Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Βόμβα στον όμιλο από Rocks, Θαλασσόλυκους!

Βόμβα στον όμιλο από Rocks, Θαλασσόλυκους!

Οι Rocks B.C. πέτυχαν τεράστια νίκη επί του Ρεμπελιακού με 74-73 για την 1η αγωνιστική στον Γ όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ εξίσου μεγάλο ροζ φύλλο πήραν και οι Θαλασσόλυκοι, 88-86 επί των Red Hot Chili Hoopers. Η Τιρινίνι παρέμεινε αήττητη (μία από τις 4 της λίγκας πλέον), 76-56 τους Athens Supergrungers, ενώ οι Zeppelin μπήκαν νικηφόρα στο γκρουπ, 75-57 τους Giagelia Bulls.

Τιρινίνι – Athens Supergrungers 76-56

Η Τιρινίνι κέρδισε με 76-56 τους Athens Supergrungers για να πάει στο 7-0 και να παραμείνει αήττητη φέτος. Το ματς ξεκίνησε με 6-3 για τους Κυπελλούχους από τον Λεγάκη και τον Γιαμαίο για να απαντήσουν ο Τσιπρας με τον Λιουτα για το 6-9. Ο Κοτσαμπας με τον Λεγάκη έφεραν την ομάδα τους στο 12-9, αλλά οι Athens Supergrungers με τον Κουρτη και τον Τσιπρα απάντησαν για το 12-16 των Athens Supergrungers. Ο Κοτσαμπάς μείωσε, αλλά ο Κουρτης κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, 16-20 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο ο Λιουτας έγραψε το 18-22 για να φτάσουν οι Athens Supergrungers ως το 20-25. Ο Κοτσαμπάς έτρεξε σερί για το 27-27 με τον Λεγάκη να δίνει προβάδισμα στην Τιρινίνι, για να κλείσει ο Τσιπρας το ημίχρονο στο 31-30. Στην επανάληψη ο Κοτσαμπάς σκ΄ροαρε για το 37-33, με τον Λιουτα να απαντά πριν ο Σταματέρης με τον Ευθυμίου γράψουν το 43-37. Ο Λιουτας μείωσε ξανά, αλλά ο Ευθυμίου με τον Λεγάκη έφεραν την Τιρινίνι στο 50-39 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ένα 8-0 για την Τιρινίνι από τον Γιαμαίο και τον Ευθυμίου έγραψε το 60-43, με τον Λιοτα να απαντά και τον Τσίπρα να σκοράρει ως το 65-50. Ο Κοτσαμπας με τον Λοντο σκόραραν για το 70-52 με τον Ευθυμίου και τον Κοτσαμπά να φέρνουν το ματς στο 76-54 για να κλείσει ο Θεοδώρου τον αγώνα στο 76-56.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 32 πόντους, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Λεγάκης 14 πόντους, ο Γιαμαίος 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Ευθυμίου 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους Athens Supergrungers ο Τσιπρας είχε 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Λιουτας 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Θεοδώρου 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Κουρτης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Ρεμπελιακός – Rocks B.C. 73-74

Οι Rocks B.C. κέρδισαν τον Ρεμπελιακό με 73-74 για να τον αναγκάσουν στην πρώτη του φετινή ήττα. Το ματς ήταν σκληρό ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, 17-17 το πρώτο δεκάλεπτο και μετά το 13-14 του δεύτερου, οι Rocks B.C. έφτασαν στο 30-31 του ημιχρόνου. Το τέλος της 3ης περιόδου τους βρήκε στο 49-52 και το +3 με τον Ρεμπελιακό να απαντά και να προσπερνά στην 4η περίοδο. Στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα ο Ρεμπελιακό προηγούταν με 73-71 με τους Rocks B.C. να έχουν την επίθεση και τον Μποτοζη να σκοράρει στα 3 δευτερόλεπτα το τρίποντο της νίκης για την ομάδα του, 73-74, με τον Ρεμπελιακό να αστοχεί σε σουτ στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Μποτοζής είχε 33 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Καμαριωτάκης 17 πόντους και 18 ριμπάουντ με 2 κλεψίματα, ο Ρήγας 8 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Παπαδάκης 7 πόντους και 3 ασίστ. Για τον Ρεμπελιακό ο Κατιάκος είχε 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Τουλικάρογλου 13 πόντους, ο Πλεξουσάκης 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Καρράς 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Τάσσιος 8 πόντους.

Red Hot Chili Hoopers – Θαλασσόλυκοι 86-88

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν τους Red Hot Chili Hoopers με 86-88 με το ματς να ξεκινά με 2-0 για τους Red Hot Chili Hoopers για να απαντήσουν οι Θαλασσόλυκοι για το 5-10. Οι Red Hot Chili Hoopers πλησίασαν στο 13-14 για να δουν τους Θαλασσόλυκους να ξεφεύγουν με 13-22 στη συνέχεια. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-22 με τους Θαλασσόλυκους να χτίζουν διψήφια διαφορά στη 2η περίοδο, 26-36 και 29-43 λίγο μετά, ενώ από το 32-45 φτάσαμε στο 35-47 του ημιχρόνου. Οι Θαλασσόλυκοι έμειναν πάνω από τους 10 πόντους ως το 37-49 για να απαντήσουν οι Red Hot Chili Hoopers για το 43-52 και το 51-58. Μετά το 55-63 η 3η περίοδος έκλεισε στο 55-67 με τους Θαλασσόλυκους να πηγαίνουν στο 57-71. Οι Red Hot Chili Hoopers πλησίασαν σε 61-71 και 68-75, ενώ μετά το 71-81 κατάφεραν να τρέξουν ένα 8-0 για το 79-81. Ισοφάρισαν το ματς στο 83-83, αλλά οι Θαλασσόλυκοι απάντησαν για το 84-88 για να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Λέντζος Φ. είχε 25 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Δεδες 22 πόντους, 19 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Μανάι 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Λέντζος Γ. 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Τεντόμας 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ. Για τους Red Hot Chili Hoopers ο Τριανταφύλλου είχε 24 πόντους, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ζυγουμης 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κρινής 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Στόλης 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 τάπες.

Giagelia Bulls – Zeppelin 57-75

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Giagelia Bulls με 57-75 με το ματς να ξεκινά με 4-2 και 6-4 για τους Giagelia Bulls από τον Ρηγα και τον Καλαμπουκα, για να απαντήσουν ο Παπαδάτος με τον Θωμά για το 10-8. Οι Giagelia Bulls έμειναν μπροστά με 13-8 για να ισοφαρίσει ο Παπαδάτος πριν ο Καλαμπουκας κλείσει το δεκάλεπτο στο 15-13. Ο Κρητικός σκόραρε για το 17-13 στη 2η περίοδο, με τους Zeppelin να μειώνουν σε 19-18, ενώ ο Καλαμπούκας έφερε την ομάδα του στο 23-20 λίγο μετά. Ο Κουτσος με τον Λιαπη απάντησαν για το 23-24, με τον Τσαντζαλή να γράφει το 24-27. Ο Ζησιμος Γ. σκόραρε για το 27-27, αλλά ένα 0-6 έφερε τους Zeppelin στο 27-33 λίγο πριν την ανάπαυλα. Στην 3η περίοδο ο Τσατζαλής σκ΄ροαρε για το 28-37 και το 30-40 της ομάδας του με τον Λιάπη να φέρνει το ματς στο 30-44 και τον Παπαδάτο με τον Κουτσο να γράφουν το 32-48. Ο Τσαντζαλής σκόραρε για το 32-51 των Zeppelin, με τους Giagelia Bulls να μειώνουν σε 37-53 λίγο μετά. Ο Αντωνίου ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20, 37-59 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 39-59. Στην 4η περίοδο μετά το 41-61 ο Λιάπης σκόραρε για το 41-66, ενώ ο Κουτσός έγραψε το 43-68. Ο Καλαμπουκας απάντησε με τον Τσαντζαλή να σκοράρει για το 47-71. Ο Κρητικός έφερε το ματς στο 50-71 για να απαντήσει για το 52-75 ο Αντωνίου πριν ο Κακαβανος με τον Κρητικο κλείσουν το ματς στο 57-75.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Λιαπης 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Αντωνίου 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Τσαντζαλής 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κουτσος 10 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Giagelia Bulls ο Καλαμπουκας είχε 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κρητικος 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κακαβανος 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ.