Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Συνεχίζουν αήττητοι οι C-Drifters, νίκη για Oklaχώμα!

Συνεχίζουν αήττητοι οι C-Drifters, νίκη για Oklaχώμα!

Οι C-Drifters έφτασαν στο 2-0 μετά το 68-58 επί του Άφοβου για τη 2η αγωνιστική του Α ομίλου του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», για να πάνε στο 9-0 συνολικά φέτος. Με νίκη μπήκαν στον όμιλο οι Νεροχύτες που επικράτησαν με 67-56 των Nothing But Net, ενώ στο 1-0 βρίσκονται και οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων μετά το 68-52 επί της Partousan. Τέλος, μεγάλη νίκη πέτυχε η Oklaχώμα Thunder, 44-40 τους Cleveland Paraliers.

Cleveland Paraliers – Oklaχώμα Thunder 40-44

Η Oklaχώμα Thunder κέρδισε με 40-44 τους Cleveland Paraliers με το ματς να ξεκινά με 8-3 για τους Cleveland Paraliers από τον Τσακαρισιάνο και τον Χιωτη, για να απαντήσουν ο Τσαπαλος με τον Γεραμανη για το 8-9 της ομάδας τους λίγο πριν το τέλος της 1ης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σημαντηρακης έφερε την ομάδα του στο 12-9 με τον Φωτόπουλο να γράφει το 16-13 για τους Cleveland Paraliers. Η Oklaχώμα Thunder απάντησε με σερί 0-8 για να κλείσει το ημίχρονο στο 16-21. Ο Τσακαρισιάνος μείωσε σε 18-21 στην 3η περίοδο με τον Χιώτη και τον Σημαντηρακη να φέρνουν τους Cleveland Paraliers ως το 22-25. Ο Μανιατόπουλος κράτησε την Oklaχώμα Thunder μπροστά, αλλά ο Συρμος με τον Φωτόπουλος απάντησαν για το 27-27 με τον Τσακαρισιάνο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 29-27 για τους Cleveland Paraliers. Στην 4η περίοδο ο Σημαντηράκης σκόραρε για το 33-32 της ομάδας του με τον Σαχινίδη να απαντά για το 33-35. Οι Cleveland Paraliers ισοφάρισαν και προσπέρασαν ξανά στο 37-35, κράτησαν το προβάδισμα με τον Χιώτη στο 39-37, αλλά είδαν τον Μανιατόπουλο να απαντά για το 40-39 και την Oklaχώμα Thunder να προσπερνά για το 40-42 και τον Σαχινίδη να κλείνει το ματς στο 40-44.

Για τους νικητές ο Σαχινίδης είχε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Παπαναστασίου 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καλογεράκης 8 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μανιατόπουλος 8 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Cleveland Paraliers ο Τσακαρισιάνος είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Φωτόπουλος 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Χιώτης 7 πόντους και 21 ριμπάουντ, ο Σημαντηράκης 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

C-Drifters – Άφοβος 68-58

Οι C-Drifters κέρδισαν τον Άφοβο με 68-58 για τη 2η τους νίκη στο γκρουπ με το ματς να ξεκινά με 7-1 για τους νικητές από τον Μπουρίτη, τον Μενιδιάτη και τον Κουτελα Π. για να απαντήσουν ο Καραντζούνης με τον Ντουβα για το 8-6, με τον Κουζοβουνά να φέρνει την ομάδα του στο 10-8. Η περίοδος έκλεισε στο 12-8 για τους C-Drifters, με τον Καραντζούνη να σκοράρει για το 14-14 λίγο μετά. Ο Κουτέλας Χ. έφερε τους C-Drifters στο 18-14, ο Κουζοβουνάς με τον Καραντζούνη ισοφάρισαν ξανά, με τον Τσαγκουρνό να σκοράρει για το 21-18. Ο Κοτρώνης μείωσε και ο Καραντζούνης έγραψε το 24-23, με τον Άφοβο να παίρνει το πρώτο του προβάδισμα στο ματς στο 24-25 με τον Κουζοβουνά. Ο Κουτέλας Χ. απάντησε, με τον Μενιδιάτη να γράφει το 29-26 και το ημίχρονο να κλείνει στο 31-29 από τον Γιοβάνη. Στην 3η περίοδο ο Κουτέλας Π. έφερε την ομάδα του στο 36-29, ενώ ο ίδιος ήταν που σκόραρε για το 41-31 και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα για τους C-Drifters. Ο Καραντζούνης, σε μεγάλη βραδιά, απάντησε για το 42-37, με τον Ντούβα να μειώνει στο σουτ και τον Καρουτα με τον Ντούβα να δίνουν λίγο μετά προβάδισμα στον Άφοβο με 43-44. Η 3η περίοδος έκλεισε από τον Κουτέλα Χ. στο 47-44 για τους C-Drifters που με τον Κουτέλα Π. και τον Μενιδιάτη έφτασαν στο 51-44 λίγο μετά. Ο Μενιδιάτης με τον Ζαφειράκη τους έφεραν και στο 55-46 με τον Καραντζουνη και τον Καρουτα να απαντούν για το 55-50 και το 59-54 μετά το καλάθι του Τσαγκουρνου. Ο Κουτέλας Π. με τον Κουτέλα Χ. ήταν που έφτασαν τους C-Drifters στο 62-54, με τον Καραντζούνη να μειώνει, αλλά τον Κουτέλα Π. να κρατά την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας, 66-58, για το ροζ φύλλο των C-Drifters.

Για τους νικητές ο Κουτέλας Π. είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κουτέλας Χ. 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μενιδιάτης 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μπουρίτης 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Γιοβανης 7 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τον Άφοβο ο Καραντζούνης είχε 33 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κουζοβουνάς 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ντουβας 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Partousan 68-52

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν με 68-52 την Partousan με το ματς να ξεκινά με 2-9 για την Partousan από τον Αβραμιδη και τον Καραβα, για να φέρει την ομάδα του στο 4-11 ο Βουρδανος. Ο Βασιλείου με τον Γαλανάκη άρχισαν να μειώνουν για να πλησιάσουν οι Παλαίμαχοι σε 10-13 και να ισοφαρίσουν λίγο μετά σε 13-13 ολοκληρώνοντας ένα 7-0 σερί. Η Partousan κράτησε το προβάδισμα για το 13-19 με τον Κουβαρα και τον Λαμπροπουλο, με την περίοδο να κλείνει στο 19-21. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Παλαίμαχοι έφτασαν το σερί τους στο 9-0 με τον Ματθαίου, τον Νικα και τον Δεληγιωργη για το 25-21, με τον Κουβαρα να απαντά για το 26-25 λίγο μετά. Ο Γαλανάκης με τον Νίκα έφεραν την ομάδα τους στο 32-25, με τον Βουρδανο να απαντά για το 33-28 για να κλείσει ο ίδιος το ημίχρονο στο 35-30. Στην επανάληψη ο Κουβαρας με τον Αβραμιδη ήταν που έβαλαν ξανά μπροστά την Partousan με 35-37, για να απαντήσουν με 17-0 σερί οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων, ο Σαρικάκης με τον Νίκα και τον Βασιλείου τους έφεραν ως το 52-37. Η περίοδος έκλεισε στους 13 πόντους, με τον Σβαρνια να γράφει το 53-42 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Κουντουρης απάντησε για το 60-42 μαζί με τον Γαλανάκη, ενώ οι Παλαίμαχοι έφτασαν στο 64-44 λίγο μετά. Ο Αβραμίδης απάντησε, με τον Βογιαννητη μείωσαν σε 66-50, αλλά οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων έκλεισαν τον αγώνα στο 68-52 για το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Νίκας είχε 14 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σαρικάκης 13 πόντους, ο Παπαπροκοπίου 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Κουντουρης 9 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για την Partousan ο Αβραμιδης είχε 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Βουρδανος 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κουβαρας 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Νεροχύτες – Nothing But Net 67-56

Οι Νεροχύτες κέρδισαν με 67-56 τους Nothing But Net για να μπουν με νίκη στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 2-5 από Κοτσιφη και Καραμανη για τους Nothing But Net για να απαντήσει ο Λιοντης. Ο Καραμανης έφερε την ομάδα του στο 5-8, με τον Κωστόπουλο και τον Κιουση να απαντούν για το 12-10. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 12-14 για τους Nothing But Net αλλά ο Λιοντης με τον Ορλωφ στη 2η περίοδο έβαλαν μπροστά τους Νεροχύτες με 21-14 για να ολοκληρώσει ένα 11-0 ο Μπουρογιαννόπουλος για το 23-14. Ο Κοτσιφης μείωσε στους 6 πόντους, αλλά ο Κιουσης με τον Λιοντη και τον Νινα έτρεξαν 7-0 σερί για το 30-17 της ομάδας τους. Με τον Κωστοπουλο πήγαν οι Νεροχύτες στο 34-18, για να κλείσει το ημίχρονο στο 34-20. Στην επανάληψη ο Κωστόπουλος με τον Νινα έγραψαν το 39-20, ο Κωστόπουλος σκόραρε και για το 42-21, με τον Βασιλείου να απαντά και τον Περρακη με τον Παπαγεωργίου να μειώνουν σε 42-30 με 0-9 σερί των Nothing But Net. Ο Λιοντης με τον Κιούση κράτησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 47-32, ο Περρακης απάντησε και με τον Καραμανη μείωσαν σε 47-37. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 49-39, με τον Καραμανή να μειώνει στους 6 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο, 49-43. Ο Ορλωφ με τον Κιουση απάντησαν για το 54-43, αλλά ο Περράκης με τον Βασιλείου έριξαν και πάλι τη διαφορά στους 6, 54-48. Ο Κωστόπουλος ανέλαβε πρωτοβουλία για το 60-48 της ομάδας του, με τους Nothing But Net να μειώνουν στους 10 πόντους, αλλά τον Κουλουρη να φέρνει τους Νεροχύτες στο 65-50 και την ομάδα του να παίρνει το ροζ φύλλο με 67-56, παρά τις προσπάθειες από Καραμανή και Βασιλείου στο τέλος.

Για τους νικητές ο Κωστόπουλος είχε 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κιούσης 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Λιοντης 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κουλουρης 8 πόντους, ο Ορλωφ 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Nothing But Net ο Καραμανης είχε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Περράκης 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Βασιλείου 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.