Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Σκληρές νίκες για Ρούκουνες, Nikea Lions!

Σκληρές νίκες για Ρούκουνες, Nikea Lions!

Οι Ρούκουνες κέρδισαν με 79-75 τους Victorious στην 1η αγωνιστική του Β ομίλου στο Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να προκαλέσουν ήδη σεισμό από το ξεκίνημα του γκρουπ. Δύσκολη νίκη για τους Στιγκιντριακούς, 50-45 τον Γ.Α.Σ.Τ., ενώ οι Nikea Lions επικράτησαν εξίσου δύσκολα με 50-46 απέναντι στα Χώματα. Οι Porto Mpagaz πήραν με 61-54 το ματς με τους Raptors, ενώ ο Ερμής κέρδισε με 48- 44 τους LA Stripers.

Ρούκουνες – Victorious 79-75

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τη Victorious με 79-75 για να την αναγκάσουν στην πρώτη της φετινή ήττα. Το ματς ξεκίνησε με 4-2 από τον Κατσαρογιαννη και τον Γραψα για να απαντήσει ο Χριστόπουλος για το 6-8. Ο Γραψας με τον Μουρίκη και τον Χριστόπουλο Γ. σκόραραν για το 15-8 της ομάδας τους, που έφτασε το 18-9 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παπαδόπουλος με τον Κωτουλα μείωσαν σε 18-14 για τη Victorious, με τους Ρούκουνες να απαντούν για το 21-14. Ο Χρυσανθακόπουλος έριξε τη διαφορά στο σουτ, 21-19, με τον Θεοδωρόπουλο και τον Κωτουλα να ισοφαρίζουν τον αγώνα σε 23-23. Ο Θεοδωρόπουλος έβαλε την ομάδα του μπροστά, 25-26, με τον Κωτσουλα να γράφει το 27-32 πριν ο Μουρίκης μειώσει σε 31-32 στην ανάπαυλα. Στην επανάληψη ο Βλάσσης με τον Μουρίκη έβαλαν τους Ρούκουνες μπροστά, 35-32, με τον Γραψα και τον Κατσαρογιαννη να φέρουν την ομάδα τους στο 45-37 μετά το καλάθι του Χρυσανθακόπουλου. Ο Βλάσσης σκόραρε και για το 50-40, με τον Κατσαρογιαννη να φέρνει το ματς στο 53-42. Η Victorious μείωσε σε 54-46 με τον Χριστόπουλο, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 57-46 για τους Ρούκουνες. Στην 4η περίοδο η Victorious με τον Κωτουλα, τον Χρυσανθακόπουλο και τον Χριστόπουλο πλησίασε ως το 59-56, ενώ λίγο μετά ο Κωτουλας ισοφάρισε τον αγώνα σε 61-61. Οι Ρούκουνες απάντησαν για το 68-61 με Μουρίκη και Κατσαρογιαννη, ενώ ο δεύτερος έγραψε και το 70-65 λίγο μετά. Η Victorious μείωσε στο σουτ, 70-67, με τους Ρούκουνες να απαντούν για το 75-69. Μετά το 75-72 οι Ρούκουνες ξέφυγαν και πάλι με 79-72 για να σφραγίσουν τη νίκη τους.

Για τους νικητές ο Κατσαρογιαννης είχε 25 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μουρίκης 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Βλάσσης 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Γραψας 9 πόντους. Για τη Victorious ο Κωτουλας είχε 26 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Χριστόπουλος 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Χρυσανθακόπουλος 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Θεοδωρόπουλος 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Στιγκιντριακοί – Γ.Α.Σ.Τ. 50-45

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τον Γ.Α.Σ.Τ. με 50-45 με το ματς να ξεκινά με 4-2 από τον Διαμαντόπουλο και τον Παπαδόπουλο, για να απαντήσει ο Σακαρίδης για το 4-7. Ο Δημητρίου έφερε τον αγώνα στο 9-7 στην περίοδο, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να προσπερνά με Κουμουσιδη και Μουζουρακη στο 10-11. Ο Κοντεκάκης έγραψε το 12-14, με τον Γρυπάρη να φέρνει το ματς στο 16-14 για τους Στιγκιντριακούς και τον Νίκολιτς να γράφει το 21-14. Ο Γ.Α.Σ.Τ. πλησίασε με τον Κοντεκάκη σε 21-19, με τον Νούκα να γράφει το 23-19, αλλά τον Γ.Α.Σ.Τ. με τον Αναστασίνη να κλείνει το ημίχρονο στο 25-25. Στην επανάληψη Δημητρίου και Μαχαίρας σκόραραν για το 31-25, ο Γ.Α.Σ.Τ. απάντησε με τον Κουμουσιδη ως το 31-28 με τον Παπαδόπουλο να γράφει το 33-28. Η 3η περίοδος έκλεισε στους 8 πόντους από τον Μαχαίρα, με τον Νίκολιτς να φέρνει την ομάδα του στο 39-29 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Κριθιμος με τον Χαλδαιο μείωσαν σε 41-35, αλλά οι Στιγκιντριακοί με τον Μαχαίρα απάντησαν για το 45-35. Ο Γ.Α.Σ.Τ. μείωσε ξανά, με τον Διαμαντόπουλο και τον Αναστασίνη να σκοράρουν για το 45-42. Ο Μπετσιος με τον Παπαδόπουλο σκόραραν για το 49-42 με τους Στιγκιντριακούς να παίρνουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Μαχαίρας είχε 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Δημητρίου 9 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Κοντεκακης είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Σακαριδης 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κουμουσιδης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Raptors – Porto Mpagaz 54-61

Οι Porto Mpagaz κέρδισαν με 54-61 τους Raptors με το ματς να ξεκινά με 7-3 για τους Raptors από τον Καζα και τον Δερματινο. Ο Γιαννικας απάντησε, αλλά ο Χαριτόπουλος κράτησε την ομάδα του μπροστά, 9-6, με τον Καζα να σκοράρει για το 12-8. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 12-11 από τον Barry με τον Γρανισιώτη και τον Σπανό να φέρνουν τους Raptors στο 16-11 λίγο μετά. Ο Γκουσκος Δ. σκόραρε για το 16-18 και το προσπέρασμα για τους Porto Mpagaz, αλλά ο Γιαννελης απάντησε. Barry και Βρουτσης σκόραραν για το 19-23 με τον Γιαννικα να κλείνει το ημίχρονο στο 23-30. Στην επανάληψη ο Κοντος μείωσε σε 26-30 με τον Βρουτση να απαντά. Ο ίδιος έφερε την ομάδα του στο 32-36, αλλά ο Γκουσκος Μ. με τον Βρουτση έτρεξαν σερί 2-12 ως το 34-48 των Porto Mpagaz. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χαριτόπουλος με τον Δερματινο μείωσαν σε 45-52 μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα απαντώντας με ένα 11-4 για την ομάδα τους, ενώ ο Καζας με τον Σπανό λίγο μετά σκόραραν για το 51-55 στα 45 δευτερόλεπτα. Ο Barry απάντησε στα 31 δευτερόλεπτα, με τον Σπανό να γράφει τρίποντο για το 54-57, αλλά τον Barry να διατηρεί την ψυχραιμία του για 2/2 βολές, 54-59 στα 20 δευτερόλεπτα με τους Porto Mpagaz να παίρνουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Barry είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Γιαννικας 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Βρουτσης 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γκουσκος Μ. 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γουλας 7 πόντους, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Raptors ο Καζας είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Σπανος 11 πόντους, ο Δερματινος 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Χαριτόπουλος 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κοντος 7 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Nikea Lions – Χώματα 50-46

Οι Nikea Lions κέρδισαν τα Χώματα με 50-46 με το ματς να ξεκινά με 6-2 για τους νικητές από Ανδριώτη και Ξανθάκη για να απαντήσουν ο Μπιτσικας με τον Γκατση Σ. και τον Διαμαντόπουλο για το 8-14 της ομάδας τους με σερί 0-10. Η περίοδος έκλεισε από τον Ξανθάκη στο 10-14 ενώ ο ίδιος με τον Λαππα ήταν που έβαλαν μπροστά τους Nikea Lions, 18-14 με δικό τους 10-0. Ο Γκατσης Σ. ισοφάρισε σε 20-20 με το ημίχρονο να κλείνει στο 22-20 για τους Nikea Lions. Στην επανάληψη ο Γκατσης Σ. με τον Διαμαντόπουλο έφεραν τα Χώματα στο 22-31 με τον Κιτσο και τον Μιχόπουλο να προσπαθούν να μειώσουν, ένα 8-0 έφερε τους Nikea Lions στο 30-31. Ο Κυριαζιδης με τον Αλειφέρη έγραψαν το 33-33 ισοφαρίζοντας το ματς, ενώ ο Κιτσος με τον Ξανθάκη και τον Λαππα ολοκλήρωσαν ένα 19-2 για να φτάσουν οι Nikea Lions στο 41-33 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου. Ο Γκατσης Σ. με τον Τσελια μείωσαν σε 41-38, ο Λαππας απάντησε, με τον Κυριαζίδη να φέρνει την ομάδα του στο 48-40 λίγο μετά. Ο Διαμαντόπουλος με τον Μπίτσικα μείωσαν σε 48-46, αλλά ο Ξανθάκης έγραψε το 50-46 δίνοντας το ροζ φύλλο στους Nikea Lions.

Για τους νικητές ο Ξανθάκης είχε 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Λαππας 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κυριαζίδης 7 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τα Χώματα ο Γκάτσης Σ. είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Μπίτσικας 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Διαμαντόπουλος 9 πόντους.

LA Stripers – Ερμής 44-48

Ο Ερμής κέρδισε με 44-48 τους LA Stripers με το ματς να ξεκινά με 0-9 για τους νικητές από τον Κοβε και τον Ζαπατινα, για να απαντήσει ο Βεντουρης. Ο Οικονόμου με τον Κουμουτσακο έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 2-14 για τον Ερμή, που με τον Κοβε και τον Οικονόμου έφτασε στο 6-21 στη 2η περίοδο. Ο Καπιρης με τον Γαλιατσο απάντησαν για το 15-21 με σερί 9-0 για τους LA Stripers, αλλά ο Οικονόμου ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 10 πόντους λίγο πριν το ημίχρονο, 17-27. Στην επανάληψη ο Κουμουτσακος με τον Ζαπατινα έγραψαν το 18-33 ενώ ο Ερμής έφτασε λίγο μετά στο 20-35 με τον Κοβε. Ο Ιορδάνου με τον Καπιρη απάντησαν για το 27-35, με τον Γουσετη να φέρνει τον αγώνα στο 34-39 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Γαλιατσος έγραψε το 36-40, ο Ζαπατίνας απάντησε για το 36-43, με τον Αχιλλια και τον Ιορδάνου να σκοράρουν για το 44-43 και το πρώτο προσπέρασμα στο ματς των LA Stripers στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Κουμουτσακος ισοφάρισε στο 1:34 με τον Οικονόμου να γράφει το 44-46 στα 32 δευτερόλεπτα για να πάρει τη νίκη ο Ερμής με τον Κουμουτσάκο στα 17 δευτερόλεπτα να διαμορφώνει το τελικό 44-48.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ζαπατινας 13 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Κουμουτσακος 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 κλεψίματα. Για τους LA Stripers ο Γαλιατσος είχε 11 πόντους, 20 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες, ο Ιορδάνου 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Γουσετης 10 πόντους και 2 κλεψίματα.