Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πειστικά το 1-0 οι Lazer!

Πειστικά το 1-0 οι Lazer!

Οι Lazer έκαναν το 1-0 στη σειρά με τους Shooting Stars για τα προημιτελικά του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 58-35 το πρώτο παιχνίδι κρατώντας τους αντιπάλους τους στο 18% εντός παιδιάς (11/62). Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει την Τρίτη, με τους Lazer να βρίσκονται μια νίκη από το final four και τους Shooting Stars να θέλουν τη νίκη για να μείνουν ζωντανοί στη σειρά.

Lazer – Shooting Stars 58-35
(Σκορ σειράς: 1-0)

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Lazer που πήραν προβάδισμα 17 πόντων στην αρχή, προβάδισμα που δεν επέτρεψαν να παίζει κάτω από τους 6 σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του ματς. Στο 17-0 σερί της αρχής πρωταγωνιστές ήταν ο Αντιπαριωτης με τον Γιαννόπουλο και τον Αθανασόπουλο. Το σερί διέκοψε ο Γεωργόπουλος από τη γραμμή των βολών, με τους Shooting Stars να μειώνουν σε 17-8 με Γεωργόπουλο και Σταύρου ως το τέλος της περιόδου. Οι Shooting Stars έφτασαν το σερί τους στο 0-11 στο 2ο δεκάλεπτο όταν ο Μορφος Β. μείωσε σε 17-11, αλλά οι Lazer αντέδρασα σωστά, με τον Καλαμπακο έφτασαν στο 22-11. Ο Σταυρου μείωσε σε 22-13, με τον Αθανασόπουλο να σκοράρει για το 24-13, και τον Σταύρου να απαντά και πάλι για το 24-15. Οι Lazer έφτασαν στο 30-15 με τον Ντραγκοτι, για να μειώσει ο Γεωργόπουλος, πριν κλείσει ο Αντιπαριωτης το ημίχρονο στο 32-17.

Στην επανάληψη ο Μηλιωνης σκόραρε για το 32-20, αλλά ο Κοκκαλακης κράτησε την ομάδα του μακριά, 34-20. Με ένα σερί 2-8 οι Shooting Stars πλησίασαν για τελευταία φορά σε μονοψήφια διαφορά, ο Σταύρου με τον Τζουκα ήταν που σκόραραν για να φέρουν τον αγώνα στο 36-28, για να κλείσει, όμως, ο Ντραγκοτι το 3ο δεκάλεπτο στο 39-28 για την ομάδα του και να μπει ο ίδιος ξανά με τρίποντο στην 4η περίοδο για το 42-28. Ο Σταυρου απάντησε για το 42-30, αλλά ο Ντραγκοτι ήταν ασταμάτητος, φτάνοντας τους 10 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του έφερε τον αγώνα στο 46-30. Ο Σταύρου μίλησε και πάλι για τους Shooting Stars, με τον Καλαμπακο και τον Κοκκαλακη να φέρνουν τον αγώνα στο 50-33. Ο Ζαφειράτος μείωσε στους 15, με τον Παπαδημητράκη να γράφει το 55-35 για να κλείσει την αναμέτρηση στο 58-35 ο Ντραγκοτι για το 1-0 των Lazer.

Για τους νικητές ο Ντραγκοτι είχε 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Αντιπαριωτης 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Παπαδημητράκης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Αθανασόπουλος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 τάπες. Για τους Shooting Stars ο Σταύρου είχε 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γεωργόπουλος 8 πόντους, 4 ριμπάουντ.