Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Α1 η Oklaχώμα Thunder, Challenge ο Παραλιακός!

Α1 η Oklaχώμα Thunder, Challenge ο Παραλιακός!

Η Oklaχώμα Thunder πήρε το 3ο εισιτήριο για το Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» χάρη στη νίκη της με 87-74 επί της One Love B.C. στην 7η αγωνιστική του 6ου ομίλου. Παράλληλα, με το 66-49 που πέτυχε κόντρα στους Ready 2 Fire σε εξ αναβολής αγώνα έστειλε τον Παραλιακό στην 6η θέση και το Challenge League. Ο Ατρόμητος Αιγάλεω πήρε την 4η θέση μετά το 44-36 επί του Παραλιακού, ενώ η Τιρινίνι έκλεισε το γκρουπ με το 57-51 επί των Ready 2 Fire που έμειναν 7οι.

Oklaχώμα Thunder – One Love B.C. 87-74

Η Oklaχώμα Thunder κέρδισε με 87-74 την One Love B.C. για να πάρει την πρόκριση στο Α1 της λίγκας. Το ματς ξεκίνησε με 5-2 για τους νικητές με τον Σαχινίδη, με τον Καρδαμακη και τον Μπιμπα να απαντούν για το 7-6. Ακολούθησε ένα 13-0 από τον Πετρόπουλο, τον Σαχινίδη, τον Πετσο και τον Χρηστιά για το 20-6. Ο Μπιμπας σκόραρε για το 20-11, με τον Καρδαμάκη και τον Μιχαλαρο να φέρνουν το ματς στο 24-15, για να κλείσει η περίοδος στο 29-15 από τον Βολτέα. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σαχινίδης έγραψε το 31-15 με τον Μπιμπα να απαντά για το 34-20. Ο Πετσος με τον Σαχινίδη σκόραραν για το 42-22, αλλά ο Καρδαμακης έφερε τον αγώνα στο 45-28. Ο Μανιατόπουλος ανέβασε τη διαφορά και πάλι πάνω από τους 20 πόντους, 49-28, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Γιοκαρα στο 49-32. Στην 3η περίοδο ένα 10-0 από τον Σαχινίδη και τον Βολτέα έφεραν τον ματς στο 59-32, με τον Καρδαμακη να φέρνει τον αγώνα στο 62-37 για να μειώσει ο Μπιμπας στο 62-41 και το 67-46 λίγο μετά. Ο Καρδαμάκης έριξε τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους μετά το καλάθι του Κατσαμακλη, με τον Μπίμπα να γράφει το 69-54. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ροδίτης σκόραρε για το 72-59, ενώ ο Μπιμπας με τον Γιοκαρά έφεραν το ματς κάτω από τους 10 πόντους, 74-65. Ο Μανιατόπουλος με τον Πετσο απάντησαν για το 78-65, με τον Σαχινίδη να φέρνει το ματς στο 80-67. Ο Μπιμπας μείωσε σε 82-69, ο Χρηστιάς σκόραρε για το 86-71, για να κλείσει το ματς ο Ροδίτης στο 87-74.

Για τους νικητές ο Χρηστιάς είχε 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Σαχινίδης 15 πόντους, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Βολτέας 13 πόντους και 6 ασίστ, ο Μανιατόπουλος 13 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Πετρόπουλος 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Πετσος 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για την One Love B.C. ο Μπιμπας είχε 33 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Καρδαμακης 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Γιοκαρας 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Oklaχώμα Thunder – Ready 2 Fire 66-49

Η Oklaχώμα Thunder κέρδισε τους Ready 2 Fire με 66-49 για να τους ρίξει στο Championship στο τελευταίο παιχνίδι των δύο στο γκρουπ. Το ματς ξεκίνησε με 7-2 για τους νικητές από τον Χρηστιά, με τον Σταματελόπουλο και τον Καραγιαννίδη να απαντούν για το 7-9. Η περίοδος έκλεισε από τον Τσάπαλο στο 10-9, με τον Παπαμιχαήλ να γράφει το 13-9 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Κατσαμακλής σκόραρε για το 15-11, με τον Θάνο να ισοφαρίζει για το 15-15. Μετά το 21-15 του Χρηστιά ο Κασοτακης με τον Σταματελόπουλος μείωσαν σε 21-20, για να κλείσει το ημίχρονο ο Θάνος στο 27-23. Στην 3η περίοδο ο Κατσαμακλής με τον Παπαμιχαήλ έφεραν τον αγώνα στο 32-23, με τον Σταματελόπουλο να απαντά. Ο Χρηστιάς σκόραρε για το 36-24, με τον Στερμασι να απαντά για το 36-28 μαζί με τον Καλλιτσάντση. Ο Τσιβρας με τον Βολτέα έφεραν τον αγώνα στο 43-28, με τους Ready 2 Fire να απαντούν για το 43-35 με τον Παππά και τον Στερμάσι. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καραγιαννίδης έφερε τον αγώνα στο 43-37, αλλά ο Τσιβρας με τον Παπαμιχαήλ απάντησαν για το 50-39 . Ο Σταματελόπουλος με τον Θάνο μείωσαν σε 55-47, με τον Τσιβρα να φέρνει ξανά το ματς στο 59-47. Ο Σταματελόπουλος έφερε τον αγώνα στο -10 αλλά ο Τσιβρας με τον Σαχινίδη έκλεισαν την αναμέτρηση στο 66-49 για την Oklaχώμα Thunder.

Για τους νικητές ο Τσιβρας είχε 16 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Χρηστιάς 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Παπαμιχαήλ 8 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Σαχινίδης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους Ready 2 Fire ο Σταματελόπουλος είχε 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Θάνος 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Στερμάσι 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Παραλιακός – Ατρόμητος Αιγάλεω 36-44

Ο Ατρόμητος Αιγάλεω κέρδισε τον Παραλιακό με 36-44 για να κατακτήσει την 4η θέση στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 7-0 από τον Γρηγοριάδη, για να απαντήσουν ο Νικολάου με τον Καναρη για το 7-6. Ο Σκρεκας έφερε τον αγώνα στο 12-6, για να κλείσουν την περίοδο με 0-8 ο Δριτσας με τον Κανάρη για το 12-14. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Διονυσοπουλος με τον Κλιγκοπουλο έφεραν τον αγώνα στο 14-16. Μετά την ισοφάριση από τον Γρηγοριάδη ο Παπαχρηστου έκλεισε το ημίχρονο στο 16-20 για τον Ατρόμητο Αιγάλεω. Στην επανάληψη ο Διονυσόπουλος με τον Καραγιάννη ισοφάρισαν το ματς στο 20-20, για να κρατήσουν μπροστά την ομάδα τους ο Κλιγκόπουλος με τον Δριτσα, 20-25. Ξανά στον πόντο από τον Διονυσόπουλο, 24-25, με τον Νικολάου να απαντά για το 24-30 αλλά τον Παραλιακό να μειώνει σε 28-31 στο τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κλιγκόπουλος έφερε το ματς στο 28-33, με τον Καναρη να γράφει το 30-38 μαζί με τον Νικολάου. Ο Παραλιακός προσπάθησε να μειώσει και έφτασε ως το 36-38, αλλά ένα 0-6 στο τέλος για τον Ατρόμητο Αιγάλεω ήταν που έκρινε οριστικά την αναμέτρηση.

Για τους νικητές ο Νικολάου είχε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κλιγκόπουλος 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Δριτσας 8 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τον Παραλιακό ο Διονυσόπουλος είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Γρηγοριάδης 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Τιρινίνι – Ready 2 Fire 57-51

Η Τιρινίνι κέρδισε τους Ready 2 Fire με 57-51 με το ματς να ξεκινά με 2-3 από τον Θάνο, για να γράψουν το 6-7 ο Λογοθέτης με τον Τυροβολα. Η περίοδος έκλεισε από τον Γαλανόπουλο και τον Σταματέρη στο 12-9, με το 2ο δεκάλεπτο να ξεκινά με τον Γαλανόπουλο να γράφει το 14-9. Ο Παππάς ισοφάρισε σε 14-14 με τον Γαλανόπουλο και τον Κοτσαμπά να φέρνουν το ματς στο 18-15. Ο Θανος μείωσε, με τον Πουλάκο και τον Λογοθέτη να γράφουν το 27-17 για να κλείσει το ημίχρονο στο 28-19 από τον Παππά. Ο Αντωνόπουλος έφερε την ομάδα του στο 32-19 στην 3η περίοδο, ο Σταματελόπουλος με τον Δριβα απάντησαν για το 32-27, αλλά ο Γαλανόπουλος με τον Κοτσαμπά έφεραν το ματς στο 40-27 με 8-0 σερί. Ο Πουλάκος έγραψε το 43-31 με τον Κοτσαμπά να κλείνει την περίοδο στο 46-34 και τον Σταματέρη να γράφει το +14. Ο Σταματελόπουλος με τον παππά μείωσαν σε 48-38, με τον Κοτσαμπά να απαντά για το 54-40. Οι Ready 2 Fire πλησίασαν σε 54-44 με τον Θεοδωράκη, ενώ ο Παππάς έγραψε το 56-46 λίγο πριν το τέλος για να κλείσει ο Δριβας το ματς στο 57-51.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπας είχε 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Πουλακος 10 πόντους, ο Γαλανόπουλος 8 πόντους, ο Γιαμαίος 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Ready 2 Fire ο Παππας είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Θανος 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Σταματελόπουλος 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ.