Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Κοντά στην πρωτιά οι Νεροχύτες, κοντά στο Α1 οι Raptors!

Κοντά στην πρωτιά οι Νεροχύτες, κοντά στο Α1 οι Raptors!

Οι Νεροχύτες πέτυχαν τη μεγάλη νίκη της εβδομάδας στον 7ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» επικρατώντας των Red Hot Chili Hoopers με 71-57 για την 6η αγωνιστική, ανατρέποντας την εικόνα στην κορυφή του ομίλου, αφού πια τους χωρίζει μια νίκη από την 1η θέση. Οι Raptors κέρδισαν με 58-50 τους Lazer και βρίσκονται κι αυτοί μια νίκη απόσταση από το Α1 (αν δεν ηττηθούν οι Νεροχύτες στο τελευταίο τους ματς), ενώ οι Red-dicolo επικράτησαν με 59-54 των Κροκόδειλων για να κρατήσουν ανέπαφες τις ελπίδες τους. Τέλος, οι Halia Mavericks πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο με το 49-43 επί των East φέρνοντας σε οριακό σημείο τη μάχη για την τελευταία θέση στο Challenge League.

Red Hot Chili Hoopers – Νεροχύτες 57-71

Οι Νεροχύτες κέρδισαν με 57-71 τους Red Hot Chili Hoopers για να πάρουν προβάδισμα για την 1η θέση του ομίλου. Σκληρό ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημά του, οι Νεροχύτες προηγήθηκαν με 13-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, για να απαντήσουν οι Red Hot Chili Hoopers στη δεύτερη περίοδο και να κλείσουμε το ημίχρονο στο 29-28. Στην επανάληψη οι Νεροχύτες με τον Κωστόπουλο και τον Λιοντη έτρεξαν 0-11 σερί για να προηγηθούν με 29-39, ενώ ο Λιοντης τους έφερε στο 31-43 λίγο μετά. Ο Βενετης προσπάθησε να απαντήσει με τον Βρέλλη να γράφει το 33-47. Η 3η περίοδος έκλεισε από τον Ζυγουμη και τον Φραγκογιαννη στο 37-47. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κωστόπουλος σκόραρε για το 37-49 με τον Ζυγούμη να απαντά για να μειώσει σε 44-49. Ο Βρέλλης με τον Κιουση έφεραν την ομάδα τους στο 46-56, με τον Στόλη να γράφει το 48-56 και το 50-58. Ο Βρέλλης και πάλι έγραψε το 50-63, με τον Ζυγούμη να απαντά για το 55-63. Οι Νεροχύτες με τον Βρέλλη και τον Κωσταλη έμειναν μπροστά με 55-69, με τους Red Hot Chili Hoopers να απαντούν για το 57-69 και το ματς να κλείνει στο 57-71 από τον Βρέλλη.

Για τους νικητές ο Βρέλλης είχε 27 πόντους, 21 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κωστόπουλος 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Λιοντης 13 πόντους, ο Κιουσης 9 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Red Hot Chili Hoopers ο Στόλης είχε 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Ζυγουμης 13 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Lazers – Raptors 50-58

Οι Raptors κέρδισαν τους Lazers με 50-58 με το ματς να ξεκινά με 4-0 για τους Lazers για να απαντήσουν με σερί 0-13 οι Raptors για το 4-13. Οι Lazers μείωσαν σε 7-13 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 7-18 για τους νικητές που πήγαν στο 7-26 στη 2η περίοδο. Οι Lazers μείωσαν σε 10-26 και 12-28, με τους Raptors να ανεβάζουν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, 12-33, πριν οι Lazers απαντήσουν για το 18-33. Το ημίχρονο έκλεισε στο 18-38 με τους Lazers να σκοράρουν για το 23-38 και το 27-40 στο ξεκίνημα της επανάληψης. Μετά το 28-44 η 3η περίοδος έκλεισε στο 31-46 με τους Lazers να μειώνουν σε μονοψήφια διαφορά, 38-46 στο 4ο δεκάλεπτο. Οι Raptors απάντησαν για το 41-55, με τους Lazers να πλησιάζουν με 9-0 σερί σε 50-55, αλλά τους Raptors να κρατούν το προβάδισμα και να φεύγουν με το ροζ φύλλο, 50-58.

Για τους νικητές ο Καζας είχε 16 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Φελεμεγκας 9 πόντους, ο Χαριτόπουλος 9 πόντους, ο Γρανισιώτης 7 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Lazers ο Καλαμπακος είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Γιαννόπουλος 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ηγουμενος 11 πόντους και 7 ριμπάουντ με 2 κλεψίματα και 2 τάπες.

Κροκόδειλοι – Red-dicolo 54-59

Οι Red-dicolo κέρδισαν με 54-59 τους Κροκόδειλους για να κρατήσουν ανέπαφες τις ελπίδες τους για το Α1 για ακόμα μία εβδομάδα. Οι Κροκόδειλοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα, 8-2 στο ξεκίνημα με τον Αδαμόπουλο Φ. και τον Ηλιόπουλο Θ., για να φτάσουν στο 13-4 λίγο μετά με τον Αδαμόπουλος Γ. και τον Ηλιόπουλο Θ. Ο Μασσαουτης απάντησε, αλλά ο Ηλιόπουλος Θ. έφερε την ομάδα του στο +10 με τον Αδαμόπουλο Γ. να κλείνει την περίοδο στο 21-8. Στο 2ο δεκάλεπτο Γλυκατζης έγραψε το 23-10 για τους Κροκόδειλους, με τους Red-dicolo να απαντούν με 0-8 από Μελετη, Αγρη και Κρικα Κ. για να μειώσουν σε 23-18. Ο Νικολάκης κράτησε την ομάδα του μπροστά, 26-18, ο Ηλιόπουλος Θ. έγραψε το 29-20, με τον Αγρη να απαντά αλλά το ημίχρονο να κλείνει στο 31-22. Στην επανάληψη ο Νικολάκης έφερε τους Κροκόδειλους στο 34-22, με τους Red-dicolo να τρέχουν σερί 0-9 με τον Κρικα Κ. και τον Κρικα Α. για το 34-31. Μετά το 37-31 του Νικολάκη και το 39-31 του Γλυκατζη ο Σπυριδωνίδης με τον Κρικα Απ. έφεραν τους Red-dicolo για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, 39-41. Η 3η περίοδος έκλεισε από τον Νικολάκη στο 42-41, με τον Κρικα Κ. να απαντά για το 42-44. Ο Γλυκατζης με τον Ηλιόπουλο Σ. σκόραραν για το 47-44 με τον Μελέτη και τον Κρικα Κ. να φέρνουν ξανά μπροστά τους Red-dicolo. Τελευταίο προβάδισμα για τους Κροκόδειλους στο 49-48 με τον Κρικα Αλ. να απαντά και τον Αγρη να γράφει το 49-53. Ο Κρικας Κ. με τον Κρικα Αλ. έφεραν τους Red-dicolo στο 51-57 λίγο μετά, ενώ από τη γραμμή στο τέλος οι Red-dicolo κράτησαν το προβάδισμα παίρνοντας τη νίκη.

Για τους νικητές ο Κρικας Κ. είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Αγρης 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μελετης 11 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Κρικας Αλ. 8 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Κροκόδειλους ο Ηλιόπουλος Θ. είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Νικολάκης 18 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Γλυκατζης 9 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Η κάρτα του αγώνα
.

Halia Mavericks – East 49-43

Οι Halia Mavericks κέρδισαν τους East για να περιπλέξουν την κατάσταση όσον αφορά στην τελευταία θέση που οδηγεί στο Challenge League. Μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, προηγήθηκαν με 10-0 στο 1ο δεκάλεπτο, κρατώντας άποντους τους αντιπάλους τους για 10 λεπτά. Οι East αντέδρασαν στη 2η περίοδο, με το 13-16 πήγαμε στο 23-16 του ημιχρόνου, ενώ στο 30ο λεπτό οι δυο ομάδες βρίσκονταν στο 35-29 και τους 6 πόντους απόσταση. Όμως, στο 4ο δεκάλεπτο οι Halia Mavericks κατάφεραν να κρατήσουν τον έλεγχο και να πάρουν τη νίκη με 49-43 για το πρώτο τους ροζ φύλλο στο γκρουπ.

Για τους νικητές ο Κλιμαντηρης Δ. είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Διακονικολάου 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 κλεψίματα, ο Αγγελιδέλης 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Συρογιαννης 9 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους East ο Ασπιωτης είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Νομικός 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα.