Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Κοντά στο Α1 οι Supergrungers, 1η νίκη για Τεμπελέικερς

Κοντά στο Α1 οι Supergrungers, 1η νίκη για Τεμπελέικερς

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν με 59-58 τους LA Stripers για την 6η αγωνιστική στον 10ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» και χρειάζονται άλλη μια νίκη για να σφραγίσουν το εισιτήριό τους για το Α1. Οι Run n’ Gun συνεχίζουν αήττητοι (γενικά) κερδίζοντας και τους Superhonics με 80-57. Τέλος, οι Τεμπελέικερς επικράτησαν με 44-36 των Greek BB Mambas για την πρώτη τους νίκη στο γκρουπ.

Athens Supergrungers – LA Stripers 59-58

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν τους LA Stripers με 59-58 με το ματς να ξεκινά με 2-5 από τον Γαλιατσο και τον Γουσετη για τους LA Stripers για να απαντήσουν για το 12-5 ο Λιουτας με τον Κουρτη. Ο Θεοδώρου έφερε την ομάδα του στο 15-7 με τον Τσιπρα να γράφει το 17-7 πριν ο Σπυριδωνίδης με τον Γουσετη απαντήσουν για το 17-13. Η 1η περίοδος έκλεισε στο 21-13 από τον Ζολωτα για τους Athens Supergrungers, με τον Γαλιατσο και τον Καραγιαννη να μειώνουν σε 21-18 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Γαλιατος με τον Καπίρη ήταν που λίγο μετά ισοφάρισαν το ματς για να δώσει προβάδισμα στους LA Stripers ο Σπυριδωνίδης, 23-25. Ο Κατσαμπανης απάντησε για το προβάδισμα της ομάδας του, με τον Ιορδάνου να ξαναβάζει μπροστά τους LA Stripers πριν ο Κατσαμπανης με τον Κουρτη γράψουν το 32-29, για να κλείσει από τον Καπιρη το ημίχρονο στο 32-31. Στην επανάληψη ο Ιορδάνου με τον Καπιρη σκόραραν για το 32-37 των LA Stripers με τον Τσιπρα να μειώνει στον πόντο. Οι LA Stripers έμειναν μπροστά με τον Καπιρη, για να απαντήσει ο Κουρτης για το 42-41, με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 42-43. Στην 4η περίοδο ο Σπυριδωνίδης έγραψε το 42-46 για την ομάδα του, με τον Κατσαμπανη να απαντά για το 45-46. Οι LA Stripers ξέφυγαν με 45-50, αλλά ο Τσιπρας μείωσε ξανά στον πόντο, 49-50. Ο Κουρτης ισοφάρισε σε 52-52 και ο Κατσαμπανης έβαλε μπροστά την ομάδα του με 55-53. Ο Σπυριδωνίδης απάντησε για να ισοφαρίσει, με τον Ιορδάνου να γράφει το 56-58 από τη γραμμή, πριν ο Κουρτης απαντήσει για το 57-58 και ο Κατσαμπάνης σκοράρει στον αιφνιδιασμό για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, 59-58, αφού οι LA Stripers αστόχησαν στο σουτ της νίκης στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Κατσαμπανης είχε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κουρτης 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Τσιπρας 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους LA Stripers ο Γαλιατσος είχε 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 τάπες, ο Σπυριδωνίδης 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ιορδάνου 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Καπιρης 8 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Superhonics – Run ‘n’ Gun 57-80

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 57-80 τους Superhonics για να συνεχίσουν αήττητοι, ανεβαίνοντας στο 6-0 στο γκρουπ. Το ματς ξεκίνησε με 3-0 από τον Οικονόμου, για να απαντήσουν ο Πανδής με τον Κοντογεώργη για το 5-11. Ο Μπαρδανης σκόραρε για το 7-11 με τον Χιώτη να φέρνει την ομάδα του στο 7-16. Ο Βασιλείου με τον Οικονόμου απάντησαν για το 11-16, με τον Πανδή και τον Χιώτη να σκοράρουν για το 11-23, πριν ο Οικονόμου και ο Κοντογεώργης κλείσουν το δεκάλεπτο στο 14-25. Στη 2η περίοδο ο Μπαρδανης με τον Καϊτσα έγραψαν το 18-25, με τους Run ‘n’ Gunνα τρέχουν σερί 0-15 με τον Χιώτη και τον Περρή για το 18-40. Ο Οικονόμου και ο Αντωνιάδης απάντησαν, 22-42, ο Πανδής με τον Κοντογεώργη έγραψαν το 23-47 με τον Στεφανίδη και τον Αντωνιάδη να φέρνουν το ματς στο 29-50 πριν κλείσει ο Πανδής το ημίχρονο στο 29-53. Στην επανάληψη ο Αντωνιάδης με τον Μπαρδανη έτρεξαν ένα 9-0 για τους Superhonics μέχρι το 38-53, ενώ ο πρώτος έγραψε και το 40-56 λίγο μετά. Ο Χιώτης ανέβασε τη διαφορά στους 20 πόντους, με τον Καϊτσα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 42-61. Στην 4η περίοδο ο Χιώτης σκόραρε για το 42-65, ο Οικονόμου απάντησε για το 46-65, με τον Χιώτη και τον Ρήγα να φέρνουν τους Run ‘n’ Gun στο 46-74 με τη βοήθεια του Κοντογεώργη. Ο Καϊτσας με τον Αντωνιάδη απάντησαν για το 53-74, ο Χατζησταύρου σκόραρε για το 57-76 με το ματς να κλείνει από τον Πανδή στο 57-80 για τους πρωταθλητές.

Για τους νικητές ο Χιώτης είχε 37 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Πανδής 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κοντογεώργης 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Περρης 3 πόντους, 21 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Superhonics ο Οικονομου είχε 18 πόντους, ο Αντωνιάδης 14 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Χατζησταυρου 8 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μπαρδανης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Τεμπελέικερς – Greek BB Mambas 44-36

Οι Τεμπελέικερς κέρδισαν τους Greek BB Mambas με 44-36 για την πρώτη τους νίκη στο γκρουπ. Το ματς ξεκίνησε με 7-2 για τους νικητές από τον Μπουκουβαλα και τον Τριανταφυλλίδη, για να απαντήσει ο Αποστολάκης. Ο Παναγιωτόπουλος έφερε το ματς στο 13-8, με τον Μπουκουβάλα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 15-10 μετά το καλάθι του Μπεμπελου. Στη 2η περίοδο ο Μπεμπελος με τον Σδουγα μείωσαν σε 15-14 με τους Τεμπελέικερς να απαντούν για το 22-14 με τον Μακρυδακη και τον Τριανταφυλλίδη. Ο Κολλιόπουλος μείωσε, με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-18 από τον Μαγκουτα. Στην επανάληψη ο Τριανταφυλλίδης με τον Μαγκουτα έφεραν την ομάδα τους στο 27-18, ενώ ο Γιαννιας έγραψε το 29-20. Ο Γριας απάντησε, με την 3η περίοδο να κλείνει στο +10 για τους Τεμπελέικερς από τον Τσιμιακακη. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μαγκουτας με τον Τριανταφυλλίδη ανέβασαν την απόσταση που χώριζε τις δυο ομάδες στους 15 πόντους, 36-21, με τον Κολλιόπουλο να μειώνει σε 38-25. Ο Σδουγας σκόραρε για το 40-27, ενώ ο Κολλιόπουλος έφερε το ματς στους 7 πόντους, 40-33. Με τον Δήμου οι Τεμπελέικερς έφτασαν στο 44-34 για να κλείσει το ματς ο Μπεμπελος.

Για τους νικητές ο Τριανταφυλλίδης είχε 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Μαγκουτας 8 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Greek BB Mambas ο Μπεμπελος είχε 9 πόντους, ο Κολλιόπουλος 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.