετά. Ο Ψυρρης απάντησε για το 20-25 με τον Κολοβο Η. να γράφει το 22-28 λίγο πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη οι Drafts έφτασαν στο 23-30, με τον Φλουδα και τον Ζαχαρόπουλο να γράφουν το 25-34 για την ομάδα τους λίγο μετά. Ο Πλιαχτουρας με τον Τσοπανακη Γ. απάντησαν, 29-34, ενώ οι δυο τους μείωσαν σε 34-36 λίγο μετά, πριν ο Κατσιμιγκος κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 34-38. Στην 4η περίοδο ο Κολοβος Η. με τον Ταγαρη έφεραν τους Drafts στο 34-44 για να απαντήσει ο Μουκοβινας για το 37-44 πριν οι Drafts πάνε στο 37-47. Ο Μουκοβινας με τον Τσοπανακη Γ. σκόραραν ένα 10-0 για τους Pick ‘n’ Troll για να ισοφαρίσουν το ματς σε 47-47, αλλά ο Κολοβος Θ. ήταν που με μεγάλο καλάθι έφερε την ομάδα του το 47-50 για να της χαρίσει τη νίκη.

Για τους νικητές ο Κολοβος Θ. είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ταγαρης 7 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Καουνης 7 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Pick ‘n’ Troll ο Τσοπανακης Γ. είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μουκοβινας 14 πόντους, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Πλιαχτουρας 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Σουβλέηκερς – Abaleiros 47-37

Οι Σουβλέηκερς κέρδισαν με 47-37 τους Abaleiros για την πρώτη τους νίκη στο γκρουπ με το ματς να ξεκινά με 9-2 για τους Abaleiros από τον Αβραμιδη και τον Πετριδη Jr για να απαντήσουν οι Σουβλέηκερς με τον Εξαρχο στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Διαμαντης με τον Μαυροματη και τον Τσιμπογλου έφτασαν το σερί των Σουβλέηκερς στο 0-11 για το 9-13, ενώ ο Γιαννικακης έφερε την ομάδα του στο 13-17. Ο Καλλης με τον Καμαριωτακη απάντησαν για το 17-17, με τον πρώτο να γράφει και το 19-20 λίγο πριν το ημίχρονο απαντώντας στο καλάθι του Τσιμπογλου. Στην επανάληψη ο Τσιμπογλου έφερε τους Σουβλέηκερς στο 20-23, με τον Σταμπουρλο να μειώνει στον πόντο και να τον μιμείται ο Κατσαβος λίγο μετά. Οι Σουβλέηκερς ξέφυγαν με 25-34 με τον Γιαννικαη, τον Διαμαντη και τον Τσιμπογλου, ενώ ο Κωστης τους έφερε στο 26-38 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Ο Τσιμπογλου με τον Διαμαντη σκόραραν για το 28-42 στο 4ο δεκάλεπτο με τον Καμαριωτάκη κ αι τον Αβραμιδη να απαντούν για το 33-42. Όμως, με τον Τσιμπογλου οι Σουβλέηκερς έφτασαν στο 33-47 για να πάρουν τη νίκη, με τον Καζακιδη να σκοράρει στο τέλος.

Για τους νικητές ο Τσιμπογλου είχε 17 πόντους, ο Διαμαντης 11 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Γιαννικακης 10 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Abaleiros ο Καμαριωτακης είχε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Καζακιδης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Αβραμίδης 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.