Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 55-0 οι Run ‘n’ Gun, Challenge οι Filoiadelfia!

55-0 οι Run ‘n’ Gun, Challenge οι Filoiadelfia!

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 92-55 τους 3ους LA Stripers για την 7η αγωνιστική του 10ου ομίλου, κλείνοντας με αήττητη πρωτιά τον όμιλο, παραμένοντας αήττητοι συνολικά στην πορεία τους στο πρωτάθλημα, φτάνοντας πια στο 55-0 (16-0 στο 3ο γκρουπ το 2012-13, 32-0 πέρσι, 7-0 φέτος). Οι Filoiadelfia 76ers κέρδισαν με 41-34 τους Τεμπελέηκερς για να πάρουν την πρόκριση στο Challenge League, αφήνοντας τους αντιπάλους τους στο Championship. Οι Superhonics κέρδισαν με 56-46 τους Τεμπελέηκερς και με 65-36 τους Greek BB Mambas για να τερματίσουν στην 4η θέση του γκρουπ. Οι Shooting Stars νίκησαν με 63-37 τους Τεμπελέηκερς και με 53-42 τους Greek BB Mambas, αλλά ο μηδενισμός τους κράτησε στην 5η θέση και το Challenge League. Τέλος, οι Athens Supergrungers επικράτησαν με 57-35 των Filoiadelfia 76ers για να κλείσουν το γκρουπ στη θέση ενόψει Α1.

LA Stripers – Run ‘n’ Gun 55-92

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 55-92 τους LA Stripers για να φτάσουν στο 55-0 στην παρουσία τους στο πρωτάθλημα. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 και 3-6 από τον Καραλή και τον Πανδή, για να απαντήσουν ο Βεντουρης, ο Ιορδανου και ο Καραγιαννης για το 9-8. Ο Καραλης με τον Αντωνίου απάντησαν για το 9-14 ενώ ο Περρης έφερε το ματς στο 11-17. Ο Σπυριδωνιδης απάντησε για το 14-17, ενώ μετά το 16-21 από τον Γαλιατσο, ο Πανδής με τον Περρη έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 16-27. Στη 2η περίοδο ο Κοντογεώργης με τον Ρηγα σκόραραν για το 16-31, ενώ στη συνέχεια οι Run ‘n’ Gun έτρεξαν σερί 0-18 με τον Καραλή, τον Χιώτη και τον Γρυλακη, ως το 17-49 του ημιχρόνου. Βεντουρης και Γαλιατσος σκόραραν για το 21-51, με τους Run ‘n’ Gun να απαντούν με 0-19 σερί ξανά, ο Αντωνίου, ο Χιώτης και ο Καραλής ήταν πρωταγωνιστές στην επίθεση ως το 21-70. Ο Χιώτης σκόραρε για το 23-74, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-76. Ο Γαλιατσος με τον Βεντουρη έφεραν τον αγώνα στο 30-78, με τον Γουσετη να σκοράρει για το 40-79 με σερί 10-1 για τους LA Stripers. Ο Πανδής απάντησε, με τους LA Stripers να μειώνουν με τον Γαλιατσο στο 44-81. Ο Πανδής απάντησε και πάλι, με τον Βεντουρη και τον Γαλιατσο έφεραν τον αγώνα στο 51-86, με τον Γαλιατσο να σκοράρει και μετά για να κλείσει το ματς από τον Πανδή στο 55-92.

Για τους νικητές ο Καραλής είχε 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 8 κλεψίματα με το απίστευτο 10/10 δίποντα, ο Χιώτης είχε 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Πανδής 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Περρής 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Αντωνίου 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ. Για τους LA Stripers ο Γαλιατσος είχε 23 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 τάπες, ο Βεντουρης 13 πόντους, 3 ασίστ, ο Γουσετης 9 πόντους, 2 κλεψίματα.

Filoiadelfia 76ers – Τεμπελέηκερς 41-34

Οι Filoiadelfia 76ers κέρδισαν με 41-34 τους Τεμπελέηκερς για να κερδίσουν τη συμμετοχή τους στο Challenge League, με το ματς να ξεκινά με 3-0 από τον Ζιαγκα για να απαντήσουν ο Παναγιωτόπουλος με τον Μπουκουβαλα για το 3-4. Ο Λουγιακης Κ. έφερε τον αγώνα στο 7-4, με τον Μακρυδακη να απαντά, 7-10, και τον Ζιαγκα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 10-8 για την ομάδα του. Οι Filoiadelfia 76ers έφτασαν στο 15-10 στη 2η περίοδο για να απαντήσουν οι Τεμπελέηκερς για το 15-14 με τον Τριανταφυλλίδη, για να πάνε στο 17-16 με τον Μαγκουτα. Ο Ζιαγκας απάντησε για το 20-16, με το ημίχρονο να κλείνει στο 21-19 με τον Μπουκουβαλα. Στην 3η περίοδο ο Βαφειαδης έφερε τον αγώνα στο 23-19, με τον Μπρουζα και τον Μαγκουτα να φέρνουν το ματς στο 25-24. Η 3η περίοδος έκλεισε με τον Ζιαγκα να σκοράρει για το 29-24, αλλά ένα 0-8 από τον Δημου και τον Μαγκουτα έφερε τους Τεμπελέηκερς στο 29-32 στο 4ο δεκάλεπτο. Οι Filoiadelfia 76ers απάντησαν με τον ίδιο τρόπο, ένα 10-0 από Ζιαγκα, Λουγιακη Χ. και Λουγιακη Κ. έφερε τον αγώνα στο 39-32. Ο Τριανταφυλλιδης μείωσε στους 5, αλλά στα 13 δευτερόλεπτα ο Ζιαγκας έβαλε 2/2 βολές για το 41-34, δίνοντας στην ομάδα του τη νίκη.

Για τους νικητές ο Ζιαγκας είχε 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Χριστοφιλόπουλος 8 πόντους, ο Λουγιακης Κ. 5 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Τεμπελέηκερς ο Μαγκουτας είχε 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Τριανταφυλλίδης είχε 6 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Δημου 6 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μπουκουβαλας 5 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Filoiadelfia 76ers – Athens Supergrungers 35-57

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν με 35-57 τους Filoiadelfia 76ers για να τερματίσουν στη 2η θέση. Το ματς ξεκίνησε με 3-2 από Ζιαγκα και Τσιπρα για να γράψει ο Διαμαντής το 12-6 για τους Filoiadelfia 76ers. Ο Θεοδώρου με τον Χιμο απάντησαν για το 13-12 με τους Athens Supergrungers να παίρνουν προβάδισμα με τον Σακελλαρόπουλο στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Παλλας με τον Ζιαγκα απάντησαν για το 18-15, αλλά η συνέχεια ανήκε στους νικητές. Με τον Κατσαμπανη έφτασαν στο 20-23, για να κλείσουν το ημίχρονο στο 22-27 και να ξεφύγουν με 25-42 στην 3η περίοδο με Κατσαμπανη και Θεοδωρου. Ο Διαμαντης απάντησε, αλλά ο Κατσαμπανης έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 28-47 για την ομάδα του που ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους στην 4η περίοδο, 30-53, για να κλείσουν τον αγώνα ο Πριτσιουλης με τον Ζιαγκα στο 35-57.

Για τους νικητές ο Κατσαμπανης είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Θεοδώρου 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Τσιπρας 6 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Διαμαντης είχε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ζιαγκας 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Superhonics – Greek BB Mambas 65-36

Οι Superhonics κέρδισαν με 65-36 τους Greek BB Mambas με το ματς να είναι κλειστό στο ξεκίνημα, 10-9 από τον Δελγα. Ο Οικονομου απάντησε για το 17-9 της ομάδας του, με τον Σπαη να μειώνει σε 17-12 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Βασιλείου σκόραρε για το 19-12 και ο Χατζησταυρου έγραψε το 25-13 για την ομάδα του. Ο Σπαης απάντησε, με τον Παπαδόπουλο και τον Θεολογιτη να φέρνουν τους Superhonics στο 30-16. Αποστολάκης και Αντωνιάδης σκόραραν για το 32-18 και ο Χατζησταύρου έκλεισε το ημίχρονο στο 34-18. Στην επανάληψη ο Γεροντιδης μείωσε σε 34-26 για τους Greek BB Mambas, με τον Οικονόμου να απαντά και μαζί με τον Βασιλείου να φέρνουν την ομάδα τους ως το 43-28 για να γράψει ο Στεφανίδης το 45-28. Ο Βαζαιος μείωσε στο τέλος της περιόδου, αλλά οι Superhonics μπήκαν με 10-0 σερί στο 4ο δεκάλεπτο με τον Μαστορακη, τον Μπαρδανη και τον Οικονόμου για το 55-30. Ο Βαζαιος έφερε το ματς στο 58-34, με τον Μπαρδανη να γράφει το 62-34 λίγο μετά και τους Superhonics να κλείνουν με τον Στεφανίδη τον αγώνα στο 65-36.

Για τους νικητές ο Βασιλείου είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Οικονόμου 14 πόντους, 4 ασίστ, ο Χατζησταυρου 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Greek BB Mambas ο Βαζαιος είχε 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Τεμπελέηκερς – Superhonics 46-56

Οι Superhonics κέρδισαν με 46-56 τους Τεμπελέηκερς για την 4η θέση στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 2-4 και 3-6 για τους νικητές, για να απαντήσουν οι Τεμπελέηκερς για το 5-6. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 5-9, με τους Superhonics να πηγαίνουν στο 5-12 και το 7-14 στη 2η περίοδο. Οι Τεμπελέηκερς μείωσαν σε 11-15 και 14-18, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 17-22. Στην επανάληψη το σκορ πήγε στο 19-24 με τους Superhonics να απαντούν για το 22-29 και μετά το 24-29 με σερί 0-8 να ξεφεύγουν με 24-37. Οι Τεμπελέηκερς μείωσαν σε 31-38 για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 33-42. Στην 4η περίοδο μετά το 35-44 οι Superhonics έτρεξαν άλλο ένα 0-8 για να ξεφύγουν με 36-52, με τους Τεμπελέηκερς να απαντούν για το 40-52, αλλά τους Superhonics να κρατούν το προβάδισμα για το 46-56 και τη νίκη.

Για τους Τεμπελέηκερς ο Τριανταφυλλίδης είχε 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Παπαβασιλείου 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μαγκουτας 7 πόντους, 8 ριμπάουντ. Στατιστικά των Superhonics δεν υπήρχαν την ώρα ανάρτησης του άρθρου.

Shooting Stars – Τεμπελέηκερς 63-37

Οι Shooting Stars κέρδισαν τους Τεμπελέηκερς με το ματς να ξεκίνα με 8-2 για τους νικητές από τον Μηλιωνη και τον Ζαφειρατο, για να απαντήσουν ο Δημου με τον Γιαννια για το 8-7. Ο Σταυρου έφερε την ομάδα του στο 13-7, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-9. Στη 2η περίοδο ο Παναγιωτόπουλος έφερε τους Τεμπελέηκερς μπροστά στο σκορ, 15-16, με τον Μαγκουτα να γράφει το 14-18. Οι Shooting Stars μείωσαν και με τον Γεωργόπουλο προσπέρασαν με 21-20 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι Shooting Stars πήγαν στο 24-20 και το 27-21 με τον Σταύρου. Ο Παπαβασιλείου απάντησε για το 27-24, με ένα 6-0 να ακολουθεί για τους Shooting Stars από τον Τζουκα και τον Σταυρου για το 33-24. Ο Παπαβασιλείου μείωσε με τον Ζαφειράτο να φέρνει τον αγώνα στο 35-27 για να κλείσει ο Μηλιωνης το δεκάλεπτο στο 40-29 για τους Shooting Stars. Στην 4η περίοδο ο Μηλιωνης έφερε την ομάδα του ως το 46-30 με τον Τσιμιακακη να απαντά αλλά τους Shooting Stars να φτάνουν στο 53-32 με τον Ζαφειράτο και τον Τζουκα. Μετά το καλάθι του Μπουκουβαλα ο Σταυρου σκόραρε για το 58-34 με τον Μηλιωνη να φέρνει την ομάδα του στο 61-34 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Σταυρου είχε 19 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μηλιωνης είχε 19 πόντους, ο Ζαφειρατος 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 κλεψίματα. Για τους Τεμπελέηκερς ο Παναγιωτόπουλος είχε 8 πόντους, ο Παπαβασιλείου 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα.

.

Shooting Stars – Greek BB Mambas 53-42

Οι Shooting Stars κέρδισαν με 53-42 τους Greek BB Mambas με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τους Shooting Stars που προηγήθηκαν με 15-9 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι επόμενες δύο περίοδοι κρίθηκαν και οι δύο στον πόντο, αλλά αμφότερες υπέρ των Shooting Stars. Το 14-13 της δεύτερης και το 11-10 της τρίτης μας έφεραν στο 40-32 στο 30ο λεπτό με τους Shooting Stars να κρατούν το προβάδισμα και στο 4ο δεκάλεπτο, 13-10 εκεί το σκορ για το τελικό 54-42.

Για τους νικητές ο Σαλτουρος είχε 16 πόντους, 24 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Μηλιώνης 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Τζουκας 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ζαφειράτος 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Σταυρου 7 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Greek BB Mambas ο Σιχλιμιρης είχε 10 πόντους, ο Κολλιοπουλος 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Σταντζος 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα.